Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Bierzemy kurs na... "Szanty w Giżycku"!

Zapowiedzi festiwali szantowych

"Szanty w Giżycku" okrzyknięto wiele lat temu największym festiwalem szantowym na świecie. Przez trzy dni przez amfiteatr w twierdzy Boyen przewijało się kilkanaście tysięcy ludzi. To tyle, co połowa mieszkańców Giżycka, największego miasta Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

...

"Szanty w Giżycku" okrzyknięto wiele lat temu największym festiwalem szantowym na świecie. Przez trzy dni przez amfiteatr w twierdzy Boyen przewijało się kilkanaście tysięcy ludzi. To tyle, co połowa mieszkańców Giżycka, największego miasta Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Oczywiście miejscowi fani to tylko część widowni imprezy. Niejeden żeglarz tak planuje swój mazurski rejs, by choć jeden wieczór spędzić na giżyckim festiwalu.

XVI Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej "Szanty w Giżycku" odbędzie się w dniach 17-19 lipca. Patrząc na tegoroczny program, nie sposób nie zauważyć kilku zmian w porównaniu do lat ubiegłych. Już bowiem od zeszłego roku coraz więcej jest w Giżycku tradycyjnej szanty, a także żeglarskich ballad, prezentowanych głównie pierwszego dnia. Są Cztery Refy, jest Grzegorz Tyszkiewicz, po 4 latach przerwy powracają Perły i Łotry, są wreszcie rzadko na żeglarskich scenach widywani Kochankowie Rudej Marii. Po raz pierwszy wystąpi grupa North Wind (związana z Giżyckiem osobą mieszkającego tu Jacka Apanasewicza). Brakuje za to wielu regularnych uczestników imprezy, na przykład Banana Boat, Smugglers czy Spinakerów. Małą sensacją można nazwać nieobecność Orkiestry Dni Naszych, cieszącej się tu niebywałą popularnością. Miłośnicy skocznego folku oraz rock-szanty nie mają jednak powodu do obaw: EKT Gdynia, Mietek Folk, Yank Shippers, Orkiestra Samanta i Strefa Mocnych Wiatrów z pewnością wywołają podsceniczne szaleństwo.

Festiwal zainaugurują w czwartek przesłuchania konkursowe. Po nich odbędzie się koncert ubiegłorocznych laureatów: Uli Wołodkowicz i Małgorzaty Mioskowskiej z zespołem Trójnoga Kotka (na co dzień wykonującym poezję śpiewaną). Potem w koncercie "Razem w morze wyruszamy" usłyszymy głównie ballady i klasykę w wykonaniu Grzegorza Tyszkiewicza, Starych Dzwonów, North Wind i Kochanków Rudej Marii. Koncert poprowadzi Jerzy Porębski.

W piątek "Ryczące Dwudziestki i przyjaciele" - kolejny z cyklu koncertów z okazji 25-lecia zespołu. Obok jubilatów wystąpią giganci szantowej sceny: Cztery Refy i Stare Dzwony, a także Gdańska Formacja Szantowa, Mietek Folk oraz EKT Gdynia z towarzyszeniem kanadyjskiego Polaka Arka Wlizło. Z pewnością nie obędzie się bez okolicznościowych wykonań utworów RO20 przez zaproszonych gości.

Sobota to - jak zwykle w przypadku finałowego koncertu "Szant w Giżycku" - "mieszanka firmowa", a w niej nieco klasyki w wykonaniu Pereł i Łotrów oraz Mechaników Shanty, trochę klimatów folkowych (Atlantyda, Paweł Leszoski i DNA) oraz skoczne dźwięki i "mocne uderzenie", które zaprezentują m.in. Yank Shippers i Strefa Mocnych Wiatrów. Zobaczymy też kolejnych jubilatów - giżycki zespół Kochankowie Sally Brown w tym roku świętuje swoje 10-lecie. Reżyserem i prowadzącym będzie Bartosz Konopka.

Festiwalem dowodzi dyrektor Giżyckiego Centrum Kultury Dorota Łabuz, a kierownikiem artystycznym jest Mariola Jórzak.

Pełny program festiwalu oczywiście w naszym dziale "Koncerty" oraz na stronie GCK.

Nasz portal jest patronem medialnym XVI "Szant w Giżycku".

 

Foto: Tomasz GOLIŃSKI (2-3).

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 18:14, 12 lipiec 2008, wyświetlono: 819 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI