Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Bytomskie Szanty

Zapowiedzi festiwali szantowych

Nie od dziś wiadomo, iż Bytom jest kolebką szantowego śpiewania w Polsce. To stąd wywodzą się tak znane zespoły jak Ryczące Dwudziestki, Segars czy młodszy ale ...

Nie od dziś wiadomo, iż Bytom jest kolebką szantowego śpiewania w Polsce. To stąd wywodzą się tak znane zespoły jak Ryczące Dwudziestki, Segars czy młodszy ale także utytułowany Passat. W tym mieście działały kiedyś bardzo dobrze zapowiadające się grupy jak "Kant", "V" czy "Watersztagi", które na scenie szantowej zdobywały wiele nagród. Czasami na ulicach 750-letniego Bytomia spotkać można szantymenów innych zespołów, mieszkają tu m.in. Paweł "Konik" Konieczny (Banana Boat), Wojciech "Paluszek" Paluszkiewicz (Perły i Łotry), Henryk "Szkot" Czekała (Mechanicy Shanty), Rafał "Szyszka" Krzysztoń i Marek "Wiklina" Wikliński (Sąsiedzi) o autorze niniejszego tekstu nie wspominając.

 

Do Bytomia przyznaje się także jeden ze Starych Dzwonów - Jerzy Porębski (dziś mieszkaniec Świnoujścia). Także tutaj dziesięć lat temu, podczas bardzo klimatycznego (jak podkreślają jego uczestnicy) harcerskiego festiwalu w Miechowickim Domu Kultury debiutowała grupa Qftry ze... Szczecina.

 

Niektórym może wydawać się dziwne, iż w mieście, które z tradycjami żeglarskimi niewiele ma wspólnego a od najbliższego morza dzieli je ponad 500 km, nurt żeglarski jest tak dobrze rozwinięty. Nie jest to przypadek. Stało się tak za sprawą Harcerskiej Drużyny Wodnej, która w ciągu 30 lat swej działalności wychowała wiele pokoleń żeglarzy i szantymenów właśnie. Nadal z najmłodszymi harcerzami, krzewiąc żeglarski sposób na życie, pracuje Damian Gaweł, harcerz drużyny wodnej i współzałożyciel Ryczących Dwudziestek, który Wilczkami Morskimi wędruje po śląskich festiwalach.

 

Jest takie miejsce...

 

Dziś takim miejscem w Bytomiu, gdzie szanty i żeglarstwo mają się coraz lepiej jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 przy Powstańców Warszawskich 12.

Od 10 lat działa tu grupa Segars a od 5 Passat. Fakt, iż niektórzy członkowie w.w. zespołów pracują na co dzień w MDK jako nauczyciele sprawił, że szanty, z niemałymi już sukcesami, zaczęła także śpiewać młodzież.

Dziecięcy zespół Wesoła Załoga, który prowadzi Ania Górecka z Passatu (z pomocą Iwony Smołkowicz) ma już za sobą debiut na poważnym konkursie szantowym (Tratwa 2005). Ostatnio wraz z 1 Harcerską Drużyną Wodną (która od niedawna ma tu swoją harcówkę) pojawił się też w murach placówki zespół Sail'Ho!, któremu z kolei radą służy Irek Herisz z Segarsów. Dlatego lepszego miejsca dla siebie nie mogła też znaleźć redakcja jedynego w Polsce, Magazynu Miłośników Pieśni Morza SZANTYMANIAK.

W 2004 roku wraz z Szantymaniakiem MDK nr 1 zainicjował cykl koncertów pt. Wieczory Folkowe, na które zapraszane były zespoły szantowe i folkowe z Polski,  Holandii, Francji. Odbyło się już IX edycji tych koncertów.

Od 7 lat przez MDK nr 1 i zespół Segars organizowany jest w maju Festiwal Piosenki Żeglarskiej Wiosenne Szantowisko.

 

 

 

 

 

Wiosenne Szantowisko

 

Początkowo było to towarzyskie spotkanie kilku zaprzyjaźnionych zespołów. Pierwszy koncert, bo jeszcze wtedy trudno było mówić o festiwalu, odbył się w (sic!) 1996 r. na scenie kameralnej MDK nr 1, to już 10 lat temu!!!

Zaśpiewały wtedy dla skromnej publiczności zespoły Segars i Perskie Odloty. Kolejne odbywały się już w Bytomskim Centrum Kultury lub na scenie Parku Miejskiego i gromadziły czołowe zespoły polskiej sceny szantowej. Grali tu najwięksi m.in. Mechanicy Shanty, Cztery Refy, Atlantyda, EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Mietek Folk a ostatnio także gość z zagranicy, bretońska grupa Nordet. Gospodarzem był oczywiście zespół Segars.

 

W 2004 roku po raz pierwszy do profesjonalistów na scenie dołączyły dzieci i młodzież. Oto bowiem na scenie kameralnej MDK-u Przedszkole Miejskie nr 23 zorganizowało konkurs dla przedszkolaków pt. Przedszkolne Shantowanie, a Ania Górecka wraz z Iwoną Smołkowicz - I Dziecięcy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Jutro popłyniemy daleko...". Laureaci tych konkursów w nagrodę wystąpili na Wiosennym Szantowisku przed gwiazdami koncertu.

 

Od tamtej pory udział najmłodszych w Wiosennym Szantowisku stale się zwiększa. W ub.r. rozszerzono konkurs i do uczniów szkół podstawowych dołączyły szkoły gimnazjalne.

W tym roku zrezygnowano całkowicie z występów "zawodowców" oddając scenę Wiosennego... najmłodszym.

 

Festiwali dla "starszych" jest w kraju bardzo wiele, nie ma za to takiego, gdzie klimatu szant mogliby zakosztować młodsi - mówi Irek Herisz, dyrektor MDK nr 1 i szef Segarsów. Postanowiliśmy trochę zmienić formułę festiwalu i zrobić coś co w Polsce jeszcze rzadko jest spotykane, o ile w ogóle - festiwal piosenki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży.

Nie powinno to dziwić, wszak gospodarzem festiwalu jest Młodzieżowy Dom Kultury. Organizatorom zależy na tym by dzięki szantom i pieśniom morza zarazić najmłodszych pasją śpiewania szant a przez to także miłością do żagli.

 

Program festiwalu

 

W tym roku Wiosenne Szantowisko trwać będzie od 23 do 26 maja.

W kolejne dni na sali kameralnej w MDK nr 1 w Bytomiu dziać się będzie:

23 maja - godz. 10.00 - Miejski Konkurs Piosenki Żeglarskiej dla Przedszkolaków

24 maja - godz. 10.00 - Wojewódzki Konkurs Piosenki Żeglarskiej dla uczniów szkół podstawowych

25 maja - godz. 10.00 - Wojewódzki Konkurs Piosenki Żeglarskiej dla uczniów gimnazjów

 

26 maja - godz. 10.00 - Podsumowanie konkursów, wręczenie nagród i koncert laureatów

w Bytomskim Centrum Kultury (ul. Żeromskiego)

 

W komisjach jurorskich oprócz znanych polskich szantymenów zasiądą także goście z zagranicy:

- Pat Sheridan z Irlandii (śpiewa na co dzień w zespołach The Press Gang i Warp Four, krzewi wśród dzieci kulturę morza)

- Hans Rodax z Niemiec, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Szant i Pieśni Morza

(International Shanty and Seasong Association - ISSA).

 

Szantowy Rekord Polski

 

Ciekawostką "Wiosennego..." będzie też próba ustanowienia przez dzieci i młodzież Szantowego Rekordu Polski. We wszystkich bytomskich szkołach podstawowych dzieci klas pierwszych wraz z gośćmi finału w BCK oraz innymi chętnymi o godz. 11.30 wspólnie odśpiewają specjalną wersję "Morskich opowieści" (słowa ułożył Wojtek Dutkiewicz z Segarsów). Wyznaczeni wolontariusze zliczą liczbę osób biorących udział w tej akcji. Jeśli liczba przekroczy wartość 1300 zostanie to zgłoszone do Towarzystwa Rekordów i Osobliwości jako rekord liczby osób śpiewających w tym samym czasie, w różnych miejscach tą samą piosenkę.

 

Jo się pytom, kaj jes Bytom

 

Bytom staje się powoli miejscem, gdzie na tradycjach i obyczajach związanych z morzem wychowuje się kolejne pokolenia. Gdzie szanty słychać a żeglarstwo nadaje sens coraz większej grupie ludzi, która na dodatek chętnie dzieli się tym z innymi. A że dobre to wzorce niech świadczy fakt, iż "ludzie morza" osiągają w życiu wiele. Dzięki takim cechom jak pracowitość, sumienność, wytrwałość najmłodsze pokolenie łatwiej będzie sobie radzić w życiu, będzie lepszymi ludźmi, otwartymi na świat i z pewnością poradzi sobie z niejednym wiatrem. A polska scena szantowa zyska kolejnych szantymaniaków i... szantymenów.

 

Kamil Piotrowski

 

Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursach.

Regulaminy i dodatkowe informacje znajdziecie tu: www.szantowisko.mdk.bytom.pl

 

Szantymaniak jest patronem medialnym festiwalu Wiosenne Szantowisko

 

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 14:44, 12 kwiecień 2006, wyświetlono: 2474 razy

KK

wysłano: 12:41,13 kwiecień 2006

...stawiali również piersze kroki tacy wykonawcy jak: Kaktusy, Kogoto, część obecnego składu "Leje na pokład", chyba także Doktor z Perełek... i wielu innych, których pamiętam dziś bardziej z widzenia... fajne ci to były czasy ;)
Odpowiedz na ten komentarz
Kowal

wysłano: 17:26,13 kwiecień 2006

A Mietek Folk bardzo milo wspomina pobyt u Was. Gratulejemy cieszymy sie raze z Wami, powodzenia i Wesołych Świąt przy okazji, Kowal.
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 22:14,13 kwiecień 2006

szkoda, że znam tylko z opowiadań :( Kasia wszystko przed Tobą, temat o którym kiedyś rozmawialiśmy nadal aktualny... tylko rękawy zakasać hejka
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 22:16,13 kwiecień 2006

ma jakieś zdjęcia ?!? byłoby rewelacyjnie chętnie bym zeskanował do archiwum redakcyjnego :)))) jeśli w ogóle maci ejakieś foty z "innych" szantowych czasów - wypożyczcie do zeskanowania dla potomności utrwalimy cyfrowo
Odpowiedz na ten komentarz
KK

wysłano: 7:24,14 kwiecień 2006

... się znajdą ! a jakże !
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 16:16,27 kwiecień 2006

z powodów osobistych Hans Rodax nie może przybyć do Bytomia. Zastąpi go wiceprezydent ISSA, Iwe van der Beek, znany bytomskim szantymaniakom z ubiegłorocznego koncertu w MDK nr 1 z grupą Squarre Riggers
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI