Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Do Mikołajek ruszy wiara...

Zapowiedzi festiwali szantowych

"Szanty w Mikołajkach" to najstarszy festiwal szantowy na Mazurach. Swoje dni chwały przeżywał w latach 80. i na początku 90., by potem skurczyć się do formy niemal śladowej. Dwa lata temu szefostwo Wioski Żeglarskiej doszło do słusznego wniosku, że należy ...

"Szanty w Mikołajkach" to najstarszy festiwal szantowy na Mazurach. Swoje dni chwały przeżywał w latach 80. i na początku 90., by potem skurczyć się do formy niemal śladowej. Dwa lata temu szefostwo Wioski Żeglarskiej doszło do słusznego wniosku, że należy przywrócić imprezie należną jej rangę.

Tegoroczna edycja mikołajskiego festiwalu przyjęła nazwę "Chevrolet Szanty Festival". Rozpoczyna się już w najbliższy czwartek (31 lipca) i potrwa do niedzieli. Jego formuła wzorowana jest na festiwalach zagranicznych: odbywa się na trzech scenach (Rynek, amfiteatr i pływająca scena w Wiosce Żeglarskiej), zatem liczni spacerujący po mieście turyści będą mieli niemal stały kontakt z muzyką. Z myślą o nich przygotowano dodatkowe atrakcje (pokazy mody, program kabaretowy z udziałem Krzysztofa Daukszewicza, pokazy sztucznych ogni).

W Mikołajkach "od zawsze" królował nurt szuwarowo-bagienny, licznie reprezentowani byli wykonawcy miejscowi - podobnie będzie w tym roku. Nie ma wprawdzie w programie występujących tu wielokrotnie Spinakerów oraz Kazika i Przyjaciół, ale po rocznej przerwie powróci Zejman & Garkumpel, będą OKAW Sztorm, Wodny Patrol, Załoga Dr. Bryga i Kochankowie Sally Brown. Z odleglejszych stron przybędą Gdańska Formacja Szantowa, Grzegorz Tyszkiewicz, EKT Gdynia, Kliper i... Prawdziwe Perły. Od kilku lat stale w Mikołajkach gości także Strefa Mocnych Wiatrów. Klasyki będzie zatem bardzo niewiele, ale dobrej zabawy - na pewno dużo.

Nasz portal jest patronem medialnym tegorocznego festiwalu szant w Mikołajkach.

Program festiwalu znajdziecie tu.

 

* * *

 

Organizatorzy reklamują swoją imprezę jako jubileuszową - ich zdaniem jest to już XXX edycja festiwalu. Czy jednak naprawdę należy skorygować przekazy historyczne, które do najstarszych istniejących festiwali zaliczają "Kopyść", "Shanties" czy "Tratwę"? Postanowiłem spytać ekspertów.

- No cóż, niektórzy lubią naciągać daty, rocznice itp., ale na szczęście są jeszcze świadkowie tych wydarzeń - twierdzi Jerzy Rogacki, który przed laty na łamach "Żagli" publikował cykl artykułów o historii polskiego ruchu szantowego. - Z całą pewnością 30 lat temu, a nawet więcej, w Mikołajkach (i w innych miejscach) się śpiewało. Nie nazwałbym jednak tego na pewno festiwalem. Były to po prostu wspólne śpiewy. O jakiejś bardziej zorganizowanej formie można mówić po roku 1980. Odbywały się tam "Mazurskie Operacje Żagiel" i jednym z punktów programu był konkurs piosenki żeglarskiej. Później przerodziło się to w regularny festiwal, który przez wiele lat był atrakcją Wioski Żeglarskiej w szczycie sezonu.

Grzegorz Tyszkiewicz napisał niedawno piosenkę o tych czasach (Moje Mazury), w której pojawiła się "kochana Kazia, co nas wita w Mikołajkach" [Kazimiera Komosa - wieloletnia szefowa Wioski Żeglarskiej, animatorka szant i kultury marynistycznej w Mikołajkach]. Z pewnością zaśpiewa ją na nadchodzącym festiwalu. Zapytany o "jubileusz" mówi: - Nie wiem, co o tym sądzić. Mówiąc szczerze, nie ma to dla mnie ogromnego znaczenia. W sierpniu spotkam się z Kazią na Mazurach i zapytam, czy w Mikołajkach w 1978 roku coś się już - w sensie żeglarskiego śpiewania - działo. Będę więc miał wiadomości z pierwszej ręki ;-)

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 10:2, 29 lipiec 2008, wyświetlono: 2196 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI