Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

IX Wieczór Folkowy

Relacje

W miniony czwartek w bytomskim MDK nr 1 miała miejsce inauguracja Wieczorów Folkowych w nowym roku szkolnym. Organizatorów zaskoczył mały współczynnik zapełnienia widowni, na szczęście w ostatniej chwili zjawiła się wycieczka uczestników pewnej wymiany międzynarodowej co

...

W miniony czwartek w bytomskim MDK nr 1 miała miejsce inauguracja Wieczorów Folkowych w nowym roku szkolnym. Organizatorów zaskoczył mały współczynnik zapełnienia widowni, na szczęście w ostatniej chwili zjawiła się wycieczka uczestników pewnej wymiany międzynarodowej co spowodowało, że na widowni siedziało więcej osób niż stało na scenie.

Tym razem w sali kameralnej domu kultury gościł zespół Drake z Częstochowy.
Drake to stosunkowo młody zespół, prezentujący folk morski. W swym instrumentarium posiadają gitarę akustyczną, basową, akordeon, banjo, bodhran, whistle oraz kij deszczowy.

Zespół grał swoje autorskie utwory, także instrumentalne, a incydentalnie pojawiały się popularne żeglarskie kawałki, które można usłyszeć przy różnych okazjach.

Jest takie zjawisko, że czasem postrzegamy jakiegoś wykonawcę przez jego jeden utwór, który bardzo głęboko się w nas wwiercił. Takie właśnie wrażenie wywołał na mnie utwór "Talizman" należący do autorskiego repertuaru zespołu. Bardzo mocno kojarzy mi się on z piosenką "Gdy wypływałem" zespołu

Kochankowie Sally Brown. Te dwa teksty choć różne to są bardzo podobne w swoim przesłaniu... Marynarz wypływa na morze, opuszcza rodzinę i tęskni.
I ta myśl przewodnia, którą wręcz po mistrzowsku wyrazili Kochankowie:

"A kiedy ty też popłyniesz w rejs
pamiętaj wtedy mój brachu
pamiętaj wtedy co ważne jest

Nie tylko morze i żagli biel
Lecz także wszyscy co w domu
Lecz także wszyscy Co w domu są."


Jacek Apanasewicz, autor tych słów, popełnił mistrzostwo świata.

 

Melodia utworu "Talizman" Drake'ów utrzymuje ten sam klimat zadumy, refleksji i wyraża te same uczucia, pozwala zatrzymać się w biegu dnia, usiąść pomyśleć o wszystkim i niczym zarazem. Pewnie znacie to uczucie kiedy człowiek się kładzie wieczorem do łóżka i ma poczucie dziwnego szczęścia, takiego niczym nie wywołanego. Taka czysta radość życia.
Takie właśnie uczucie towarzyszyło mi kiedy słuchałem "Talizmanu".

Brawa dla Ciebie dziewczyno i dla was chłopaki :-).

Inne artykuły z tego cyklu

Zobacz także

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Wojciech "cicik" Małota - godz. 18:11, 22 październik 2005, wyświetlono: 1497 razy

KAMiL

wysłano: 20:57,23 październik 2005

Nie podejrzewałem kolegi... Cicik mam prośbę, wywal te cykle z artykułu bo zaśmiecają dodatki. Dzięki
Odpowiedz na ten komentarz
Dziadek Władek

wysłano: 14:59,24 październik 2005

No tak - wiecej siedziało jak stało na scenie... Nie wiem, czy prezentacja w jednym dniu na dwuch różnych, ale tak bliskich scenach tego samego zespołu to najlepszy pomysł:-( Wiekszość pewno wybierze atmosferę tawerny - Latarni - bo i szklaneczka piwa, i "dłużej", bez pośpiechu... I wybrała - chyba... A szkoda, bo salka MDK przyjemna i nieźle się tam słucha... Nie ma "śpiewów", które nie zawsze dodają uroku zespołowi na scenie, choć sali - przydają atmosfery.. Ale to kwestia odczucia. Na następny WF życzę wobec powyższego większej frekwencji - tak zespołowi na scenie, jak i organizatorom:-) PZDR!
Odpowiedz na ten komentarz
Kanfis

wysłano: 20:32,26 październik 2005

Zespół "Drake" pamiętam z ubiegłorocznej Tratwy i bardzo mi się wówczas spodobał. Szkoda, że nie mogłem ich teraz posłuchać. Pozdrawiam.
Odpowiedz na ten komentarz
asia

wysłano: 0:8,27 październik 2005

czekałam bracie do dwunastej w południe przy kompie, po południu nie miałam dostępu do netu,więc nie moglam przeczytać apelu.Może następnym razem się uda.Ahoj
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 13:27,27 październik 2005

No a co powiesz Cicik o Latarniku, to ci też jest kawałek niesamowity. Czyżby Drake zaczął się specjalizować w nastrojowych balladach morskich? Drake'i to ja Wam wypożyczę autorski kawałek, który z pewnością spasuje do Waszego repertuaru :)
Odpowiedz na ten komentarz
Cicik

wysłano: 14:1,27 październik 2005

KAMiL napisał: No a co powiesz Cicik o Latarniku Trudno sie z Panem nie zgodzic Panie Kamilu ;-)
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI