Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Jurajskie szanty w Poraju już w ten weekend!

Zapowiedzi festiwali szantowych

Położony nieopodal Częstochowy Poraj od dawna rozbrzmiewa szantami. Nic w tym dziwnego - położony w pobliżu zbiornik wodny jest doskonałym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Do niedawna odbywały się tu jednak tylko pojedyncze koncerty.

W zeszłym roku

...

Położony nieopodal Częstochowy Poraj od dawna rozbrzmiewa szantami. Nic w tym dziwnego - położony w pobliżu zbiornik wodny jest doskonałym miejscem do uprawiania żeglarstwa. Do niedawna odbywały się tu jednak tylko pojedyncze koncerty.

W zeszłym roku miejscowe "czynniki sprawcze" (m.in. Gminny Ośrodek Kultury i Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych "Vena") postanowiły zorganizować festiwal. Co prawda Jurajski Festiwal Wodny nie był imprezą wyłącznie szantową, tym niemniej piosenka żeglarska stanowiła najbardziej znaczącą część jego programu. W czerwcu 2007 r. w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji (położonym w granicach sąsiadującej z Porajem miejscowości Jastrząb) gościły znane zespoły szantowe: Passat, Drake, Mordewind, Mechanicy Shanty i Cztery Refy. W programie trzydniowej imprezy znalazły się również pokazy teatralne, pokazy ogni sztucznych, parada jachtów z pochodniami oraz konkurs piosenki szantowej, w którym zwyciężył zespół Morże Być.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się praktycznie wszystkie atrakcje towarzyszące sprzed roku, nie będzie tylko konkursu piosenki żeglarskiej. Natomiast sam dobór wykonawców odbył się według nieco innej koncepcji. Zamiast kilku gwiazd mamy Ryczące Dwudzie
stki
, pojawi się też ponownie zespół Passat. Poza tym część szantową można określić mianem przeglądu nowych twarzy. Zagrają bowiem zespoły, które w ostatnich latach święciły triumfy w konkursach w całym kraju. Betty Blue ten etap ma już za sobą, Pod Wiatr mimo zwycięstwa w przeglądzie konkursowym "Shanties" nadal chętnie staje w szranki (ostatnio m.in. na "Szantkach" i "Kubryku"). Atrakcją dla miłośników mocniejszych brzmień rock-szantowych będą na pewno wystepy zespołów Pearl Harbor i ZKM Wrocław. Zapowiadany wcześniej zespół Lewiatan niestety nie dotrze (ciężkiej kontuzji nabawił się Bartosz Milewski).

II Jurajski Festiwal Wodny zapowiada się zatem oryginalnie i interesująco. Więcej informacji na temat dojazdu i miejsca imprezy na stronie www.put-vena.pl. Strona festiwalu, funkcjonująca podczas pierwszej jego odsłony, niestety zniknęła z sieci. Pełny program można znaleźć tu.

 

Na zdjęciach: zespoły Mechanicy Shanty i Pod Wiatr na I Jurajskim Festiwalu Wodnym w 2007 r. (fot. dzięki uprzejmości Radosława WÓJTOWICZA) oraz plakat II Jurajskiego Festiwalu Wodnego (jeszcze z zespołem Lewiatan, bez Betty Blue).

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 22:19, 18 czerwiec 2008, wyświetlono: 2086 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI