Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Kopyść 2004 okiem widza

Relacje


Na sale koncertowa pierwszego dnia festiwalu trafiłam na próbę Prawego Ostrego. Od tego zespołu zaczął sie piątkowy koncert. Wystąpił on w zmienionym składzie w stosunku do ubiegłorocznego festiwalu.


Potem nastąpiło oficjalne powitanie i rozpoczęcie przez

...


Na sale koncertowa pierwszego dnia festiwalu trafiłam na próbę Prawego Ostrego. Od tego zespołu zaczął sie piątkowy koncert. Wystąpił on w zmienionym składzie w stosunku do ubiegłorocznego festiwalu.


Potem nastąpiło oficjalne powitanie i rozpoczęcie przez Dyrektorkę festiwalu panią Elżbietę Mińko i komandora AYC Białystok. Przedstawiono jury, które miało oceniać konkursowiczów. W tym roku w skład weszli (z góry uprzedzam o ewentualności przekrętów danych): pani Anna Maciorowska (Polskie Radio Białystok), pani Grażyna Dworakowska (Białostocki Ośrodek Kultury), pan Piotr Kaprowicz (Rejs), pan P.Kalicki (Kurier Poranny), pan Andruszkiewicz oraz przewodniczący kapitan Waldemar Mieczkowski (Gdańska Formacja Szantowa, Broken Fingers Band).


Część konkursowa zaczęła Ula Leśniewska z zespołem: Sebastian - gitara klasyczna, Andrzej - gitara basowa i Łukasz - perkusja. W trakcie występu zaśpiewała następuące piosenki: "A my jak ptaki", dwie piosenki autorstwa Andrzeja Koryckiego - "Dlaczego" i "Gdy siedzę w pubie nad kuflem piwa" oraz "Amsterdam". Utwory te słyszałam już na festiwalu w Gizycku 2003.


Następny zespoł konkursowy pochodził z Augustowa. Był to Po co nam kapitan na kodze powstały z połączenia 2 zespołów: Po co nam kapitan i Koga. Wykonali 3 piosenki własnego autorstwa.


Jako kolejny wystapił zespół Bezmiary z Warszawy. Zaprezentowali śpiewanie a cappella. Wykonali 7 piosenek: "John Cherokee" , "Kapitan Hoyers" (?) zespołu Tonam i Synowie, "Roller" najczęściej wykonywany przez Stare Dzwony. Następnie przyszedł czas na numer autorski pod tytułem "Madera". Piąty utwór był wcześniej wykonywany przez Pakcet. Tytułu niestety nie pamiętam. Kolejnym była piosenka "Morze Bałtyckie" EKT - Gdynia. Występ zespołu Bezmiary zakończył się utworem autorstwa zespołu Perły i Łotry o Franciszku, który dzielnie zmierzał w górę Loary.


Czwartym konkursowiczem była Ula Gulan z towarzyszeniem zespołu Po co nam kapitan na kodze w zmienionym składzie. Podobnie jak wcześniej również wykonali 3 utwory autorskie.


Jako kolejny zespół konkursowy wystąpił Samhain z Lublina. Po raz pierwszy w życiu spotkałam sie z klawiszami podczas festiwalu szantowego. Występ ograniczył się do wykonania 4 utworów. Na rozgrzanie publiczności zagrali muzyczkę. Następnie "Powroty II". Kolejne dwa utwory to własne wykonania znanych piosenek "Botany Bay" w klimacie czarnego bluesa i "Diament" w ostrzejszym wykonaniu.


Następnie czas przyszedł na Leje na Pokład z Tych. W skład zespołu wchodziło 4 panów śpiewających a cappella przy towarzyszeniu gitary klasycznej. Przy "Czinita" (uwaga! pisane ze słuchu) zagrała trąbka. Jako jeden z dwóch zespołów wykonali po 8 piosenek - najpierw 4 po angielsku, by przejść na polski. Zaśpiewali między innymi: "Ciągnij fały", "W górę szkło", "Hej chłopaki" i "Maringo".


Siódmym zespołem konkursowym była formacja Ostatnia Deska Ratunku z Brodnicy. Wykonali 5 utworów. Zaczęli występ od utworu muzycznego, najczęściej słyszanego w wykonaniu 4 Refów, a skończyli na "Mathew Anderson". W międzyczasie były też utwory autorskie między innymi sławiący regionalny browar Paks.


Kolejnym konkursowym zespołem okazało się Młode Bra-de-li. W ramach występu dziewczyny zaśpiewały 8 utworów, w głównej mierze o charakterze autorskim: "Reagge z wiatrem" czy "Chcę żeglować".Zaśpiewali tez utwór "Glonada". Trafiła się również piosenka o sponsorze zespołu oraz nowe wykonanie utworu EKT - Gdynia "Marzenia".


Jako przedostatni wystąpił Ponton Club z Pruszkowa jako konkursowicz z poprzedniego roku. Zaprezentowane utwory w tym roku słyszałam już poprzednio. Wykonali 5 utworów autorskich między innymi: "Raz i z krzyża" czy "Dziwne sny".


Jako ostatni konkursowicz wystąpił solista Robert Domurat z zespołu Pioruners, występujący w konkursie również przed rokiem. Zaśpiewał 3 utwory autorskie, zupełnie nowe niż w roku ubiegłym. Uff, dobiegła do końca część konkursowa.


Przyznam sie szczerze, że miałam trudności z wysiedzeniem. Potem przyszedł czas na gwiazdy festiwalu i tu czas minął szybko. Na początek solowy występ prowadzącego tego wieczoru koncert Mariusza Siemiona z piosenką "Wiła wianki" Następnie wystąpiły Ryczące Dwudziestki, co zagwarantowało dobrą zabawę. Kolejnym zespołem występującym był Flash Creep (i tu zaskoczenie gdy na scenę wyszli 3 członkowie z zespołu 4 Refy - Iza, Maciej i Tomasz). Po pierwszym standardzie "16 ton' śpiewali własne utwory.


Potem ogłoszono wyniki konkursu. Zostały przyznane 2 wyróżnienia dla Ponton Club i Małe Bra-De-Li. Trzecie miejsce - Ula Leśniewska z zespołem, drugie miejsce i nagrodę publiczności - Ostatnia Deska Ratunku, zaś pierwsze miejsce przyznano zespołowi Samhain. Wręczenie nagród odbyło sie w sobotę.


Tu wtrące swoje przysłowiowe 3 grosze, jako że relacja jest całkowicie subiektywna. Żałuję, że niedoceniono 2 zespołów - Bezmiary i Leje na Pokład. Akurat tych zespołów słuchało mi się najlepiej.


Następnie po raz kolejny tego wieczoru zagrał Prawy Ostry, a następnie Mechanicy Shanty i EKT - Gdynia. Szybko i przyjemnie minął czas. Około wpół do drugiej zakończył sie koncert pierwszego dnia Kopyści 2004.


Informację wprowadził(a): Anita "Pasmyk" Milanowska - godz. 20:29, 8 kwiecień 2004, wyświetlono: 1787 razy

Grzegorz "Hoody" Chudy

wysłano: 9:4,9 kwiecień 2004

Samhain - hmmmmmmm, a czy oni nie grają muzyki celtyckiej? Niezależnie od tego miło mi słyszeć o sukcesie innego zepołu, który ma nazwę celtyckiego święta w nazwie!
Odpowiedz na ten komentarz
Alice:P

wysłano: 23:39,13 kwiecień 2004

Zespół "Młode Bra-de-li" nie wykonywał piosenki o tytule "Pogoda"-gdyż w ogóle taka nie istnieje.Piosenka o którą zapewne chodzi autorowi tekstu to :"Glonada"-jest ona autorstwa pana Sławomira Klupsia.Pozdravki!!:))
Odpowiedz na ten komentarz
pasmyk

wysłano: 21:53,15 kwiecień 2004

wynikł na skutek pisania ze słuchu. dzieki za poprawkę, zaktualizowałam wpis. pozdrawiam.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI