Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Młodych szantowanie

Relacje

Przez 3 dni od 23 do 25 maja, trwał w Bytomiu Dziecięcy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Wiosenne Szantowisko". Złożyły się na niego konkursy piosenki żeglarskiej, warsztaty szantowe dla nauczycieli, przedstawienie słowno-muzyczne oraz ustanawianie ...

Przez 3 dni od 23 do 25 maja, trwał w Bytomiu Dziecięcy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Wiosenne Szantowisko". Złożyły się na niego konkursy piosenki żeglarskiej, warsztaty szantowe dla nauczycieli, przedstawienie słowno-muzyczne oraz ustanawianie Szantowego Rekordu Polski.

 

Ale zanim doszło do koncertu finałowego i rekordu przez dwa dni (23,24 maja) w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu trwały przesłuchania konkursowe.

 

Przedszkolne Shantowanie

 

To już po raz trzeci bytomskie Przedszkole Miejskie nr 23, pod wodzą pań: dyrektor Beaty Grabowskiej oraz Barbary Kominek i Anety Tadra-Mazgaj zorganizowało konkurs piosenki żeglarskiej dla najmłodszych. Jak co roku zabawa była wspaniała, stroje przedszkolaków coraz bardziej profesjonalne a śpiewane szanty coraz bliższe tym tradycyjnym. W tym roku w konkursie udział wzięło 66 dzieci.

Zwyciężył zespół z Przedszkola nr 39,

drugie miejsce zajęli szantymeni z Przedszkola nr 25,

a trzecie przedszkolaki z 29-ki (tylko 1 punkt mniej).

Wyróżnienie otrzymało Przedszkole nr 30.

Szkoda, że nie mogliście ich zobaczyć na scenie. Byli przewspaniali, jest jeszcze nadzieja dla polskiej sceny żeglarskiej. Nauczycielom wielkie brawa!

 

 

Szkoły i Gimnazja

 

Od kilku już lat Ania Górecka i Iwona Smołkowicz, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 46 w Bytomiu (pierwsza śpiewa w Passacie, druga pisze dla zespołu teksty) organizują konkurs piosenki żeglarskiej dla szkół podstawowych. W tym roku do konkursu dołączyły też gimnazja.

Łącznie we wszystkich trzech kategoriach wystartowało 115. dzieci i młodzieży (18 zespołów). Tutaj już nie tylko posiłkowano się podkładem muzycznym z CD, jak to miało miejsce

u przedszkolaków. Kilka razy
wspomogli zespoły nauczyciele a zdarzyło się, że przygrywali sobie na gitarach, kongu, fletach czy gitarze elektrycznej, sami wykonawcy.

 

 

 

 

 

W kategorii klas I-III zwyciężył zespół "Ślązaczek" z katowickiego Pałacu Młodzieży,

II miejsce zdobyli "Mali Podróżnicy" z SP nr 46 w Bytomiu (potrzebne było drugie głosowanie jury, gdyż w pierwszym oba dostały tyle samo punktów).

Zespół ten otrzymał także Puchar Tygodnika Życie Bytomskie.

Na III miejsce, zdaniem jury, zasłużyły "Wesołe Trójki" z SP nr 3 w Bytomiu.

 

W kategorii klas IV-VI zwyciężył zespół "Cantabile" z SP nr 23,

drugie miejsce zdobył zespół "Humbaki" ze szkoły podstawowej nr 46

a trzecie "Wesołe Jungi" z SP nr 51.

Wśród gimnazjalistów najlepszym okazał się zespół "Dziewczyny Bosmana", reprezentujący MDK nr 1 w Bytomiu.

Drugie miejsce zajęła - nomen omen - znana już Szantymaniakom z PPP czy Zęzy - "Druga Wachta" z gimnazjum nr 1 w Katowicach.

Trzecie miejsce także przypadło gospodarzom, czyli "Wesołej Załodze", zespołowi z MDK nr 1 w Bytomiu.

 

 

Konkursy bardzo dobrze prowadziła Ola Jędrzejec z zespołu

 

Passat. Widać było, że na co dzień pracuje z dziećmi, miała z nimi rewelacyjny kontakt.

 

Jeszcze o nagrodach

 

Dodatkowo "Dziewczyny Bosmana" otrzymały też nominację na Pływający Międzynarodowy Festiwal Piosenki

Żeglarskiej WIATRAK; w Świnoujściu. W trakcie gali statuetkę i akt nominacji wręczyła Małgorzata Patecka.

Laureaci pierwszych miejsc otrzymali także nagrodę specjalną, statuetkę za najbardziej zbliżone do tradycyjnego, wykonanie szanty ufundowaną przez International Shanty and Seasong Association, którą w trakcie finału wręczał wiceprezes tej organizacji, Iwe van der Beek.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali także śpiewniki "Shanties" oraz szantowe płyty ufundowane przez Fundację HALS, które wręczała Agnieszka Krajewska, dyrektor programowy krakowskiego Shanties'u.

W jury konkursów zasiadali:

 

Agnieszka Krajewska - przedstawiciel Fundacji HALS, dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu "Shanties" w Krakowie

Małgorzata Patecka - przedstawiciel organizatora Pływającego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Wiatrak" w Świnoujściu

Iwe van der Beek z Holandii, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Szant i Pieśni Morza ISSA,

kolekcjoner i popularyzator szant

Wojciech "Muzyk" Harmansa - członek grupy "Perły i Łotry", współorganizator festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach.

Pat Sheridan z Irlandii, członek grup Press Gang i Warp 4, twórca warsztatów szantowych dla dzieci w Cobh w Irlandii,

 

Koncert finałowy

 

 

Jego głównym punktem było przedstawienie słowno-muzyczne, które wg scenariusza Iwony Smołkowicz przygotowała wraz z Wesołą Załogą - Ania Górecka. To historia opowiadana przez dwóch braci o tym jak zrealizować marzenia o wypłynięciu w rejs. Czasami niewiele trzeba. Wystarczy tylko dobra wyobraźnia by wannę zamienić na wspaniały żaglowiec.

Imponującą scenografię do przedstawienia zaprojektował Stanisław Usień - plastyk MDK, a wykonali ją pracownicy działu technicznego pod wodzą Bogdana Wachstyla (wiedział co i jak bo sam kiedyś z Segarsami śpiewał). To był niepowtarzalny moment, gdy kurtyna unosiła się powoli i odsłaniała kolejno maszty, liny żagle...

"Załoga" ze wsparciem Segarsów śpiewała różne szanty, przedstawiała obyczaje morskie i nawet tańce - irlandzkie i marynarskiego Matelota (ciekawe co by na to wykonanie powiedział Marek Szurawski, Patowi się podobało).

Atmosfera na sali była bardzo gorąca. Umiejętnie podsycali ją Piotr "Siwy" Reimann z Segarsów i Ola Pola" Jędrzejec z Passatu. O ile ten pierwszy to stary wyjadacz o tyle Polę w roli konferansjera widziałem dopiero kilka razy i muszę przyznać, że doskonale sobie poradziła. To jak porwała salę (wraz z VIPami) do odtańczenia Matelota zasługuje na uznanie.

W trakcie koncertu odbyło się też wręczenie nagród i koncert laureatów konkursów no i ustanawianie "Szantowego Rekordu Polsk". Cała sala wraz z uczniami 25 podstawówek

dokładnie o 11.30 odśpiewała "Dziecięce Morskie Opowieści". Już kilkanaście minut po tym wydarzeniu dotarła informacja, iż śpiewało nas ponad 2000.

Ostatecznie całkowita liczba uczestników rekordu to 4253 potwierdzone osoby w szkołach plus około 200 w BCK.

 

Kameralnie na koniec

 

Ostatnim akcentem "Wiosennego Szantowiska" był piątkowy, wspólny koncert zespołów Passat i Segars oraz Iwe van der Beeka i Pata Sheridana.

Na małej kameralnej scenie MDK nr 1 spotkały się dwa nurty żeglarskiego śpiewania - a cappella i tego ze wsparciem instrumentów. Passat w nowej wersji - akustycznej (Jacek, basista nie mógł wyrwać się z pracy) zabrzmiał ciekawie. Chętnie posłuchałbym Was jeszcze w tej formule. Segarsi z Patem i Iwe wyczarowali z kolei świat żaglowców racząc nas co rusz jakąś tradycyjną szantą. Oby więcej takich koncertów w Bytomiu.

 

Dzieci i szanty

 

Nazwa "Wiosenne Szantowisko" pojawiła się w Bytomiu po raz pierwszy równo 10 lat temu i w rocznicę tego wydarzenia festiwal diametralnie zmienił swoją formułę. Z festiwalu dla dorosłych stał się imprezą propagującą szanty i pieśni morza wśród dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja potwierdziła, że morskie klimaty odpowiednio podane mogą zainteresować także najmłodszych o ich nauczycielach nie wspominając. Dla tych ostatnich Pat Sheridan w MDK-u poprowadził specjalne warsztaty. Irek Herisz, dyrektor MDK nr 1 i pomysłodawca "Wiosennego Szantowiska" zapowiada, że w przyszłym roku będzie jeszcze ciekawiej. No to trzymam za słowo.

 

Tekst i zdjęcia

Kamil Piotrowski /Magazyn Szantymaniak/

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 1:15, 5 czerwiec 2006, wyświetlono: 1740 razy

Bago

wysłano: 16:7,5 czerwiec 2006

Absolutnie WSZYSTKIM !!! Uczestnikom dziecięcego szantowiska, laureatom, a zwłaszcza ORGANIZATOROM !!! Za rewelacyjne pomysły !!! Za stworzenie świetnej imprezy nie tylko rozrywkowej ale bardzo kształcącej i wychowującej. A że przy okazji rosną liczne kadry wykonawców lub choćby tylko miłośników szanty i pieśni morza to czysty zysk dla szantymaniaków. Tak trzymać !!! Albo jeszcze lepiej !!!
Odpowiedz na ten komentarz
Pola

wysłano: 16:7,6 czerwiec 2006

dziękuję Ci Kamilu za ciepłe (wreszcie) słowa:P dzieciaki były wspaniałe, Wesoła Załoga- REWELACYJNA !!! a reszta publiczności- brawo drodzy Dorośli- pokazaliśmy, ze też potrafimy się wczuć i dobrze bawić przy budowaniu okrętu z wanny;) dzięki Siwemu za wsparcie godne "starszego kolegi po fachu" i wogóle... DO ZAŚ :D pzdr- Pola- Passat
Odpowiedz na ten komentarz
New York

wysłano: 15:24,12 czerwiec 2006

Moim zdaniem koncerty na ktorych spiewaja dzieci sa fajne. Dzieci ucza sie w ten sposob zycia i wiedza ze wygrac taki konkurs nie jest latwo Sama jestem dzieckiem
Odpowiedz na ten komentarz
YenJCo

wysłano: 15:35,12 czerwiec 2006

NiecnyKsiaze /ciach/ Cześć Antek W szantach jestesmy na "ty". Maciek jestem. Mail poszedł. Nie jest moja intencja urazenie Pana, a tylko niesmiale zwrocenie uwagi na to, ze warto by wsluchac sie w glos uzytkownikow i "dac im te szanse". Oprogramowanie phpBB jest darmowe, konfiguracja banalnie prosta. Gramat najwyraźniej jednak nie czytał dokładnie moich komentarzy. To że mnie sie ten pomysł nie podoba to nie znaczy, że jedynie moja racja jest słuszna. Jestem zawsze otwarty na wzelkie rozsądne propozycje które maja ręce i nogi i człowieka który jest za to odpowiedzialny. Jeśli zajmiesz się obsługą takiego forum - prosze bardzo, adres www.forum.szantymaniak.pl jest do twojej dyspozycji. Jesli tylko zrobisz to forum to umiescimy do niego link w Szantymaniaku - jesli sie sprawdzi - zostanie. Sssciskam Yen
Odpowiedz na ten komentarz
NiecnyKsiaze

wysłano: 16:3,12 czerwiec 2006

Macku, Pisalem nader formalnie, bo sytuacja byla jak sie wydaje napieta, ogien dyskusji potworny i mozna bylo dostac w ucho, nie znajac osobicie rozmowcy. Wyslalem e-mail ze szczegolami, ale mam rozsadniejsza i konserwatywniejsza opcje. Otoz, zalozymy testowe Forum i skonfigurujemy je z Doktorem na spokojnie na moim serwerze. Kiedy zarys bedzie jasny, zaprosimy Redakcje do testow. Gdy wszystko bedzie gotowe, jednym ruchem przeniesiemy calosc do Szantymaniaka. Unikniemy w ten sposob zamieszania, ktore skonczyloby sie totalna klapa. Mysle, ze i Tobie taki pomysl sie spodoba. Pisze to tutaj, jawnie, bo po glosach uzytkownikow sadze, ze Forum jest potrzebne, ale chcialbym wszystkich prosic o kilka dni cierpliwosci i wyrozumialosci. Pozdrawiam, Antek
Odpowiedz na ten komentarz
YenJCo

wysłano: 16:25,12 czerwiec 2006

Widze, że jest silna chęć, wiec niech więc pójdzie za tym działanie. Jesli przygotujecie forum w taki sposób zeby to nie zaszkodziło dobremu imieniu portalu - podpisze sie pod tym obiema rękami. na razie mam wiecej obaw niz nadzieji ale zobaczymy. Przesłałem ci mailem wszystkie dane do ftp i bazy danych. (Dziękuje Andrzejowi Szreterowi i AMSNETOWI za pomoc!) Działajcie więc i powodzenia. Jak forum bedzie gotowe dajcie znać - wszyszcy jak sądzę chetnie będziemy testowac. PS: Dementuję jakoby atmosfera była napięta ;-) Po prostu nie cierpię Gramatyki, który nie liczy SWOICH sił na zamiary ;-))). Ssssciskam Was Macieyco
Odpowiedz na ten komentarz
konda

wysłano: 16:27,12 czerwiec 2006

przeczytalam z zainteresowaniem :)
Odpowiedz na ten komentarz
Elik

wysłano: 18:45,12 czerwiec 2006

Choć to już ustalone, że testujemy, to chcialam powiedziec: TAAAK!!! Tak, bo na forum lepiej sie użytkuje niż grupę, graficznie ciekawiej, łatwiej sledzic dyskusję i latwiej ją prowadzIć :) Jesli Maciusiu martwisz sie, że nie bedzie jednego odpowiedzialnego to niech za każdy dzial bedzie odpowiedzialny jeden moderator. Wtedy ma mniej roboty i kilku ludzi jest w stanie to obslugiwać. Bo w zależności od ilości użytkowników i ich aktywności w pewnym momencie jeden czlowiek może nie dać rady... --------------- Zobaczylam wlasnie forum testowe. Jest spoko tylko kolory bardziej szantymaniakowe bym wybrala ;) (jak to kobieta - kolor ważniejszy niż np. pojemność silnika) i wymyśleć by trzeba interesujące nazwy poszczególnych działów :) w ogóle jakie działy tam chcemy? Oprócz standardowego Hyde Parku, gdzie można gadać o wszystkim i nic nie będzie OT. ;) tyle na gorąco! Pozdrawiam serdecznie :)
Odpowiedz na ten komentarz
bartigol

wysłano: 10:31,13 czerwiec 2006

jestem za, a nawet przeciw ;)
Odpowiedz na ten komentarz
Taclem

wysłano: 11:21,13 czerwiec 2006

Ja z kolei jestem sceptycznie nastawiony do kolejnego bytu. Znow nastapi rozproszenie czytaczy. Wystarczyloby na grupie pisac, a spam umknalby niezauwazony :)
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI