Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Nowy brzeg - Nowa fala - Nowy festiwal

Zapowiedzi festiwali szantowych

Ostatni weekend sierpnia od wielu sezonów kojarzy się szantymaniakom z letnią edycją tyskiego Portu Pieśni Pracy. Od tego roku PPP przybywa konkurent - w Tarnobrzegu koniec wakacji upłynie pod znakiem festiwalu "Nowy Brzeg - Nowa Fala". ...

Ostatni weekend sierpnia od wielu sezonów kojarzy się szantymaniakom z letnią edycją tyskiego Portu Pieśni Pracy. Od tego roku PPP przybywa konkurent - w Tarnobrzegu koniec wakacji upłynie pod znakiem festiwalu "Nowy Brzeg - Nowa Fala". Dwa dni koncertów nad Zalewem Machowskim zapowiadają się naprawdę ciekawie.

Festiwal odbywa się dzięki miejscowemu środowisku żeglarskiemu skupionemu w Jacht Klubie "Kotwica", a szczególnie jego prezesowi, panu Tadeuszowi Gospodarczykowi. W Tarnobrzegu od pewnego już czasu odbywają się koncerty szantowe, najczęściej kameralne. W zeszłym roku udało się zorganizować Święto Morza i Wisły z udziałem V-szerzy na Bis, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej oraz Starych Dzwonów. Wreszcie nadszedł czas na festiwal. - Zalążek był, ambicje i plany też od dawna we mnie siedziały i tak doprowadziłem do, mam nadzieję, szczęśliwego finału - mówi Tadeusz Gospodarczyk. Wśród organizatorów poza "Kotwicą" widnieją prezydent Tarnobrzega i burmistrz Baranowa Sandomierskiego, a swoją "cegiełkę" dołożyły też władze lokalne gmin ościennych i liczni sponsorzy.

Tarnobrzeg nie był do tej pory bardzo znanym punktem na szantowej mapie Polski. - Środowisko szantowe jest tu dość spore i zdyscyplinowane. Niestety, okazji do spotkań nie było nigdzy za wiele, "Szantomierz" (12 km od Tarnobrzegu) się wykruszył, Stalowa Wola też nic poważnego juz nie robi. Pozostawał Kraków, Solina i czasem Rzeszów. Ku lepszej integracji popłynęliśmy kiedyś (w 2006 r.) z Waldkiem M. na "Zawiszy" w rejsie muzyków. Cóż więcej - może jeszcze moja audycja szantowa na antenie radia Leliwa (www.leliwa.pl) - co czwartek 2 godziny wieczornego grania - kontunuuje prezes "Kotwicy".

Pierwsza edycja festiwalu "Nowy Brzeg - Nowa Fala" już 30-31 sierpnia. Najważniejsza rola na scenie przypadła Ryczącym Dwudziestkom, które wystąpią i w sobotę, i w niedzielę. - Za całość festiwalu odpowiada "Qnia" z RO20, to on wszystko dogrywa, prowadzi itd., choć warto powiedzieć, że ojcem festiwalu jest Andrzej Korycki, który nakierował mnie na odpowiednie tory organizacyjne. Ja miałem tylko pomysł i zero doświadczeń tego typu. On naprawdę zrobił bardzo dużo i trzeba o tym głośno mówić - zaznacza prezes Gospodarczyk.

Poza RO20 w Tarnobrzegu pokażą się zespoły znane od lat - Mechanicy Shanty, EKT Gdynia, Gdańska Formacja Szantowa. Nie mogło zabraknąć oczywiście Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. Będą też znakomite zespoły nieco "nowszej fali" (zgodnie z nazwą festiwalu...), czyli Drake i Pchnąć w Tę Łódź Jeża. Drake nagrali jedną z najlepszych płyt ubiegłego roku, natomiast Jeże przywiozą do Tarnobrzegu swoje debiutanckie "Szksipcze" raptem dzień po tyskiej premierze. Atrakcji muzycznych zatem nie zabraknie, a szykują się jeszcze inne - m.in. regaty, turniej siatkówki plażowej czy pokazy ratownictwa wodnego.

Nasz portal jest patronem medialnym festiwalu. Organizatorom życzymy wspaniałej premiery i... kolejnych edycji imprezy.

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 15:36, 25 sierpień 2008, wyświetlono: 1402 razy

Dziadek Władek

wysłano: 18:24,25 sierpień 2008

Powinniśmy się chyba cieszyć – z liczby festiwali o „mokrej” tematyce. Ucieszyłem się patrząc na kalendarz – taki zwykły, ścienny; zapisałem sobie na nim w tych samych dniach PPP, Tarnobrzeg i – Będzin. Gdzie jechać? Podziwiam ludzi, zespoły, które potrafią to „obskoczyć” – bo chyba o porządnym „przyłożeniu” się nie może być mowy, choć to przecież „starzy wyjadacze” scen. Czytam: „Najważniejsza rola na scenie przypadła Ryczącym Dwudziestkom, które wystąpią i w sobotę, i w niedzielę. - Za całość festiwalu odpowiada "Qnia" z R20, to on wszystko dogrywa, prowadzi itd.,” – oczywiście mowa tu o festiwalu "Nowy Brzeg - Nowa Fala" w Tarnobrzegu. Ze zdumieniem czytam na stronach PPP, że RO20’S występują tam w niedzielę. Swój występ kończą w Tarnobrzegu o 17;45 – przed nimi „tylko” około 230 kilometrów, aby „z doskoku” zaśpiewać w Tychach. Czyżby bez Quni – bo jak zostawi tamten festiwal? Tyle się naczytałem o przygotowaniu zespołu do występu, o próbie mikrofonowej i innych sprawach związanych z pojawieniem się na scenie. EKT i Mechanicy Szanty występują w Tarnobrzegu w sobotę – w niedziele PPP. Czy na twarzach tych zespołów będzie zmęczenie – czy szczery uśmiech i radość z dawania ludziom – radości? A może po prostu wszystko będą robić MECHANICZNIE? I może nawet ze sceny powiedzą – wybaczcie, ale jesteśmy zmęczeni…. Ze zdumieniem czytam również – KONKURENCJA… „Od tego roku PPP przybywa konkurent - w Tarnobrzegu koniec wakacji upłynie pod znakiem festiwalu "Nowy Brzeg - Nowa Fala". Dwa dni koncertów nad Zalewem Machowskim zapowiadają się naprawdę ciekawie.” No nie powiem – ciekawie… Bardzo ciekawie.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI