Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

PERŁY PERŁY PERŁY

Relacje

Pierwszy dzień jubileuszowej V Zęzy mamy za sobą. Właśnie zbieram się do wyjazdu na drugi dzień festiwalu ale zanim to nastąpi na gorąco podzielę się z Wami moimi SUBIEKTYWNYMI wrażeniami z wczorajszego konkursu i koncertu.

 

Na początek apel do

...

Pierwszy dzień jubileuszowej V Zęzy mamy za sobą. Właśnie zbieram się do wyjazdu na drugi dzień festiwalu ale zanim to nastąpi na gorąco podzielę się z Wami moimi SUBIEKTYWNYMI wrażeniami z wczorajszego konkursu i koncertu.

 

Na początek apel do organizatorów - NIE TYLKO ZĘZY.

 

Na rany obwarzanek!!! Co to za pomysł by konkursy robić w piątki?! I to jeszcze od 16.00, co Wy nie pracujecie?!? Ludzie, jeśli tak będziecie działać to zespoły konkursowe w życiu nie wystąpią przed liczniejszą publicznością, zwłaszcza te, które nieszczęśliwie wylosują numer 1 na liście startowej. Z powodu tak wczesnej pory rozpoczęcia konkursu w Łaziskach nie udało mi się posłuchać DNA i Dzikich Róż. Apeluję do wszystkich organizatorów - KONKURSY W SOBOTY!!! Proszę...

 

Skoro już się wyżaliłem to...

 

Udało mi się wysłuchać czterech z siedmiu wykonawców konkursowych.

Młoda ekipa z Katowic - II Wachta, ci którzy pierwsi flaszki na scenę szantową wprowadzili (w takich wzorach i ilości) od lat powoli systematycznie pnie się w górę. Są już utwory autorskie, jest jakiś pomysł i widać, że jest praca. Ze "starszymi" na razie szans wielkich nie mają ale cieszy to, że próbują i nawet im to wychodzi.

Występ kolejnego zespołu V-szerzy na Bis z Sandomierza TO BYŁ SZOK!!! To co zrobiła ta szóstka bardzo młodych ludzi (średnia wieku naście lat) w ciągu minionego roku (ostatnio słyszałem ich na Szantomierzu w 2005) to jest jakiś kosmos. Z grupki dzieciaków, które przy gitarce i paru innych instrumentach śpiewała sobie różne pioseneczki (raczej "ogniskowo" i nie zawsze czysto) nagle wyskoczyła grupa a cappella z dobrze ustawionymi głosami, świetnym brzmieniem - 3 głosów żeńskich i 3 męskich (sic!). Wbili mnie (i nie tylko mnie!) swoim występem w fotel. Rzadko się ostatnio trafia na konkursach takie zaskoczenie (ostatnio tak było rok temu na PPP gdy pierwszy raz słyszałem Pchnąć w Tę Łódź Jeża). Jest jeszcze nadzieja dla szant klasycznych w tym kraju. Polecam Waszej uwadze ten zespół bo jeszcze nie raz o nich usłyszycie.

Tyski Leje na Pokład - znów w konkursie ale tym razem z nowym/starym członkiem. Otóż po kilku latach przerwy wrócił do składu (zastępujac Mariusza Sładka) Wojtek Wieczorek. Lejki w konkursie wypadli bardzo dobrze. Zaśpiewali z animuszem, żywiołowo i co najważniejsze czysto - a w acappella to bardzo ważne. Widać było, że to już sceniczne wygi (Panowie dość konkursów brać się za koncertowanie... proszę)

Ponton Band z Warszawy nie udało mi się posłuchać, bo trzeba się było przywitać z paroma znajomymi no i przeleciało. Z reakcji publiczności wnoszę, że występ był udany a najmłodszy członek grupy jak zwykle czarował głosem.

Kolejna prezentacja - zespołu Nagielbank z Zielonej Góry - była chyba najsłabszą jaką słyszałem w ich wykonaniu. Tego przepięknego głosu Marty prawie nie było a panowie jakoś wyjątkowo nie stroili. Szkoda...

Po przerwie na scenie pojawili się zwycięzcy ubiegłorocznej edycji - Pchnąć w Tę Łódź Jeża. Jak zwykle podczas ich koncertu było klimatycznie, pięknie i inaczej.

Banana Boat - to już sprawdzona marka czyli szoł, zabawa, wspólne śpiewy z publicznością. Mam tylko jedno ale... "Czajka". Oj nie leży on mnie (jakoś mi do Bananów nie pasuje) i chyba zespołowi też, bo cały czas mam wrażenie, że się chłopaki z nim "męczą". Niespodzianką było pojawienie się na scenie do wspólnego pompowania "Zęzy" przesympatycznych dzieciaków z zespołu tanecznego działającego przy MDK w Łaziskach Górnych. Fantastico...

Ale gwiazdą wieczoru byli dla mnie Perły i Łotry. Od kilku koncertów chłopaki robią na mnie niesamowite wrażenie. Od kogoś z publiczności usłyszałem, że Perły są w szczytowej formie. Ja mam nadzieję, że tendencja jednak jest jeszcze rosnąca i że jeszcze nie raz mnie zaskoczą. Tak jak ostatnio w Latarni, tak i teraz zaśpiewali wspaniale. Czysto, mocno. Były znane szanty, pieśni morza, była zabawa, był dowcip. Bardzo mi się podobało i choć słyszałem ich już wiele razy to bawiłem się wczoraj rewelacyjnie.

Na koniec na dechach MDK pojawił się laureat GRAND PRIX Zęzy 2005 - zespół Beltaine. Co tu pisać folk w ich wykonaniu to potężna dawka energii. Adam porwał publikę jak zawsze swoimi skrzypkami, Grześ nie żałował dowcipnych tekstów i pięknych dźwięków swoich fletów, Jasiu wymiatał na "strunowych" i tylko jakoś ta gitara elektryczna i te talerze z tyłu nie bardzo mi tutaj "grały". Ale to już kwestia gustu...

 

A konkurs wygrał DNA, II miejsca przyznano ex-equo Leje na Pokład i V-Szerzom na Bis. Nagrodę publiczności zgarnął Ponton Band a nagrodę internautów Druga Wachta. Ja się z tym zgadzam i gratuluję!

 

Kamil Piotrowski

Magazyn Szantymaniak

 

PS. dziś kolejne atrakcje a tych, którzy nie mogą zapraszam na stronę festiwalu www.zeza.szanty.pl - na relację na żywo z MDK w Łaziskach Górnych

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 13:44, 6 maj 2006, wyświetlono: 1843 razy

Marek

wysłano: 14:27,6 maj 2006

... a życie życiem. Zamknać konkurs i calosc festiwalu jednego dnia? Byloby cieżko. Stad jako organizator MUSZE powiedzieć, że SzNS bedzie sie odbywala dalej piątek-sobota-niedziela. Ale my zaczynamy o 17-tej ;) Marek
Odpowiedz na ten komentarz
bartigol80

wysłano: 14:35,6 maj 2006

Nie mogłem być w Łaziskach, ale dzięki Kamilowi wiem co sie działo ;) I to juz nazajutrz. Dzieki za relację + fotki . Pozdrawiam
Odpowiedz na ten komentarz
II Wachta

wysłano: 23:5,6 maj 2006

wszystkim WSPANIAŁYM internautom, dzięki którym ku naszemu totalnemu zaskoczeniu zostaliśmy wyróżnieni . Śpiewamy i gramy bo lubimy, kochamy żagle, wodę, szanty, piosenki i miło nam, że są tacy, któerym spodobało się to co robimy na miarę naszych możliwości. Dodaliście nam skrzydeł, aż chce się z uporem i radością pracować, bawić, cieszyć się i na pewno w kolejnych próbach będzie lepiej. A to m.in. dzięki Wam i Waszemu uznaniu KOCHANI INTERNAUCI !!!!!!!!!!!
Odpowiedz na ten komentarz
II Wachta

wysłano: 23:12,6 maj 2006

wspaniałej i życzliwej DYREKCJI DOMU KULTURY w Łaziskach, która do uznania internautów dołączyła OGROMNY kosz ze słodkościami. Podzielil;iśmy się bardzo sprawiedliwie i jesteśmy najsłodszą grupą szantową na świecie, oczywiście po skonsumowaniu tego bogactwa smaków.
Odpowiedz na ten komentarz
Dziadek Władek

wysłano: 10:40,7 maj 2006

Pierwszy dzień.. Racja - nie zaczyna się o 16-nastej:-( Jednak najważniejsze, że się zaczyna:-) Blaski, cienie - jakby nie to, to co przeszła by "do historii":-) Dla mnie na pewno przejdzie ALL HANDS pierwszego dnia, bo - zepsuło mi wszystko. Jakiś niedosyt - a przecież było super:-) Już po drugim dniu - I tak "awansem" - bo nic jeszcze o nim nie ma - SUPER!!! Właśnie ten koniec - godny Festiwalu - tak jak ten Festiwal - godny takiego zakończenia. Wspaniałe ALL HANDS... CUDOWNE:-) Ponoć męzczyznę nie ceni się po tym, jak zaczyna, tylko jak kończy:-) Tu - wspaniały, "męski" koniec:-)!!!!!!! (oczywiście festiwalu:-) ) I TO JEST TO !!!!!
Odpowiedz na ten komentarz
V-szerze Na Bis

wysłano: 11:19,7 maj 2006

W imieniu zespołu ..::V-szerze Na Bis::.. składam ogromne podziękowania wszystkim Organizatorom, Zespołom i Publice za świetny Festiwal i cudowną zabawę!! Jesteśmy bardzo wzruszeni i myśle że niektórzy z nas jeszcze nie mogą się otrząsnąć po wydarzeniach z ostatnich dwóch dni. Byliśmy naprawde miło zaskoczeni klimatem jaki panował na tym świetnym Festiwalu, organizacją (wszystko było dopięte na ostatni guzik), a także Publicznością, która znała prawie wszystkie szanty i bawiła się razem z Zespołami. Gościnność kochanych BANANÓW i otwartość wszystkich Zespołów zrobiła na nas naprawde duże wrażenie i chęć spotykania sie na kolejnych Festiwalach (i nie tylko;)) Uważam, że słowa które usłyszeliśmy od Jury, Szantymenów i innych ludzi są piękne i bardzo nam pomogą, by dalej rozwijać umiejętności, a także dały dużego kopa do pracy nad sobą i tym co robimy. Pozdrawiam Organizatorów, Wszystkie Zespoły, wszystkich Szantymenów i Szantymenki!!! Bardzo się cieszymy, że mogliśmy być z Wami!! Kasia
Odpowiedz na ten komentarz
Anik

wysłano: 15:54,7 maj 2006

Zabawa była rewelacyjna!! Tyska ekipa bardzo zadowolona ;) i jak zwykle dumna z Perełek !! Dzięki ;)
Odpowiedz na ten komentarz
Maciek "Ponton"

wysłano: 19:25,7 maj 2006

Serdeczne podziekowania dla zęzowej Publiczności za to że nas słuchali i wybrali, dla Bananów za "Zęzę" jako całość , pozdrawiam wszystkie zespoły te konkursowe i te "sobotnie" , dzięki za spiew do białego rana. (Ciekawe kiedy zacznę znowu mówić) na razie skrzypię jak wytarte łozysko w zęzowej pompie, hi hi hi. DO ZOBACZENIA KOCHANI ! ! !
Odpowiedz na ten komentarz
Ania:)

wysłano: 21:14,7 maj 2006

Tak...ZĘZA...nic dodac nic ująć...po prostu super :) Najbardziej oczywiście podobał mi się zespół BELTAINE:):):) Chłopaki są świetni ::):) Po prostu kosmos....NA NASTĘPNY ROK TEŻ ICH ZAPROŚCIE...prosze Was Banany:):):) No i oczywiście Banana Boat też byli w deche:P Ta energia:) Podobali mi sie jeszcze Perły i Łotry :)Buziaki :) Brawo Beltaine :)
Odpowiedz na ten komentarz
Ania:)

wysłano: 21:23,7 maj 2006

Super zespół!!! Pokochałam ich w zeszłym roku na ZĘZIE:):):) Chłopaki dają czadu :) No i kosmiczny skrzypek;):P
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI