Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Po krakowskim festiwalu (XXVII "Shanties", 21-24 lutego 2008 r.)

Relacje

Niestety wbrew wcześniejszym zamierzeniom nie udało mi się obejrzeć wszystkich koncertów XXVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties". Choroba rozłożyła mnie tak skutecznie, że jeszcze kilka godzin przed ...

Niestety wbrew wcześniejszym zamierzeniom nie udało mi się obejrzeć wszystkich koncertów XXVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties". Choroba rozłożyła mnie tak skutecznie, że jeszcze kilka godzin przed sobotnim koncertem Sąsiadów nie mogłem wypowiedzieć słowa.

Wszystkie koncerty "Shanties" od roku odbywają się w klubie "Rotunda". Na kilka tygodni przed festiwalem te najważniejsze (np. szanty klasycznej) są już wyprzedane. Nie inaczej było w tym roku. W dniu danego koncertu w kasach pozostawały już resztki biletów, które zresztą błyskawicznie znikały. Ostatecznie podczas każdego koncertu "Rotunda" pękała w szwach. Co jak zwykle utrudniało pracę fotografującym, których w tym roku także było więcej.

 

Mottem całego festiwalu był "Długi rejs" a poszczególne koncerty nosiły tytuły: "Na wodzie zima", "Z dziećmi na pokładzie", "Zmorżeni lądem", "Jak statki na niebie", "Rejsy długie i bajkowe przez zagadki neptunowe", "Muzyka między wachtami", "Na morzu w sztormie, z wiatrem i pod wiatr", "XXV-lecie Ryczących Dwudziestek" i finałowy "Daleka droga, daleki ląd...". Myślę, że nietrudno się po tych tytułach domyślić jaki miały charakter.

Jak co roku na festiwalu sporo się działo przy tzw. okazji. 

Swój jubileusz obchodzili: 20-lecie - Mietek Folk podczas sobotniego koncertu współczesnej piosenki żeglarskiej oraz 25-lecie - Ryczące Dwudziestki na koncercie autorskim niedzielnego przedpołudnia.

Jak zawsze na festiwal wiele zespołów przygotowuje premiery swoich płyt. W tym roku były to: Ryczące Dwudziestki "Acappella", Waldemar Mieczkowski i jego "Ulubione" oraz Flash Creep "Sen". Niestety nie dotarła na "Shanties" koncertowa płyta Starych Dzwonów (premierę miała tydzień później we Wrocławiu).

Nie zabrakło również utworów premierowych w koncertach. Po raz pierwszy krakowska publiczność wysłuchała m.in. "Bojery" Jerzego Porębskiego, "Chcę tylko Ciebie" Morże Być, "Oceanie" Betty Blue, "Moje Mazury" Grzegorza "GooRoo" Tyszkiewicza (nagroda "Żagli" za tekst), "Docelowy port" Drake"Stavanger" Banana Boat (wyróżnienie), "Korsarze Republiki" Sąsiadów, "Spanish Main" Smugglers, "Opowieści wiatru i morza" oraz "Nic ich nie pokona" Atlantydy (nagroda za piosenkę premierową) i... UWAGA:"Skarb kapitana Kidda" EKT Gdynia.

Nie zabrakło wśród gości festiwalowych zespołów zagranicznych: norweskiej, żeńskiej grupy Gallionsfigurene oraz Four'n'Aft z Liverpoolu.

W kuluarach mówiło się m.in. o koncercie niemal kabaretowym Starych Dzwonnic, czyli Anny Łaszewskiej, Moniki Szwai, Miry Urbaniak i Katarzyny Wolnik-Sayna. Ich występ podobno ubawił widzów czwartkowego koncertu do łez. Sporym wydarzeniem były koncerty gwiazd zagranicznych. Nie żałowali gardeł uczestnicy czwartkowego koncertu, który jak donosi McViking (Maciek Ślusarczyk) na swojej www.shanties.krakow.pl, trwał 5 godzin. Podczas koncertu szanty klasycznej ponownie gospodarzami byli Banana Boat i ponownie zespoły schodziły do publiczności i razem z nią wykonywały jedną szantę a cappella. Podczas jubileuszowego koncertu Ryczących na scenie znaleźli się najmłodsi uczestnicy "Shanties", ich własne pociechy.

A Grand Prix i 10 000 $ otrzymał zespół Sąsiedzi za wykonanie irlandzkiej pieśni "Johnny, I hardly knew'Ya" :D, co było sporą niespodzianką, zwłaszcza dla piszącego te słowa i reszty zespołu, który z wrażenia zapomniał odebrać nagrodę finansową. Trudno, odbierzemy za rok.


Tekst i zdjęcia:
Kamil Piotrowski /Sąsiedzi/

PS.
Zapomniałem ująć w premierach "Planetę Ziemia" w wykonaniu Izy Puklewicz i Gdańskiej Formacji Szantowej.
O tym wykonaniu także mówiło się w kuluarach. Mariusz Bartosik zwrócił na to moją uwagę w poniższym komentarzu, ciekawie też napisał o tej premierze, poczytajcie.

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 21:15, 16 marzec 2008, wyświetlono: 745 razy

bartosik

wysłano: 18:23,17 marzec 2008

"Nie zabrakło również utworów premierowych w koncertach." Kamilu! Szkoda, że wymieniając premiery, zapominałeś o premierze Gdańskiej Formacji Szantowej z Izą Puklewicz (Cztery Refy, Flash Creep). "Planeta Ziemia" była premierą nie tylko dla publiczności, ale i dla wykonawców - po raz pierwszy, w Krakowie wykonali ten utwór wspólnie. Biorąc pod uwagę, że Iza w tym utworze grała "pierwsze skrzypce" - tym razem wokalne, a z resztą ekipy spotkała się na jednej, jedynej próbie w "Wyspiańskim", to ten "debiut sceniczny" GFS+ warto by odnotować. Pozdrawiam Bartosik
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 18:44,17 marzec 2008

umknęło mi :( Faktycznie o tym wykonaniu, też się mówiło w kuluarach. Przepraszam Izę i GFS :)
Odpowiedz na ten komentarz
Jachu

wysłano: 7:59,20 marzec 2008

.. jesteś, Mariusz :-) My też mieliśmy dwie premiery, a Kamil napisał tylk o jednej...
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI