Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

"Szantki", czyli inaczej niż wszędzie

Zapowiedzi festiwali szantowych

XXII "Szantki" w Kędzierzynie-Koźlu już w sobotę i niedzielę! Zagrają "nowe" Stare Dzwony, wreszcie przyjadą Qftry, pojawi się także bardzo rzadko występujący zespół Shantymen. Będzie też konkurs dla "amatorów" - zapowiada się mocna obsada.

"Szantki" po raz 22 już w sobotę i niedzielę

Dwudniowy festiwal odwiedzą w tym roku zaledwie trzy zespoły. Różnie można oceniać kurczenie się imprezy, która jeszcze 10 lat temu potrafiła ściągać przynajmniej 5-6 zespołów polskich, a bywało, że i zagranicznych. Na pewno zastanawia fakt, że po 21 latach nieprzerwanego udziału akurat w roku obchodów jubileuszowej "ćwiartki" Zejmana i Garkumpla organizatorzy postanowili dać odpocząć od "Szantek" Mirkowi Kowalewskiemu i spółce. A mimo to jest kilka powodów, dla których warto do Kędzierzyna-Koźla przyjechać.

Wieczór Poezji Morskiej, w tym roku pod hasłem "Zwierciadlane morza", to powrót do pełnego składu Starych Dzwonów na "Szantkach". A nawet pełnego bardziej niż kiedykolwiek - o ile Dominika Żukowska gości na festiwalu co roku, o tyle dla Marka Majewskiego będzie to występ premierowy. A cały zespół na festiwalu szantowym po raz pierwszy pokaże się w szóstkę - we Wrocławiu zabrakło Jurka Porębskiego, na "Shanties" nie pojawił się Marek Majewski.

W sobotni wieczór w Koźlu Rogach pojawi się też wyjątkowa okazja, by zobaczyć zespół Shantymen. Lubelska kapela również istnieje mniej więcej ćwierć wieku, ale w ostatnich latach praktycznie zniknęła z polskich scen szantowych. Na "Szantkach" pojawiała się w 2002 i 2003 roku, pozostawiając dobre wrażenie wśród wielu stałych bywalców - stąd też kolejne zaproszenie.

Niedziela to dzień konkursu. O 14:00 w Galerii Sztuk Wszelakich - kameralnej sali w Domu Kultury "Chemik", oddanej do użytku po niedawnym remoncie - odbędzie się konkurs. Wśród zgłoszonych zespołów wiele znanych już nazw, m.in. Majtki Bosmana, Happy Crew czy Nok Rei. O nagrodach zdecyduje jury w składzie: Marek Szurawski, Grzegorz Hatylak, Anna Jellinek, Waldemar Mucha i Michał Nowak.

O 19:00 występ laureatów, krótki recital Indygo (I miejsce w 2007 i 2009 r.) oraz gratka dla prawdziwych fanów szant - pełny koncert laureatów Grand Prix "Shanties" 2009, zespołu Qftry. Chyba najbardziej "eksportowy" polski zespół szantowy rzadko gra na Śląsku, zaś jego dłuższy koncert poza Szczecinem to w ogóle ewenement - tym bardziej warto go zobaczyć!

Bilety na sobotę są już "raczej" wyprzedane (można jednak próbować je kupić przed samym koncertem), z kupnem wejściówek na niedzielę nie powinno być żadnego problemu.

Szantymaniak jest patronem medialnym XXII Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej "Szantki".

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 15:45, 17 marzec 2010, wyświetlono: 1887 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI