Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

"Szanty pod Żurawiem" już 9-10 lipca

Zapowiedzi festiwali szantowych

Mieliśmy jubileuszową "Kopyść", jubileuszowy "Kubryk", a już niedługo kolejny jubileusz - dziesiąta edycja "Szant pod Żurawiem", znanych też pod nazwą "Neptun Shanties Festival". Festiwal powołany do życia przez Michała ...

Mieliśmy jubileuszową "Kopyść", jubileuszowy "Kubryk", a już niedługo kolejny jubileusz - dziesiąta edycja "Szant pod Żurawiem", znanych też pod nazwą "Neptun Shanties Festival". Festiwal powołany do życia przez Michała Juszczakiewicza, postać znaną z programu TV "Od przedszkola do Opola" to impreza efektowna, profesjonalnie zorganizowana, choć dla niektórych także kontrowersyjna.

W tym roku program jest nieco skromniejszy (kryzys!), ale za to mocno odświeżony. Pojawi się spora grupa młodych zespołów, dobrze znane na szantowej scenie Prawdziwe Perły, a także bard zza Oceanu - Krzysztof Malinowski. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym przewidziana jest transmisja internetowa. Szantymaniacy z całego świata będą mogli zobaczyć piątkowy koncert na Długim Targu.

 

Oto, co o festiwalu piszą organizatorzy:

Festiwal "Szanty pod Żurawiem" ma już dziesięć lat. Pierwsze koncerty odbywały się na scenie ustawionej na cumującym przy nabrzeżu Motławy statku Centralnego Muzeum Morskiego "Kaszubski brzeg", w którego tle piętrzył się dumnie iluminowany gdański Żuraw oraz zapierająca dech w piersiach panorama gdańskiego Starego Miasta. Stąd też wzięła się nazwa festiwalu "Szanty pod Żurawiem". Dzisiaj, po dziesięciu latach zaskakuje ona wielu, gdyż koncerty przeniosły się w równie imponujące swoją urodą miejsce, na Długi Targ pod fontannę Neptuna. Organizatorzy świadomi efektu dezinformacji promują od roku nową, dwuczłonową, polsko-angielską nazwę: "Szanty pod Żurawiem - Neptun Shanties Festival". Za tą nową nazwą stoi planowany  za kilka lat powrót koncertów również na pływającą scenę pod Żuraw i realizację festiwalu równolegle na dwóch scenach.

Jubileuszowa X edycja przynosi nam kontynuację formy koncertu konkursowego, który, sprawdzony w latach ubiegłych, urasta do głównego wydarzenia festiwalu. Dwuczęściowy koncert konkursowy, w którym podczas blisko sześciu godzin zaprezentuje się piętnastu wykonawców, wyłoni zwycięzców wskazanych przez jury pod przewodnictwem Jerzego Porębskiego. Konkurs promujący nową twórczość szantową, poprzez prestiżową i mającą wymiar finansowy "Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za Szantę Premierową" oraz "Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za szantę nawiązującą do tradycji pomorskich", ma na celu wsparcie najnowszej twórczości szantowej. W tym roku nagroda Prezydenta Miasta Gdańska wyniesie tradycyjnie 5000 zł, a nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego to po raz pierwszy 6000 zł. Organizatorzy są bardzo wdzięczni fundatorom, którzy śledząc dotychczasowe edycje, uznali za stosowne nie tylko podtrzymać, ale nawet zwiększyć swoje finansowe zaangażowanie w przyznawane nagrody.

Festiwal "Szanty pod Żurawiem" stara się od lat angażować w różne akcje społeczne. W roku jubileuszowym, 2009, postanowiliśmy objąć swoim wsparciem projekt, któremu patronuje miasto Gdańsk. Ten projekt to odbudowa żaglowca "Generał Zaruski". Odbudowany żaglowiec ma się stać flagową jednostką Gdańska, na której szkolić się będzie młodzież chcąca "hartować swój charakter" w zetknięciu z morskim żywiołem. Idea ta wyrasta wprost z działalności generała Mariana Zaruskiego, którego jubileuszowa  edycja "Szant pod Żurawiem" przyjęła sobie za patrona.

Generał Zaruski patronować będzie też eventowi klubowemu, który w dniu 9 lipca otworzy X edycję festiwalu. Wówczas to w gościnnych progach siedziby biur "Metropolia Gdańska kandydatem do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016" odbędzie się "Zaruski Party". W jego programie przewiduje się prezentację projektu odbudowy żaglowca "Generał Zaruski" oraz projektu płyty koncertowej, z której pełny dochód zostanie przeznaczony na wsparcie tej wspaniałej akcji. Część artystyczna "Zaruski Party" to już tradycja i znak firmowy "Szant pod Żurawiem" czyli "Szanty i jazz", w których usłyszymy Jerzego Porębskiego, Przemka Dyakowskiego, Detko Band, Klang i Waldemara  Mieczkowskiego. Ponieważ "Zaruski Party" będzie imprezą klubową, wszystkich, którzy chcieli by wziąść w niej udział, prosimy o kontakt z biurem festiwalu. Kontakt z biurem znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej festiwalu, pod adresem: www.szantypodzurawiem.pl.

Piątkowe konkursy na scenie głównej pod Neptunem mają charakter otwarty. Wstęp na nie, tak jak w latach poprzednich jest wolny, ale przy wejściach i na terenie koncertu zobaczą Państwo wolontariuszy zbierających datki na odbudowę "Generała Zaruskiego". Gorąco zapraszamy do tej akcji.

Więcej szczegółów i program znajdą Państwo na naszej stronie www.szantypodzurawiem.pl

Do zobaczenia w Gdańsku na Długim Targu!

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 22:54, 28 czerwiec 2009, wyświetlono: 1375 razy

BABwqObXrNPkQuICA

wysłano: 2:27,30 lipiec 2009

YNkGOK vhryorgv iinemxtw gmygzpko
Odpowiedz na ten komentarz
BABwqObXrNPkQuICA

wysłano: 2:27,30 lipiec 2009

YNkGOK vhryorgv iinemxtw gmygzpko
Odpowiedz na ten komentarz
AXQPXMWQYF

wysłano: 1:30,1 sierpień 2009

mhkbpjxo xlmphhni kztjhjpt
Odpowiedz na ten komentarz
AXQPXMWQYF

wysłano: 1:30,1 sierpień 2009

mhkbpjxo xlmphhni kztjhjpt
Odpowiedz na ten komentarz
LuNTACuKS

wysłano: 2:51,1 sierpień 2009

bysieebj ycvpnnwq ahfqnsng
Odpowiedz na ten komentarz
LuNTACuKS

wysłano: 2:51,1 sierpień 2009

bysieebj ycvpnnwq ahfqnsng
Odpowiedz na ten komentarz
iiBkUNKMCIXEvdd

wysłano: 4:10,1 sierpień 2009

cqqoxgzb swtbpxry nekdbokt
Odpowiedz na ten komentarz
iiBkUNKMCIXEvdd

wysłano: 4:10,1 sierpień 2009

cqqoxgzb swtbpxry nekdbokt
Odpowiedz na ten komentarz
lhIBigttsHOi

wysłano: 5:32,1 sierpień 2009

lyhwvbrq bplozmzm ljuaubkp
Odpowiedz na ten komentarz
lhIBigttsHOi

wysłano: 5:32,1 sierpień 2009

lyhwvbrq bplozmzm ljuaubkp
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI