Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Słowiańskie żagle - XI "Szantrapa"!

Zapowiedzi festiwali szantowych

XI edycja szczecińskiej "Szantrapy" już w najbliższy weekend. Szczecińskie środowisko szantowe po niedawnym finale The Tall Ships' Races najwyraźniej złapało "wiatr w żagle", bo program szczecińskiego festiwalu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Obok polskich gwiazd szant i

...

XI edycja szczecińskiej "Szantrapy" już w najbliższy weekend. Szczecińskie środowisko szantowe po niedawnym finale The Tall Ships' Races najwyraźniej złapało "wiatr w żagle", bo program szczecińskiego festiwalu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Obok polskich gwiazd szant i piosenki żeglarskiej (Cztery Refy, EKT Gdynia, Mechanicy Shanty, Smugglers) wystąpią niemieckie zespoły Triptychon, Fideedle i Blind Man's Buff.

Festiwal odbędzie się jak zwykle w Domu Kultury "Słowianin" przy ul. Korzeniowskiego 2. Wstęp wolny!!!

Mecenasem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Okołomorskiej "Szantrapa 2007" jest Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek.

Patronat honorowy objął prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego dr Zbigniew Zalewski.

Patronat medialny nad Festiwalem objęli Polskie Radio Szczecin, TVP Szczecin i "Kurier Szczeciński".

 

 

Program imprezy:

 

PIĄTEK, 19 października, godz. 19:00

STARY SZMUGLER

KOCHANKOWIE SALLY BROWN

MECHANICY SHANTY

TRIPTYCHON

SMUGGLERS

MOŻE I MY

 

SOBOTA, 20 października, godz. 20:00

EKT GDYNIA

FIDEEDLE

CZTERY REFY

MECHANICY SHANTY

JACEK RDESIŃSKI

BLIND MAN'S BUFF

 

A oto, co o historii festiwalu piszą jego organizatorzy:

W 1993 r. Dom Kultury "Słowianin" po raz pierwszy był organizatorem Dni Morza. Z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi Centralne Dni Morza trwały wówczas aż 8 dni. Na scenie zaprezentowało się ok. 600 osób (solistów i wykonawców). Wśród nich wystąpił młody (? - przyp. red.) zespół szantowy Ryczące Dwudziestki. Wtedy to rozpoczęła się długoletnia współpraca (jeśli nie powiedzieć przyjaźń) pomiędzy Januszem Olszówką i resztą Dwudziestek, a Grażyną Sarosiek - dyrektorem Domu Kultury "Słowianin".

W latach następnych załoga DK "Słowianin" przyglądała się naocznie organizacji dwóch największych w kraju festiwali szantowych: "Shanties" w Krakowie i "Wiatrak" w Świnoujściu (? - przyp. red.). Zaowocowało to powstaniem Festiwalu Muzyki Okołomorskiej "Szantrapa" w 1997 r.

Inicjatorem przedsięwzięcia i pomysłodawcą formuły i nazwy festiwalu jest Grażyna Sarosiek - jak wielu mówi "matka chrzestna Szantrapy". W pierwszej edycji nie mogło oczywiście zabraknąć Rycządych Dwudziestek i nestora pieśni szantowej Jurka Porębskiego. Oni pojawili się niemal na wszystkich dziesięciu "Szantrapach".

 "Szantrapa", która prezentuje czołówkę polskiej sceny szantowej i folkowej jest również miejscem gdzie rozpoczynały swoja karierę młode, amatorskie kapele występujące w przeglądzie konkursowym. I tak w trzeciej edycji festiwalu w roku 1999 konkurs wygrał mało znany wówczas kwintet Banana Boat, który obecnie jest jedną z największych gwiazd muzyki szantowej.

Od 2006 roku Festiwal jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej. Partnerem ze strony niemieckiej w organizacji festiwalu jest ośrodek kultury Schloss Broellin.

 

Laureaci kolejnych edycji:

1997 - LEWIATAN (Szczecin)

1998 - Katarzyna Okońska (Gryfice)

1999 - BANANA BOAT (Sosnowiec)

2000 - KOCHANKOWIE SALLY BROWN (Giżycko)

2001 - BRA-DE-LI (Radom)

2002 - Marta Cygan (Nowa Sól)

2003 - Piotr Ściesiński i SZANTAŻYŚCI (Trzebiatów) oraz SZANT GANG (Szczecin)

2004 - BUKANIERZY (Warszawa)

2005 - KLIWER (Łódź)

 

Dotychczas na Festiwalu wystąpiła czołówka polskiej sceny szantowej: MECHANICY SHANTY, POSZEDŁEM NA DZIÓB, KLIPER, ZEJMAN I GARKUMPEL, LASKI BOSMANA, BANANA BOAT, SPIRIT LEVEL, PERŁY I ŁOTRY SHANGHAJU, ROMAN ROCZEŃ, KOCHANKOWIE SALLY BROWN, STONEHENGE, STARY SZMUGLER, RÓŻA WIATRÓW.

 

Z żeglarskim pozdrowieniem

Grażyna Sarosiek

Dyrektor DK "Słowianin"

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 8:2, 18 październik 2007, wyświetlono: 1499 razy

Jeżynka

wysłano: 10:55,18 październik 2007

...na Szantrapie występowało również (niestety nie pamiętam w którym roku) Kogoto :-) Sytuacja była o tyle zabawna, że zgłosiliśmy sie do konkursu, po czym inne zespoły konkursowe oprotestowały nasz udział i skończyło się na pełnym koncercie :-)
Odpowiedz na ten komentarz
Dziadek Władek

wysłano: 12:1,18 październik 2007

Adam - GRATULUJĘ! Niestety - nie mogłem być - przykro mi... I tak to kolejny człowiek łamie wizerunek szantymena - obwiesia, potrafiącego śpiewać tylko o morzu, Hornie, wielorybach i portowych dziewczynach... Zabłyśnij na scenach, Adaś:-) - ale nie zapominaj o - SZANTACH:-)
Odpowiedz na ten komentarz
Adampol

wysłano: 12:49,23 październik 2007

Tak śpiewa tam ta zażynana krowa której się wydaje że umie śpiewać to napewno ona. Spiewała na imprezie firmowej to była kompromitacja, a jakie mniemanie o sobie ma
Odpowiedz na ten komentarz
grzywa

wysłano: 14:21,23 październik 2007

Adres: www.gniazdopiratow.com.pl SKLEP INTERNETOWY. Zapraszamy, pozdrawiam, Grzywa.
Odpowiedz na ten komentarz
grzywa

wysłano: 9:43,24 październik 2007

Tutaj również można nabyć naszą płytę.:)) www.joter.szanty.pl Pozdrawiam.
Odpowiedz na ten komentarz
miodek

wysłano: 13:29,24 październik 2007

jestem ze Szczecina ale mam wrażenie, że Perły i Łotry te bez Shanghaju też grały i to nawet rok temu:) prosiłbym o podawanie prawdziwych informacji!:P
Odpowiedz na ten komentarz
miodek

wysłano: 13:35,24 październik 2007

słyszałem kiedyś, strefę mocnych wiatrów. I mam wrażenie, że w Polsce jest za dużo zespołów, którym nie wyszło na scenie metalowej, rockowej czy innej a odnajdują się na rynku szantowym:/ dramat
Odpowiedz na ten komentarz
grzywa

wysłano: 13:47,24 październik 2007

A co miało wyjść, jeśli nie próbowaliśmy? :)) Twoja dramatyczna wypowiedź nie ma zupełnie pokrycia w faktach. Kłaniam się, Grzywa. PS. A ja odnoszę wrażenie, że nie wyszło Ci w "Gazecie Wyborczej" i dlatego piszesz tutaj. :))
Odpowiedz na ten komentarz
M. Nowak

wysłano: 8:38,25 październik 2007

Artykuł powstał na podstawie danych dostarczonych przez organizatorów. Swoją drogą powinien już zniknąć ze strony głównej, impreza była, chyba ustawiłem mu termin ważności do dnia po festiwalu??
Odpowiedz na ten komentarz
miodek

wysłano: 14:27,26 październik 2007

M. Nowak napisał: Artykuł powstał na podstawie danych dostarczonych przez organizatorów. Swoją drogą powinien już zniknąć ze strony głównej, impreza była, chyba ustawiłem mu termin ważności do dnia po festiwalu?? a ja mam wrażenie, że to sciema!:/ miłego dnia
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI