Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Szantowe błonia nad Drawą (relacja + galeria)

Relacje

Piosenka żeglarska zagościła w Złocieńcu nad Drawą równo dziesięć lat temu. Stało się to za sprawą Jurka Porębskiego i jego przyjaciół, którzy w roku 1996 bez wielkich przygotowań zorganizowali tam spotkanie z piosenką żeglarską. Pomysł chwycił doskonale. ...

Piosenka żeglarska zagościła w Złocieńcu nad Drawą równo dziesięć lat temu. Stało się to za sprawą Jurka Porębskiego i jego przyjaciół, którzy w roku 1996 bez wielkich przygotowań zorganizowali tam spotkanie z piosenką żeglarską. Pomysł chwycił doskonale. Po raz kolejny okazało się, że małe miejscowości są bardzo spragnione takich wydarzeń kulturalnych i olbrzymie zainteresowanie publiczności jest tam czymś naturalnym.

Przez lata na "Szantach nad Drawą" gościli:

- Jerzy Porębski,

- Andrzej Korycki,

- Ryszard Muzaj,

- Przemysław Mordalski,

- Marek Szurawski,

- Stare Dzwony,

- Orkiestra Dni Naszych,

- Mechanicy Shanty,

- Przejazdem,

- Zespół o Wdzięcznej Nazwie,

- Kubryk,

- Gdańska Formacja Szantowa,

- EKT Gdynia,

- Jolly Roger,

- Struna Neptuna,

- Badziewie Blues Band,

- Bluska,

- Za Burtą,

- Yank Shippers,

- DNA,

- Zejman i Garkumpel 

- Stary Szmugler.

W tym roku festiwal "Szanty nad Drawą" odbył się po raz dziesiąty. Imprezie nadano szczególny, jubileuszowy charakter. Koncerty wykonawców przerywane były publicznymi podziękowaniami dla wszystkich, którzy włożyli pracę w powstanie i trwanie tego festiwalu przez dekadę. Wręczano upominki, snuto wspomnienia z ubiegłych lat. Z okazji jubileuszu wydano okolicznościowy folder informacyjny o festiwalu. Były też inne gadżety, takie jak szklanki, czy znaczki z logo festiwalu.

Szczególnie godne podkreślenia jest duże zaangażowanie wielu instytucji i organizacji lokalnych, których pomoc ma charakter trwały, co pozwala dobrze wróżyć złocienieckiemu festiwalowi na przyszłość. Festiwal w Złocieńcu już dzisiaj jest dużą imprezą. Przez błonia nad Drawą, gdzie w tym roku odbywały się koncerty, przewinęło się przez sześć godzin parę tysięcy ludzi. Myślę jednak, że jeśli ta impreza ma zyskać charakter ponadregionlany, powinna być trochę lepiej rozreklamowana. Przydałaby się na przykład festiwalowa strona internetowa...

Na scenie festiwalowej jubileuszowej edycji tej imprezy wystąpili Pod Masztem, Stary Szmugler, Stare Dzwony, Mechanicy Shanty i Przemysław Mordalski, który także prowadził cały koncert.

O samych występach nie będę pisał, bo koncerty tych wykonawców relacjonowałem na tych łamach dość często. Powiem tylko, że ostatni zespół zszedł ze sceny dobrą godzinę po północy, a i wtedy publiczność niechętnie chciała się pogodzić z faktem, że to koniec imprezy. Bardzo fajnym pomysłem, a jednocześnie pewną nowością, był konkurs szantowego karaoke przeprowadzony przez Stare Dzwony. Chętnych do śpiewania szantowych hitów było wśród słuchaczy aż nadto.

A potem do rana trwały niezwykłe opowieści "szantymencistów", w których miałem ogromną przyjemność uczestniczyć. Podzielę się na koniec jeszcze taką osobistą refleksją, że przy tych opowieściach "Dekameron" Boccaccia to nudy, dłużyzna i totalny brak akcji.

 

Kalendarium festiwalu "Szanty nad Drawą" (według folderu wydanego przez Złocieniecki Ośrodek Kultury)

 

5 lipca 1996 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

5 lipca 1997 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

3 - 4 lipca 1998 - Cieszyno i Stanica Wodna nad rzeką Drawą

7 - 8 sierpnia 1999 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

5 - 6 sierpnia 2000 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

27 - 28 lipca 2001 - Amfiteatr nad Wąsawą

27 - 28 lipca 2002 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

26 - 27 lipca 2003 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

10 - 11 lipca 2004 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

2 lipca 2005 - Stanica Wodna nad rzeką Drawą

Galeria

Idź do strony: 12»

Zobacz także

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Robert Kolebuk - godz. 21:41, 8 lipiec 2005, wyświetlono: 1204 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI