Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Szanty pod Żurawiem - szczypta historii

Felietony

Historia festiwalu

6 lipca 2000 „Szanty pod Żurawiem”

Pierwszy koncert miał miejsce podczas zlotu żaglowców „Cutty Sark”, który odbywał się w Gdańsku. Wystąpili: „Mechanicy Shanty”, „Zejman & Garkumpel”,

...

Historia festiwalu

6 lipca 2000 „Szanty pod Żurawiem”

Pierwszy koncert miał miejsce podczas zlotu żaglowców „Cutty Sark”, który odbywał się w Gdańsku. Wystąpili: „Mechanicy Shanty”, „Zejman & Garkumpel”, „Atlantyda” z Anną Paszke, „Kubryk”, Andrzej Starzec oraz goście – żeglarze z flotylli „Cutty Sark”. Wśród widzów rozlosowano pięć miejsc na kultowy rejs katamaranem „Alka Prim” Romana Paszke po Zatoce Gdańskiej w dniu parady morskiej „Cutty Sark”. Nagrodę publiczności za najlepszą prezentację szantową załóg flotylli „Cutty Sark” zdobył kapitan „Baltic Beauty” Victor Gotlof. Szantymeni zaproszeni na „Szanty pod Żurawiem” noce spędzają w gościnnych kabinach s/s „Sołdka”, co dla wielu stanowi dodatkową atrakcję /poza ekwiwalentem finansowym oczywiście…/, ściągającym ich na „Szanty pod Żurawiem” niczym pszczoły do miodu. Mirek Kowalewski bookuje zawsze dla siebie kabinę kapitańską dysponującą najbardziej rozległym łożem, co zważywszy rozmiary nie tylko jego talentu, ale i „boskiego” ciała „Kowala” nie powinno budzić niczyjego zdziwienia.Koncerty odbywają się nad Motławą. Sceny budowaliśmy m.in. na statku który kotwiczył przy wyspie Ołowianka od strony Gdańskiej Mariny. Widownia zasiadała wówczas na wyspie Ołowianka. Oglądając wieczorne i nocne koncerty za tło dla muzyków widzowie mają jedną z najpiękniejszych i niepowtarzalnych średniowiecznych panoram portowych na świecie: oświetlone Długie Pobrzeże z iluminowanym Żurawiem, kamieniczkami nad Motławą nad którymi skrzą się szczyty ratusza przy Długim Targu i wieża kościoła Najświętszej Marii Panny oraz gotyckich kościołów Gdańskiej Starówki. Z drugiej strony sceny kotwiczą jachty wypełniające szczelnie w dniach zlotu nową Gdańską Marinę.19 sierpnia 2000 „Szanty pod Żurawiem”

Drugi koncert odbył się podczas zlotu jachtów i żeglarzy „Baltic Sail”. W koncercie udział wzięli: „Smugglers”, „Przejazdem” oraz „The Canadian Bad Boys” – zespół składający się z kanadyjczyków z załogi katamaranu „Coral Queen” realizującego na potrzeby kanału „Discovery” cykl filmów dokumentalnych „Oceans of Mystery”. Wśród muzyków z Kanady byli: montażysta filmowy, kamerzysta podwodny i płetwonurek. Oświetlony katamaran „Coral Queen” /dł. 35 m szer 15 m wys. masztu 35 m/ ustawiony za sceną wzbudził zachwyt wszystkich widzów, a popisy kanadyjskiego solisty grającego na elektrycznej gitarze na szczycie masztu wywołały szalony aplauz. Wśród widzów rozlosowano udział w rejsie po Zatoce Gdańskiej na jednym ze statków zlotu „Baltic Sail”.22 czerwca 2001 „Szanty pod Żurawiem: Brema – Gdańsk”

Tym razem scena stanęła pod Zieloną Bramą, a w koncercie udział wzięli „Gdańska Formacja Szantowa” oraz goście z Bremy „Schifferchor Rekum”. Koncert uświetniał uroczystości IV Kongresu Miast Partnerskich Polski i Niemiec pod patronatem Prezydentów Polski i Niemiec oraz 25 lat współpracy Miasta Gdańsk z Wolnym Hanzeatyckim Miastem Brema.24 czerwca 2001 „Małe Szanty pod Żurawiem”

Już po raz czwarty i po raz drugi na scenie pod Zieloną Bramą odbyły się prezentacje szantowe, tym razem wraz z zespołem „Zejman & Garkumpel”. W szranki konkursowe stanęli najmłodsi adepci szanty z całej Polski. Jury pod przewodnictwem kpt Jerzego Wąsowicza wybrało 8 zwycięzców którzy w nagrodę zostali zaproszeni przez kapitana Jerzego Wąsowicza na rejs jego jachtem „Anticą” po Zatoce Gdańskiej z wyjściem na Bałtyk w dn. 22.09.2001.17-18 sierpnia 2001 „Szanty pod Żurawiem”

Na dwudniowy festiwal „Szanty pod Żurawiem”, który tradycyjnie już w sierpniu odbywał się podczas zlotu jachtów „Baltic Sail”, na Wyspie Ołowianka, ze sceną ustawioną na statku badawczym CMM „Kaszubski Brzeg”, złożyły się trzy koncerty.17.08.2001 godz. 19.00 „Małe Szanty pod Żurawiem”

W koncercie tym wzięli udział laureaci „Małych Szant pod Żurawiem” z 24 czerwca. Jak zwykle młodym szantymenom towarzyszył zespół „Zejman & Garkumpel”

 • 17.08.2001 godz. 20.00 Koncert z udziałem Jerzego Porębskiego, Andrzeja Koryckiego, zespołu „Klang” oraz „Starej Kuźni”

 • 18.08.2001 godz. 20.00 Koncert z udziałem zespołów „Mordewind”, „Banana Boat”, „Sailor” oraz żeglarzy flotylli „Baltic Sail”


 • Ulewny deszcz podczas pierwszego wieczornego koncertu w niczym nie przeszkodził ani wykonawcom, ani licznie zgromadzonej publiczności, która mimo ulewy bawiła się doskonale, uzbrojona w sztormiaki i parasole.
  Nagroda publiczności trafiła w ręce zespołu „Mordewind”, a redakcja miesięcznika „Rejs” w osobie Miry Urbaniak ufundowała nagrodę specjalną-roczną prenumeratę miesięcznika „Rejs” zespołowi „Banana Boat”.  16-17 sierpień 2002 „Szanty pod Żurawiem”

  Ponownie spotkaliśmy się podczas zlotu „Baltic Sail”. Wielką atrakcją była stojąca obok sceny i widowni na wyspie Ołowianka wierna replika fregaty Piotra I „Shtandart”, która przypłynęła z Petersburga i była honorowym gościem „Baltic Sail”. Tradycyjnie już na sierpniowy festiwal złożyły się trzy koncerty.

 • 16.08.2002 godz. 18.00 „Małe Szanty pod Żurawiem” – w których jak zwykle młodym szantymenom towarzyszył zespół „Zejman & Garkumpel

 • 16.08.2002 godz. 20.00 „Szanty i jazz”. Był to wyjątkowy koncert, który stał się autentycznym wydarzeniem muzycznym. Jurek Porębski, który rozpoczął swoją przygodę z muzyką od jazzu w krakowskim klubie przy ul Św. Marka na początku lat 60-tych, tego dnia dał się namówić na szantowo-jazzowe jam session. W koncercie obok Jerzego Porębskiego udział wzięli Andrzej Korycki, Michał Pańczyszyn oraz zespół jazzowy „Rama 111”. Było kultowo, pięknie, jazzowo-szantowo, a radość bijąca ze sceny udzieliła się całej publiczności.

 • 17.08.2002 godz. 20.00 Koncert „Szanta na sukces” czyli „Pod żaglami „Zawiszy””. Koncert poprowadziła „Gdańska Formacja Szantowa” pod wodzą Waldemara Mieczkowskiego oraz szantymeni i pieśniarze, którzy wraz z kapitanem Mieczkowskim pływali na pokładzie „Zawiszy”. Słuchaliśmy więc zespołu „Klang”, „Zejmana & Garkumpla” oraz Marka Majewskiego. Sam Marek Majewski jak na rasowego żeglarza przystało stawił się już dzień wcześniej, żeby następnego dnia rano przed koncertem wieczornym, na jednym z jachtów zlotu „Baltic Sail” pożeglować na Zatokę Gdańską, umilając czas sobie i zachwyconej załodze własnymi balladami z towarzyszeniem gitary.
  Obok festiwalu „Szanty pod Żurawiem” odbył się też przegląd filmów morskich „Szanty pod Żurawiem – The Sea Film Festival”. Projekcje filmów fabularnych odbywały się w kinie „Neptun”, a filmy dokumentalne prezentowano w sali projekcyjnej Centralnego Muzeum Morskiego na Wyspie Ołowianka. Widzowie, zobaczyli cykl filmów dokumentalnych „Arktyka z Markiem Kamińskim – czyli morze na twardo!”, „Wraki Bałtyku” Jacka Piotrowskiego i „Świat Bałtyku” Jacka Sarnackiego. Wśród fabuł były: „Rapsodia Bałtyku”i „Orzeł” Leonarda Buczkowskiego, „Sztorm” Ridley’a Scott’a oraz „Piratów” Romana Polańskiego.


 • 31 lipiec 2003 „Małe Szanty pod Żurawiem”

  Tym razem korzystając z gościnności „Jarmarku Dominikańskiego” i we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi oraz jak zwykle z niezawodnym Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku, na głównej scenie „Jarmarku Św. Dominika” ustawionej na Targu Węglowym, przy tysiącach widzów odbyła się kolejna edycja Festiwalu „Małe Szanty pod Żurawiem”. Czternastu zwycięzców eliminacji „Małych Szant pod Żurawiem” oraz laureatów ogólnopolskich festiwali piosenki dziecięcej, pod bacznym okiem Mirka Kowalewskiego i Michała Juszczakiewicza, przy akompaniamencie zespołu „Zejman & Garkumpel” stanęło w festiwalowe szranki. Występy oceniało jury którego ozdobą były dwie panie: przedstawicielka Radia Gdańsk Krystyna Rejnowicz, oraz literatka, dziennikarz oraz żeglarz Mira Urbańska. Po burzliwej debacie jury przyznało Grand Prix festiwalu Jakubowi Kowalukowi, za wspaniałe warunki głosowe oraz za dobór repertuaru, na który złożyły się porywająco wyśpiewane „Kormorany” oraz „Wróćmy na jeziora”.  15-16 sierpień 2003 „Szanty pod Żurawiem”

  Czwarty rok współpracy „Szant pod Żurawiem”, Miastem Gdańsk, Centralnym Muzeum Morskim oraz zlotem „Baltic Sail”, zaowocował w sierpniu kolejnymi dwoma wieczorami szantowymi, które jak zwykle zapowiadały się bardzo obiecująco. I takie też się okazały!!!


 • 15.08.2003 godz. 20.00 „Szanty i jazz”


 • Po wyjątkowym koncercie sprzed roku postanowiliśmy powtórzyć tę nową, ale już sprawdzoną formułę. Był więc oczywiście Jurek Porębski i Andrzej Korycki, a obok nich stanął na scenie Przemek Dyakowski oraz zespół „Detko Band”. Przemek Dyakowski – znany jazzman i animator ruchu jazzowego, na początku lat 60-tych rozpoczynał swoją przygodę z jazzem razem z Jurkiem Porębskim w legendarnym klubie jazzowym przy Św. Marka na Krakowskiej Starówce. Jurek Porębski – człowiek nie zawsze przy forsie, ale obdarzony szerokim gestem – dożywiał swojego rozrzutnego kolegę, Przemka Dyakowskiego, który już następnego dnia po odebraniu stypendium, był spłukany do czysta, co zawdzięczał swej miłości do innych i wysokich, w porównaniu z wysokością stypendium, cen towarów wiadomego autoramentu… Dzisiaj ci, stateczni już gentelmani, wraz z zespołem znanego w całej Polsce „Detko Band”, któremu przewodzi Jurek Detko, powiedli nas w krainę w której schodzą się jazz i szanty, gdzie co krok to odkrycie, co krok to zachwyt…Po koncercie trwała biesiada morska, w stylu nieformalnym. Wszystko to tradycyjnie w iluminowanej scenerii Długiego Pobrzeża, Żurawia, Motławy i Gdańskiej Mariny.


 • 16.08.2003 godz. 20.00 „Żeglarze siedmiu mórz”


 • W koncercie wystąpiła doborowa stawka artystów: „Gdańska Formacja Szantowa”, „Banana Boat”, „Mietek Folk”, Marek Majewski, Roman Roczeń, 3 Majtki.  Organizatorem „Szant pod Żurawiem” jest Michał Juszczakiewicz i jego firma producencka „Michał Juszczakiewicz Agencja Artystyczna” przy której pozostaje nazwa festiwalu oraz jego znak graficzny. Współorganizatorami „Szant pod Żurawiem” były do tej pory Miasto Gdańsk, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie SA.  Patronatem honorowym obejmowali festiwal dotychczas: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku doc. Andrzej Zbierski, kapitan Roman Paszke

  Patronat medialny obejmowali: Program III Polskiego Radia, Radio Gdańsk, Telewizja Gdańsk, „Rejs”, „Dziennik Bałtycki”, „CGK”, „Atelier.pl”, „Nasze Miasto”  Sponsorami byli byli: Browar „Bosman”, Browary Żywiec SA, Futura Leasing SA, Grupa Ubezpieczeniowa Filar SA, SM „Maćkowy”  Współpracowaliśmy między innymi z: Stowarzyszeniem „Race 2000”, Fundacją Marka Kamińskiego, Video Studio Gdańsk, Neptun Filmem


  Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko - godz. 2:32, 13 lipiec 2004, wyświetlono: 2084 razy

  Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
  Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
  Technologia: strony internetowe INVINI