Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Wielcy ludzie szant (2): Stan Rogers

Felietony

Stan Rogers (1949 -1983) - jest do dziś uznawany przez wielu za największego folkowego śpiewaka, jaki kiedykolwiek urodził się w Kanadzie. Najważniejsze były dla niego zawsze pieśni związane z morskim folklorem tego kraju, oraz tradycje łączące się z europejskimi korzeniami ...
Stan Rogers (1949 -1983) - jest do dziś uznawany przez wielu za największego folkowego śpiewaka, jaki kiedykolwiek urodził się w Kanadzie. Najważniejsze były dla niego zawsze pieśni związane z morskim folklorem tego kraju, oraz tradycje łączące się z europejskimi korzeniami kanadyjskich osadników i ludzi morza.

Pierwszą gitarę Rogers otrzymał w wieku 5 lat, jako nastolatek był członkiem zespołów grających rocka i country. Za swój pierwszy solowy występ w 1963 roku otrzymał podobno 5 dolarów i butelkę taniego wina. Nie trudno obliczyć, że miał wówczas 14 lat! Oczywiście nie polecam nikomu naśladowania tego wątku jego kariery.
Pierwsza prawdziwa grupa z którą Stan Rogers się związał nazywała się The Hobbits, grała w latach 1967-1969. Hobbici wykonywali przede wszystkim piosenki popularnych folkowców, takich jak Gordon Lightfoot, Joni Mitchell czy Leonard Cohen.

W wieku 22 lat Rogers podróżował do Londynu, gdzie zapoznał się z tamtejszym środowiskiem folkowym, aczkolwiek brytyjskim folkiem zainteresował się na poważnie nieco później. W międzyczasie pisywał też piosenki dla rockowej grupy Le Maitre.
W 1974 roku artysta odkrył klub folkowy „Fiddler`s Green” w Toronto i zaczął pojawiać się tam regularnie, wykonując swoje nowe piosenki właśnie w folkowej estetyce. Wtedy też powstał największy przebój Rogersa, piosenka wykonywana dziś przez dziesiątki zespołów związanych z pieśniami morza i nie tylko - „Barrett`s Privateers”. Piosenka ta znalazła się na pierwszej solowej płycie sygnowanej nazwiskiem autora, wydanej w 1976 roku płycie „Fogarty`s Cove”.

Późniejsza kariera Stana Rogersa windowała go coraz wyżej w rankingu folkowych wykonawców w Kanadzie. Jego pozycję na szczycie ugruntowała wydana w 1980 roku płyta „Northwest Passage”. Była to druga z planowanych pięciu płyt stanowiących w zamyśle autora tzw. „suitę kanadyjską”.
Swojego zamierzenia Rogers nigdy nie zrealizował, na przeszkodzie stanęła mu śmierć. Zginął w katastrofie samolotu, swój ostatni koncert dał na festiwalu Kerrville Folk w Teksasie.

W Polsce popularyzatorem utworów Stana Rogersa jest od lat Grzegorz Tyszkiewicz, który zarówno z grupą Smugglers, jak i na solowych koncertach wykonuje takie jego piosenki, jak „North-West Passage”, „Idiota”, czy „Gigant”.

Dyskografia: "Fogarty`s Cove" (1976); "Turnaround" (1977); "Between the Breaks...Live!" (1979); "Northwest Passage" (1980); "For The Family" (1983); "From Fresh Water" (1983); "Home in Halifax" (1994); "Poetic Justice" (1996); "From Coffee House to Concert Hall" (2000)

Informację wprowadził(a): Rafał "Taclem" Chojnacki - godz. 20:25, 21 marzec 2004, wyświetlono: 2468 razy

pasmyk

wysłano: 22:30,24 marzec 2004

tez doczeka sie wzmianki?
Odpowiedz na ten komentarz
Taclem

wysłano: 8:41,25 marzec 2004

Jeszcze o nim nie pisalem (a kilka kolejnych odcinkow jest juz na ukonczeniu), ale jest szansa, ze tak.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI