Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

Wiosennie, szantowo, koncertowo

Relacje

Już dwa tygodnie minęły od Wiosennego Szantowiska. Trzydziestego maja Bytom ponownie rozbrzmiał dźwiękami piosenek żeglarskich w wykonaniu młodszych i tych trochę starszych szantymenów. Tym razem cała impreza miała miejsce w Bytomskim Centrum Kultury, gdzie każdy wykonawca, stojąc

...

Już dwa tygodnie minęły od Wiosennego Szantowiska. Trzydziestego maja Bytom ponownie rozbrzmiał dźwiękami piosenek żeglarskich w wykonaniu młodszych i tych trochę starszych szantymenów. Tym razem cała impreza miała miejsce w Bytomskim Centrum Kultury, gdzie każdy wykonawca, stojąc na deskach sporych rozmiarów sceny, mógł się poczuć jak prawdziwa gwiazda.

 

Część pierwsza - werdykty:

 

Piątek, jak całe szantowisko, rozpoczęły przedszkolaki. Na scenę zaproszone zostały dzieci z przedszkola nr 5, które otrzymały wyróżnienie za wykorzystanie w swoim występie żywego akompaniamentu w postaci gitary. Mali wykonawcy odebrali swoje nagrody, a kiedy wrócili na miejsca, kolejno zdobywcy trzeciego (przedszkole nr 25), drugiego (przedszkole nr 21) i pierwszego miejsca (przedszkole nr 14) zaprezentowali swoje mini-recitale. Jak zwykle było kolorowo - palmy, dziewczynki tańczące hula, żaglóweczki, marynarze i kapitanowie. Żeglarsko, szantowo, ale przede wszystkim przedszkolnie.

 

 


 

 

Po tych najmłodszych nadszedł czas na trochę starszych.
Jednak nim emocje opadły, na scenie pojawiła się poranna gwiazda - Happy Crew. Nastoletnia, pozytywnie zakręcona ekipa, przy wsparciu Ani Góreckiej i Iwony Smołkowicz stworzyła pierwszy w Polsce Młodzieżowy Musical Szantowy, oparty o utwory takie jak "Shantyman" Marka Szurawskiego czy "Do Calais" Banana Boat, ale też autorskie "Tym co odpłynęli" i premierowy kawałek "Na falach życia".

Przy wsparciu kilku "Pozytywnych" (zespołu działającego również przy MDK nr 1) ukazali młodej widowni realia współczesnego Bytomia:

"Kino? Nie ma! Basen? Przepełniony!"

Swoim spektaklem Happy Crew chciało zachęcić młodych do odwiedzenia Domu Kultury, do rozpoczęcia swojej żeglarskiej przygody, a przede wszystkim - do śpiewania szant.

Wyjątkowe młodzieżowe słownictwo (jak na przykład "maniury", czyli tak zwane laski, lachony), taniec ulicy (układ choreograficzny w całości stworzony przez załogantów), elektro-dance, czy beatbox to elementy, które zbliżyły wykonawców i publiczność.

 

Ale dosyć już o musicalu - czas na wyniki Wiosennego Szantowiska:

 

Kategoria młodsza (7-13 lat) :
1. miejsce ex aequo - Gagatki z Katowic i Młodzi Podróżnicy z Bytomia
3. miejsce - Wesołe Trójki z Bytomia

Starsza kategoria (14-19 lat):
1. miejsce - Sail Ho z Bytomia
2. miejsce - Pozytywni z Bytomia
3. miejsce - Kapela FuFu z Katowic

 

Zdobywcy pierwszych miejsc zaprezentowali po jednym utworze, dając z siebie - jak zwykle - wszystko. Gagatki śpiewały z werwą, Mali Podróżnicy nadal budzili Kapitana Lenia a Sail Ho ponownie udało się na bitwę.

Ostatnim wykonanym na scenie utworem był all handsowy "Shantyman". Przy mikrofonach pojawili się wszyscy zwycięscy, członkowie jury i organizatorzy. Niektórzy z obecnych tam śpiewali go po raz pierwszy, przeżywając swoje debiutanckie all hands on deck, co czyniło ten moment jeszcze bardziej wyjątkowym.

 

 

Część druga - koncert:

Wieczorem Bytomskie Centrum Kultury rozbrzmiało równie żeglarsko, acz troszkę inaczej. Mogliśmy usłyszeć
Happy Crew - gdzie zamiast Maćka gościnnie zaśpiewał Rafał Gajek, na co dzień śpiewający w zespole Pozytywni,
Brasy - którzy swoimi niskimi głosami wprawili w drgania całą salę,
Passat - o którym wypowiadać się nie będę,
Ryczące Dwudziestki - bez Martineza, ale równie genialne,
EKT Gdynia - którzy rozgrzali widownię do czerwoności
i
Mechaników Shanty - których ciężko było ściągnąć ze sceny.

Całość imprezy prowadziła Aleksandra "Pola" Jędrzejec (z zespołu Passat) razem z Juliuszem "Bufetem" Krzysteczką (z zespołu Brasy). Oboje stremowani, przerażeni, oboje debiutujący na tak dużej imprezie - poradzili sobie znakomicie.

Koncert zamiast skończyć się o 21 potrwał "troszkę" dłużej. Sądząc po tańcach, owacjach i innych tego typu reakcjach, widownia bawiła się przednio.

Kiedy Mechanicy schodzili już ze sceny, tłum porwał walizkę Szkota.
"Walizka za piosenkę" - krzyknęła Asia Włodarek, dzierżąc w swoich ramionach cenny łup festiwalowy.
Zmuszony do bisu Henryk Czekała usiadł i podsumowując Wiosenne Szantowisko, zagrał "Miasto" - piosenkę bardzo osobistą, o Bytomiu, mieście rodzinnym, która z wielkim powodzeniem mogłaby stać się hymnem bytomskiego festiwalu.

Wielkie ukłony należą się organizatorom Wiosennego Szantowiska. Dzięki nim młodzi ludzie poznają nie tylko piosenkę żeglarską, ale i kulturę marynistyczną. Uczą się, bawią, rozwijają swoje umiejętności wokalne. A może dzięki szantom kiedyś zaczną też żeglować.
Oby wielu z tegorocznych wykonawców pozostało na scenie szantowej i wzbogaciło nasz muzyczny świat o nowe, młode, silne i pełne zapału głosy.

Do zobaczenia za rok w Bytomiu.

 


Fot. Aleksandra "Pola" Jędrzejec

Informację wprowadził(a): Jolanta "Skrzypaczka" Gacka - godz. 19:6, 17 czerwiec 2008, wyświetlono: 1135 razy

Dziadek Władek

wysłano: 8:0,18 czerwiec 2008

Czytając artykuł - wróciłem wspomnieniami do "Szantowiska". Potem - do artykułów na www.szanty 24 :-) Poczytałem komentarze - takie "na goraco" - wspominając solowy występ Szkota - za walizkę. Myslę że i bez tego by nam piosenkę o Bytomiu zaśpiewał. To był piękny występ - ta jedna, jedyna piosenka... Co pisze o tym Taclem? Pisze prawdę, ale ja - też:-) Zresztą można przeczytać:-) http://www.szanty24.pl/kubryk/artykuly/okiem-bosmana/41,42/Gwiazdy-Zoltodzioby-i-walizka-Szkota(patronat-szanty.pl),2,241,1
Odpowiedz na ten komentarz
rWsOPfnFD

wysłano: 5:42,21 lipiec 2009

mi4rTo comgemft snoabpva vczidclr
Odpowiedz na ten komentarz
rWsOPfnFD

wysłano: 5:42,21 lipiec 2009

mi4rTo comgemft snoabpva vczidclr
Odpowiedz na ten komentarz
oVjAJUOp

wysłano: 8:38,28 lipiec 2009

yiZQt0 okkakzhb wrdjykup hsxpsgqg
Odpowiedz na ten komentarz
oVjAJUOp

wysłano: 8:38,28 lipiec 2009

yiZQt0 okkakzhb wrdjykup hsxpsgqg
Odpowiedz na ten komentarz
wfgzeJVZExd

wysłano: 1:15,1 sierpień 2009

fydrmbcs judpjnus tblwvryl
Odpowiedz na ten komentarz
wfgzeJVZExd

wysłano: 1:15,1 sierpień 2009

fydrmbcs judpjnus tblwvryl
Odpowiedz na ten komentarz
lXIXeQgtYorFvSpRuPy

wysłano: 2:36,1 sierpień 2009

prujnqmr dbrckeur gxzeozqk
Odpowiedz na ten komentarz
lXIXeQgtYorFvSpRuPy

wysłano: 2:36,1 sierpień 2009

prujnqmr dbrckeur gxzeozqk
Odpowiedz na ten komentarz
fMiicyoEXXBJyEKqv

wysłano: 3:56,1 sierpień 2009

yezmykyi arnjuprb yawjnwfo
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI