Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Artykuły

XX lecie zespołu CARRANTUOHILL !!!

Różności

XX lecie istnienia zespołu Carrantuohill. Dobra okazja, żeby zrobić podsumowanie. Może trochę się pochwalić, trochę powspominać. A myślę, że jest co wspominać. Zwłaszcza, że to nie jest zwykły zespół. To grupa przyjaciół, która współpracuje ze sobą, od początku w

...

XX lecie istnienia zespołu Carrantuohill. Dobra okazja, żeby zrobić podsumowanie. Może trochę się pochwalić, trochę powspominać. A myślę, że jest co wspominać. Zwłaszcza, że to nie jest zwykły zespół. To grupa przyjaciół, która współpracuje ze sobą, od początku w niezmienionym składzie. Czy to nie jest jakiś fenomen? Gdyby tak z perspektywy popatrzeć na te 20 lat ich istnienia i przyrównać do tego, co działo się w tym czasie na polskim rynku muzycznym, to zdecydowanie można stwierdzić, że jest to fenomen. Tyle było zespołów, które pojawiały się na scenie, promowane przez wielkie wytwórnie, robiące zawrotną karierę i poszły gdzieś w niepamięć. Ale to już zupełnie inna bajka.

 Podobnie jak muzyka szantowa, tak muzyka folkowa w tym i irlandzka niestety nie ma w Polsce tak szerokiego poparcia ze strony mediów, jak inne gatunki muzyczne. Nie będę tu wymieniać, każdy wie, o co chodzi. Ale za to ma swoje wąskie grono wielbicieli, ludzi, dla których warto tworzyć i warto robić to, co się kocha. Wiem, że Carrantuohill ma ich spore grono. Są i tacy, którzy są w stanie przejechać pół Polski, bo wiedzą, że będzie fajny koncert.

Patrząc z drugiej strony, zespół nigdy nie lekceważy swoich fanów. Odpisuje na wszystkie listy i sugestie przedstawione na naszym forum internetowym. Może, dlatego ma taki dobry kontakt z publicznością. Każdy koncert to świetna zabawa zarówno dla fanów, jak i całego zespołu. A trochę ich już było. Podsumowując osiągnięcia zespołu, tak dla zabawy podliczyli ilość zagranych koncertów. Okazało się, że od początku działalności zespołu, do tej pory zagrali trochę ponad 2.000 koncertów. Imponujący wynik-prawda?

Oczywiście duża większość to koncerty krajowe, ale były i takie, którymi koniecznie trzeba się pochwalić. Przede wszystkim, zespół brał udział w wielu prestiżowych festiwalach folkowych na świecie, m.in.:

- Dancing with Lunasa (Irlandia)

- Roches de Celtique (Francja)

- Eurowoodstock  (Węgry)

- Rose of Tralle  (Niemcy)

- Colours of Ostrava  (Czechy)

- Guinness Tour  (Moskwa)

 

Chyba jednym z najważniejszych osiągnięć zespołu,

 było osobiste zaproszenie przez Czesława Miłosza

na festiwal w Claremont Mc Kenna College w Kalifornii w 1998r.

 

 

 

 

 

Inny noblista, irlandzki poeta Seamus Heaney powiedział kiedyś o zespole: nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej.

Takie słowa wypowiedziane z ust tak wybitnego człowieka niewątpliwie dają do myślenia. I chyba jeszcze bardziej utwierdzają w przekonaniu, że warto.

 

 

           

 

Zespół wydał do tej pory 8 płyt. Na własne potrzeby stworzył wydawnictwo. Sam zajmuje się marketingiem, promocją, a nawet sprzedażą płyt. Sklepik stworzony na naszej stronie internetowej świetnie się sprawdza i sprzedaje więcej płyt niż sieci sklepów stacjonarnych w całej Polsce. 

            Dwie ostatnie płyty zespołu to plejada artystów polskiej sceny muzycznej, niekoniecznie związanych z muzyką irlandzką. A właściwie można rzec, w ogóle niezwiązanych. Na płycie INIS wraz z zespołem wystąpili:

Anna Maria JOPEK, Anita LIPNICKA, Paweł KUKIZ, Kuba BADACH, Stanisław SOJKA i Robert KASPRZYCKI, zaś przy produkcji najnowszej płyty Session Natural Irish and Jazz:

Urszula DUDZIAK, Wojciech Karolak, Tomasz SZUKALSKI, Bernard MASELI, Krzysztof ŚCIERAŃSKI i Marek RADLI. Artyści bardziej związani z muzyką pop, rock, czy też z jazzem  wykonujący utwory irlandzkie, to było dość ryzykowne przedsięwzięcie. Ale obroniło się. Do tego stopnia, że płyta INIS uzyskała 17 miejsce wśród ponad tysiąca wydawnictw w ogólnoświatowym rankingu wydawnictw amerykańskiej rozgłośni Celtic Connection Radio Show. To był niewątpliwy sukces. Kolejny przyszedł niedawno. Tym razem najnowsza płyta Session Natural Irish and Jazz dostała nominację do nagrody FRYDERYKI 2006 w kategorii: Album Roku ETNO/FOLK.

Wkrótce zespół planuje wydanie nowej płyty, ale najpierw(w marcu) wyjdzie płyta DVD z zapisem widowiska Touch of Ireland, które miało miejsce 18.11.2006r. w Teatrze Nowym w Zabrzu dla TVP 2 i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

 

I w tym właśnie miejscu chciałabym przedstawić nowy patent stworzony specjalnie na 20-lecie istnienia zespołu. Touch of Ireland widowisko- muzyczno taneczne. Wspaniale zrealizowany spektakl z udziałem zespołu, formacji tanecznej Reelandia i gości specjalnych: Roberta Kasprzyckiego i Pawła Kukiza. Jest to przedstawienie, w którym muzyka staje się tłem do niezwykle widowiskowego irlandzkiego tańca. Repertuar dobrano tak, aby możliwe było wyeksponowanie wszystkich najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie przemawiających do publiczności, elementów tańca irlandzkiego: jest więc aksamitny, kobiecy slip jig; są bardzo radosne, mieszane układy tańczone w klimatach irlandzkiego ceili; pokazy solo, umożliwiające tancerzom zaprezentowanie maksimum swoich umiejętności i najbardziej skomplikowanych kroków; wreszcie najbardziej oczekiwany i niezwykle ceniony przez publiczność step irlandzki, również w wydaniu a`capella. Bogate stroje i finezyjne układy taneczne zachwycą każdego widza. Do współpracy został zaproszony wokalista Robert Kasprzycki, dzięki któremu publiczność może wyciszyć się przy nastrojowych balladach oraz gość specjalny Paweł Kukiz, który niewątpliwie zadziwi niecodziennym repertuarem. Już dziś chcemy serdecznie zaprosić na nasze koncerty.

Marzec, jak wiadomo, obchody dnia Św. Patryka (patrona Irlandii), więc będzie wyjątkowa ku temu okazja, żeby pójść na koncert. Wszystkie koncerty są szczegółowo opisane w dziale koncerty, a poniżej cała lista miejsc, w których będzie można nas zobaczyć.

 

 

Marcowa trasa koncertowa Touch of Ireland:

 

01.III    WROCŁAW   Wytwórnia Filmów Fabularnych

12.III   GLIWICE    Teatr Muzyczny

17.III    WARSZAWA    Teatr Rampa

19.III    CHORZÓW    Teatr Rozrywki

20.III    RYBNIK    Teatr Ziemi Rybnickiej

29.III    KRAKÓW    Filharmonia

30.III    CIESZYN    Teatr im.A.Mickiewicza

31.III    BIELSKO-BIAŁA    Teatr Polski

 

 

Zapraszamy na koncerty!!!

Więcej na naszych stronach internetowych www.carrantuohill.art.pl oraz www.touchofireland.pl

Hania

 

       

Informację wprowadził(a): Bogdan Wita - godz. 9:15, 23 luty 2007, wyświetlono: 1306 razy

Kobyła

wysłano: 14:13,23 luty 2007

Bodziu!!! Najlepszego na urodziny. Niech się Wam układa jak najpomyślniej, a hasło branżowe "gra się ma się" niech obróci się w konkret. Pozdrów resztę chłopaków. P.S. ale flaszkę postawicie? Kobyła
Odpowiedz na ten komentarz
Tadeusz Boratyński

wysłano: 18:51,23 luty 2007

Co najmniej dalszych 20 lat na deskach sceny celtyckiej życzy Wasz wierny fan i przyjaciel Tadek.
Odpowiedz na ten komentarz
Pawel "Synchro" Jedrzejko

wysłano: 1:21,25 luty 2007

Drogie Carrantulhille! Właśnie mniej więcej od dwudziestu lat słucham Waszej muzyki; to od niej zaczęła się moja fascynacja kulturą celtycką, od niej zaczęło się kolekcjonowanie (potem sromotnie przez jakiegoś fana bez zasad ukradzionych) płyt. Życzyłbym sobie i wszystkim Waszym fanom, żeby Wasza przyjaźń nie kończyła się nigdy a jej efekty cieszyły publiczność na całym świecie. Jesteście naszą wizytówką i naszą dumą. Paweł "Synchro" Jędrzejko Banana Boat
Odpowiedz na ten komentarz
Kasia K. (Jeżynka)

wysłano: 9:3,28 luty 2007

Ależ to szybko przeleciało :):):) Kochani, moc uścisków z Chorzowa. Życzę, abyście zawsze znajdowali we wspólnym graniu conajmniej tyle radości co do tej pory. Buziaki od całej ekipy Kogotowej!
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI