Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Festiwale

Szantomierz (dawno temu)

Sandomierz

Szanty flisackie

Festiwal Piosenki Wodniackiej zakorzeniony jest w Sandomierzu od 1992 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja imprezy, która nosiła nazwę "Shantomierz". Potem festiwal na kilka lat zniknał z mapy polskich imprez

...

Szanty flisackie

Festiwal Piosenki Wodniackiej zakorzeniony jest w Sandomierzu od 1992 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja imprezy, która nosiła nazwę "Shantomierz". Potem festiwal na kilka lat zniknał z mapy polskich imprez szantowych. 

 

Członkowie zespołu Hambawenah (który jako jedyny w Polsce kultywuje tradycyjny folk flisacki) przy wsparciu Włodarzy Miasta oraz Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej postanowili reaktywować "Szantomierz". W 2003 roku po kilkuletniej przerwie, odbyła się druga edycja festiwalu "Szantomierza". Ogień młodych umysłów rozpalił starą tradycję z nową siłą i energią, której mogą pozazdrościć inne festiwale w kraju. Warto zwrócic uwagę, że właśnie w tych okolicach, nad Wisłą rodził się polski "folklor wodny" zawiązany z działalnością flisaków spławiających drewno do Gdańska i Elbląga. 

 

To co niezwykłe w Sandomierzu to fakt, że przez 3 dni trwania imprezy festiwalem żyje całe miasto !!! Tawerny obniżają ceny piwa i jedzenia, lokalne firmy, hotele, restauracje itp. wspierają festiwal usługami  rozliczanymi bezgotówkowo (np.  noclegi czy wyżywienie czy atrakcje dodatkowe dla zaproszonych zespołów itp.) oraz pieniędzmi. Ktoś mądry zobaczył, że dzięki dobremu festiwalowi można do miasta ściągnąć ludzi z całej Polski i zakochać ich w tym niezwykłym miejscu. Dzięki takiemu podejściu widzowie, którzy raz odwiedzili Sandomierz,  zachęcają swoich przyjaciół do wspólnych przyjazdów na kolejne edycje. Potem ci sami ludzie i ich przyjaciele zachęceni dobrą sławą festiwalu i miasta przyjeżdzają z rodzinami do Sandomierza na wakacje jako turyści... Przydało by się, żeby inne miasta brały przykład z tej znakomicie zorganizowanej imprezy, bo po prostu trzeba się uczyć na dobrych przykładach. W tym mieście zainwestowano w festiwal szantowy i wygrali wszyscy - widzowie, organizatorzy, zespoły i MIASTO,  które zasłynęło w Polsce z ciekawej i dobrej pod każdym względem imprezy.   

Organizatorzy Szantomierza dali się poznać ludzie szanujący zaproszonych wykonawów, zapewniając dotyczchas  przyzwoite noclegi, wyżywienie i rzetelne rozliczenia  po występach a ponadto rozpieszczali wykonawców licznymi dodatkowymi atrakcjami. Komitet organizacyjny wykazał również dbałość o zespoły konkursowe. Każdy zespół konkursowy ma szansę zaprezentować ponad półgodzinny występ na sandomierskiej starówce, który nastepnie ocenia rzeczowe Jury. Konkursowicze mieli dotychczas międy innymi wolny wstęp na basen i inne darmowe atrakcje.  Po festiwalu internetowe grupy dyskusyjne pełne były peanów związanych z "obsługą" zespołów konkursowych. 

 

W 2005 roku festiwal odbędzie się w ostatni weekend lipca 28-29-30-31.07.2005.

Więcej informacji na uaktualnionej stronie festiwalu www.szantomierz.art.pl

Po raz ostatni festiwal zorganizowano w 2006 r. Na stronie festiwalu możemy przeczytać:

W związku z licznymi zapytaniami o kolejne edycje Festiwalu Piosenki Wodniackiej Szantomierz, ze smutkiem informujemy, że nie planujemy reaktywacji tej imprezy w latach 2007-2008. Powody, ogólnie rzecz ujmując, skoncentrowane są wokół braku możliwości utrzymania równie wysokiego poziomu organizacyjnego co w latach ubiegłych. Tak prestiżowa impreza artystyczna jaką jest nasz festiwal powinna mieć, do czego zdążyliśmy już Was przyzwyczaić, niepowtarzalny klimat przyjacielskiego spotkania z żywą kulturą wodniaków.

Jednocześnie dziękujemy za ogromne wsparcie, które otrzymujemy każdego dnia zarówno osobiście jak i drogą elektroniczną. Zapewniamy, że organizatorzy FPW Szantomierz nie zaniechali swoich wysiłków mających na celu propagowanie kultury wodniackiej ze szczególnym naciskiem na jej słowiański folklor. Wierzymy, że wkrótce będziemy mogli podzielić się z Wami efektami swoich fascynacji na rzetelnie zorganizowanej imprezie firmowanej nazwą „Szantomierz”, podczas której będzie można doświadczyć spotkania z unikalną kulturą tych, którzy wbrew wszelkim przeciwnościom są dowodem na nieprzerwalne istnienie dawnych tradycji i szlachetnych zasad ludzi wody.

Oby jak najszybciej!

Modyfikacje i uaktualnienia do tekstu Michała "Doktora" Gramatyki wprowadził Maciej "YenJCo" Jędrzejko 29-05-2005 godz 23:25, Michał Nowak 27-05-2008 godz 18:50.

Informację wprowadził(a): Maciej "YenJCo" Jędrzejko, wyświetlono: 3375 razy

Switza

wysłano: 22:8,29 maj 2005

Witam festiwal odbedzie sie w dniach 28-31 VII. pozdrawiam GS
Odpowiedz na ten komentarz
SwitzK

wysłano: 11:50,19 czerwiec 2006

Witajcie! w tym roku zapraszamy w dniach 28-30 lipca! na dzien dzisiejszy jest jeszcze kika miejsc dla zespolow konkursowych. Pozdrawiam gs
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI