Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Bytom zaprasza

Po raz pierwszy "wiosenne szanty" do bytomskiego Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 zawitały 12 lat temu. Odbył się wtedy skromny koncert zespołów Perskie Odloty i Segars w marcu 1996 r. ...

Po raz pierwszy "wiosenne szanty" do bytomskiego Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 zawitały 12 lat temu. Odbył się wtedy skromny koncert zespołów Perskie Odloty i Segars w marcu 1996 r. (o historii trochę tu). Od tamtego czasu "Wiosenne Szantowisko" przeszło daleką drogę. Koncerty w kameralnej salce MDK przeplatały się z plenerowymi występami w parku miejskim lub w sali Bytomskiego Centrum Kultury.

"Szantowisko" przez kilka lat było festiwalem, na który zjeżdżały takie gwiazdy jak: Cztery Refy, Mechanicy Shanty, EKT Gdynia, Stare Dzwony. Przez moment miało swój konkurs zespołów amatorskich (ostatni w 2001 r.). Najokazalszą edycją była chyba ta w 2002 roku, ze Starymi Dzwonami, EKT Gdynia i Mietek Folk w programie.

Później nastały chudsze lata, choć równie ciekawe. W 2005 roku "Wiosenne Szantowisko" za sprawą wizyty francuskiej grupy Nordet stało się jednorazowo imprezą międzynarodową.

W roku 2005, po raz pierwszy w MDK, dzięki Ani Góreckiej (Passat, Wesoła Załoga) oraz Iwonie Smołkowicz (SP 46) odbył się przed szantowiskiem "Dziecięcy Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Jutro popłyniemy daleko...". Laureaci tego festiwalu wystąpili przed gwiazdami "Wiosennego Szantowiska". Rok później "szantowisko" zmieniło całkowicie charakter i stało się festiwalem dziecięcym i młodzieżowym, a ster jego organizacji przejęły wspomniane wcześniej Ania i Iwona. To na szantowisku w Bytomiu po raz pierwszy pojawiła się, odnosząca dziś poważne sukcesy w konkursach, grupa Wesoła Załoga (obecnie Happy Crew) ze swoimi "szantowo-morskimi spektaklami" (autorstwa Ani i Iwony). W 2006 roku Irek Herisz, dyrektor MDK i wtedy jeszcze lider zespołu Segars (dziś Brasy) zaproponował, by w trakcie festiwalu pobić "szantowy rekord" w liczbie dzieci jednocześnie śpiewających w tym samym czasie piosenkę żeglarską. Ponad 4500 dzieciaków, w kilkunastu szkołach podstawowych i kilku gimnazjach, o tej samej godzinie wraz z uczestnikami finału
"Wiosennego Szantowiska 2006" w sali Bytomskiego Centrum Kultury zaśpiewały specjalnie na tę okazję napisaną przez Wojtka Dutkiewicza (Segars) piosenkę "Hej wyruszymy znów na morze". Dodam jeszcze, że w Jury części konkursowej zasiedli m.in. Iwe van der Beek, wiceprezes ISSA oraz Pat Sheridan, szantymen z Irlandii (relacja tu).

W tym roku, jak i w latach ubiegłych, festiwal będzie się składał z części konkursowej oraz koncertowej. Pierwsza odbędzie się 28 maja w sali kameralnej  Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, a druga, podsumowanie konkursu oraz koncert gwiazd, odbędzie się 30 maja w sali  widowiskowej Bytomskiego Centrum Kultury. Zgłoszenie grup do konkursu należy przesłać na karcie zgłoszenia do dnia 23 maja 2008 r. na adres: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu, ul. Powstańców Warszawskich 12.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie festiwalu www.szantowisko.mdk.bytom.pl, a pytania należy kierować pod adres e-mail: szantowisko@mdk.bytom.pl.

Koordynatorem konkursu jest Anna Górecka, tel. kontaktowy 609 842 127.

 

 Foto: Marta Kusińska

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 17:39, 29 kwiecień 2008, wyświetlono: 866 razy

Pola

wysłano: 20:2,29 kwiecień 2008

... Kamilosie... ładne zdjęcia... zwłaszcza, te ostatnie :P oj... odpokutujesz w...polu;) sesese... pzdr ciepło :)
Odpowiedz na ten komentarz
Magda ^

wysłano: 20:16,29 kwiecień 2008

o tak! zapraszamy Wszystkich do Bytomia :)!
Odpowiedz na ten komentarz
KAMiL

wysłano: 20:49,29 kwiecień 2008

a co tam, z Tobą Polu to mogę i w polu :)))))
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI