Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Dominika zaprasza na warsztaty

Rozmowa z Dominiką Płonką, muzykiem zespołu Sąsiedzi, nauczycielką śpiewu metodą Speech Level Singing.

 

Jak zainteresowałaś się nauką śpiewu metodą Speech Level Singing?

Wiele lat starałam się uczestniczyć w

...

Rozmowa z Dominiką Płonką, muzykiem zespołu Sąsiedzi, nauczycielką śpiewu metodą Speech Level Singing.

 

Jak zainteresowałaś się nauką śpiewu metodą Speech Level Singing?

Wiele lat starałam się uczestniczyć w przeróżnych warsztatach wokalnych, mając nadzieję, że dowiem się, jak śpiewać muzykę rozrywkową: jak uzyskać barwę głosu, która nie będzie klasyczna, czyli taka, jak uczono mnie w szkole muzycznej, a potem w Akademii Muzycznej. Nie pomogły mi ani warsztaty piosenkarskie na Famie, ani u Elżbiety Zapendowskiej, ani warsztaty jazzowe w Chodzieży. Owszem, poznałam tam ciekawe osoby, zdobyłam duże doświadczenie jako artystka. Pracowałam np. nad interpretacją utworów, ale nikt nie umiał mi pomóc zmienić mojej klasycznej barwy głosu na "normalną" - taką do śpiewania rozrywki.

W trakcie poszukiwań kolejnych źrodeł wiedzy spotkałam koleżankę ze studiów, Paulinę Kujawską. Opowiedziała mi swoją historię z SLS i przekonała, że ta metoda naprawdę działa. Już po pierwszych warsztatach w 2004r. wiedziałam, że SLS to metoda, która wreszcie odpowiada na moje pytania.

Mogę śmiało powiedzieć, że wszystkie pieniądze wydane na poprzednie warsztaty wokalne warto zapłacić za 1 lekcję u certyfikowanego nauczyciela SLS.
    

Mogłabyś przybliżyć nam jej założenia?

W czasie spokojnej rozmowy, gdy nie dźwięk jest naszym głównym celem tylko komunikacja, zewnętrzne mięśnie nie zakłócają pracy krtani. Wtedy jest ona zrelaksowana. Takie położenie krtani nazywamy speech-level position (pozycją krtani na poziomie mówionym). Również z takim ułożeniem krtani powinniśmy śpiewać - będziemy wówczas mogli wydobywać dźwięk lekko i łatwo, tak jak wtedy, gdy mówimy. Nie ważne czy śpiewamy wysoko, czy nisko, głośno, czy cicho. Nie powinniśmy czuć żadnych zmian w naszym gardle. Dźwięk i słowa utworu mają brzmieć naturalnie.

 

Jakie problemy z głosem można rozwiązać stosując tą metodę?

Speech Level Singing uczy śpiewania bez wysiłku. Po opanowaniu łączenia rejestrów na całej skali głosu wokalista uczy się budować dalsze elementy techniki: vibrato, dynamikę itp. SLS pokazuje od razu jak ułatwić śpiewanie piosenki stosując odpowiednie ćwiczenia wokalne w trudnych do wykonania miejscach. Ponadto SLS podaje ćwiczenia leczące choroby głosu (i pomagające ich na przyszłość uniknąć): niedomykalność stun głosowych, guzki śpiewacze itp.

 

Możesz podać jakieś przykłady na to, że Speech Level Singing działa?

Wystarczy  wymienić niektórych wokalistów, którzy uczą się (lub uczyli) SLS'u: Stevie Wonder, Natalie Cole, Tina Turner, Ray Charles, Cher, Whoopi Goldberg, Celine Dion, Michael Jackson, Al Jarreau, Madonna, Eddie Murphy, Sinead O'Connor, Ozzy Osborne, Prince, Sharon Stone, Barbra Streisand, David Gilmore (Pink Floyd), Bob Dylan, Jennifer Lopez, Amie Lee (Evanescence), Kelly Clarkson. Efekty widać od razu: osoby, które przychodzą do mnie na pierwszą lekcję, zwykle śpiewają po 20-30 minutach o oktawę więcej niż przez całe swoje życie. Wydobywają z siebie dźwięki, o których nie wiedzieli, że istnieją...

 

Dlaczego SLS jest tak efektywny?

Bazuje na bardzo konkretnej wiedzy. Twórca metody, Seth Riggs, wrócił do źródeł: na bazie starych dokumentów dotyczących bel canto, ćwiczeń wokalnych wymyślonych wówczas dla kastratów, aby ratować ich głosy (nie działające poprawnie z powodu zaburzeń hormonalnych), a także konsultacji z lekarzami-foniatrami, stworzył metodę, która działa. Co roku nauczyciele SLS spotykają się na konferencji z lekarzami i dyskutują o nowych odkryciach dotyczących głosu i specyfiki jego pracy. Metoda więc stale się rozwija.

Ponadto SLS jest nastawiony na INDYWIDUALNOŚĆ. Nie ma zajęć zbiorowych, poza wykładami. Wszystkie lekcje są indywidualne, nauczyciel jest maksymalnie skupiony na funkcjonowaniu strun głosowych śpiewającego i natychmiast reaguje na wszelkie problemy pojawiające się w śpiewaniu.

 

Czego będziesz uczyć na warsztatach?

Na przykład:

- jak przechodzić od niskich do wysokich dźwięków i odwrotnie bez załamywania się głosu

- jak uzyskać lekkość i doskonałe brzmienie głosu niezależnie od wysokości dźwięku

- jak posługiwać się głosem bez napięcia i wrażenia ściśniętego gardła

- jak uzyskać naturalnie brzmiące vibrato

- jak śpiewać dobrze w różnych stylach

 

Do kogo kierujesz głównie zaproszenie na te warszataty?

Do wszystkich pracujących głosem! Czy są to nauczyciele, czy wokaliści, aktorzy, chórzyści, dyrygenci chórów - każdy z nich powinien dbać o swoje najważniejsze narzędzie pracy. Problemów z głosem nie ma ten, kto nie śpiewa! Każdy znajdzie dla siebie poradę jak można jeszcze lepiej używać głosu.

 

Jak można się zgłosić na warsztaty, jakie są koszty uczestnictwa?

Wszystkie informacje opublikowane są w aktualnościach na stronie www.mdk.gliwice.pl

Zgłoszenia przyjmuję mailem pod adresem plonka@mdk.gliwice.pl

Koszt lekcji - od 45 do 65 zł za 30 minut.

 

W Polsce jest tylko kilku licencjonowanych nauczycieli SLS, czy będą na tych warsztatach?

Organizuję ogólnopolskie warsztaty, zapraszam jednocześnie wszystkich 8 polskich nauczycieli SLS. W tej chwili 5 z nich jest certyfikowanych (1 i 2 stopnia), za 3 tygodnie ja i kolejne 2 osoby - będziemy zdawać egzaminy na certyfikat.

 

Jak można zostać nauczycielem SLS?

Trzeba skontaktować się z osobą odpowiedzialną za SLS w Polsce, Sonią Lachowolską. Będzie ona również uczyć na naszych gliwickich warsztatach. Pokrótce: trzeba wpisać się do organizacji, przejść 12-18-miesięczny okres stażu ucząc SLS i wykupić kilkanaście lekcji (po ok. 100$ każda) oraz kilka wykładów w ciągu roku. Lekcje i wykłady dla nauczycieli prowadzi 2 razy w roku jeden wybrany z 10 światowych nauczycieli egzaminatorów z USA.

Ale: Certyfikat otrzymuje się tylko na rok! Po roku trzeba ponownie przejść cały system kształcenia, aby utrzymać prawo do uczenia metodą SLS. Każdy stopień certyfikatu trzeba utrzymać przez 2 lata, zanim będzie można podejść do egzaminu na wyższy stopień.
Dzięki temu uczniowie SLS mają pewność, że są u dobrego nauczyciela: nie ma takiej sytuacji, że ktoś skończył szkolenie 20 lat temu i próbuje nauczać czegoś, czego sam już dobrze nie pamięta.

 

Czy wykorzystujesz tą metodę w pracy z Sąsiadami lub Indygo?

Oczywiście -  w miarę możliwości. Jest to o tyle trudne, że to praca z zespołami, a metoda jest zindywidualizowana. Muszę więc dokładnie znać tendencje każdego wokalisty i umieć mu doradzić w jaki sposób powinien śpiewać w danym utworze. Bywa, że w tej samej piosence 2 różne osoby otrzymują ode mnie 2 przeciwstawne rady, bo ich głosy tego potrzebują. Są na szczęście również elementy metody wspólne dla wszystkich głosów (np. barwa samogłosek), które mogę wprowadzać dość prosto i które dają natychmiastowe efekty.

 

Dziękuję za rozmowę.

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 18:9, 4 wrzesień 2009, wyświetlono: 2023 razy

yenjco

wysłano: 15:29,6 wrzesień 2009

Na własnej skórze pzekonałem sie o skuteczności metody. Dominika juz kilkukrotnie w spektakularny sposób uratowała mi występ wyprowadzając mnie z bezgłosu. Wiele bym dal zeby Dominikę wynajmować na każdy nasz koncert... eh... POLECAM yen
Odpowiedz na ten komentarz
Leszek

wysłano: 10:26,7 wrzesień 2009

Wszystko pieknie... Lubię Sąsiadów... Ale to jest chyba materiał reklamowy...
Odpowiedz na ten komentarz
Gr0m

wysłano: 14:9,7 wrzesień 2009

Jeśli chodzi o formę - tak, materiał reklamowy. Jeśli chodzi o treść - dobrze wiedzieć, że istnieje coś takiego. Wielu czytających portal szantymaniak używa swojego głosu jako narzędzia pracy, ja również do tego zacnego grona się zaliczam. Reklama czy nie, pewnie się wybiorę ;D
Odpowiedz na ten komentarz
fix-anonimus

wysłano: 20:6,7 wrzesień 2009

Czemu nie 45 minut zwyczajowej godziny lekcyjnej? O cenie nie wspominam, aczkolwiek ropiętość kwoty 45-:-65 też mnie frapuje?
Odpowiedz na ten komentarz
Domi

wysłano: 14:59,12 wrzesień 2009

Ćwiczenia SLS wpływają bezpośrednio na ustawienia mięśni wewnątrz- i zewnątrzkrtaniowe. To taki fitness dla gardła... Co można wyćwiczyć w 30 min. fitness? Teoretycznie nic. Ale jeśli te 30 min. będziesz powtarzać codziennie - efekty będą niedługo widoczne. Podobnie działa SLS. Nagraj swoją lekcję, ćwicz z nią codziennie, a efekty przyjdą. Cena? My, nauczyciele SLS, płacimy ponad 100$ za każde 30 min. lekcji, żeby nauczyć się tego, czego uczymy.
Odpowiedz na ten komentarz
Domi

wysłano: 15:1,12 wrzesień 2009

Natomiast różne ceny lekcji świadczą o różnym stopniu doświadczenia nauczyciela. Np. nauczyciele z certyfikatem 2 stopnia mają min. 5 lat doświadczenia w pracy tą metodą i pracują tym samym szybciej i efektywniej.
Odpowiedz na ten komentarz
fix-anonimus

wysłano: 21:51,13 wrzesień 2009

Aczkolwiek chciał bym to zobaczyć w praktyce, ale nie jako uczestnik ale jako obserwator,kibic, fan czy jak tam zwał... Dzięki Dominice za wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz na ten komentarz
aguella

wysłano: 22:7,26 wrzesień 2009

to naprawde działa warsztaty wniosły wiele w moje pojęcie na temat śpiewania teraz myślę o kontynuacji nauki i w przyszłym roku jeśli będziesz organizować warsztaty rezerwuję sobie kilka lekcji !!!!!!!!!!Domi robisz wielką robotę!!!!!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI