Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

III Szanta Claus Festiwal NA ŻYWO: chór na zakończenie

Koncert "Muzyka dawnego pokładu" w wykonaniu Chóru Kameralnego UAM i Marka Szurawskiego zakończył III Szanta Claus Festiwal w Poznaniu. Znowu większy niż przed rokiem, znowu bardzo udany.

Spotkanie z chóralną interpretacją pieśni morza odbyło

...

Koncert "Muzyka dawnego pokładu" w wykonaniu Chóru Kameralnego UAM i Marka Szurawskiego zakończył III Szanta Claus Festiwal w Poznaniu. Znowu większy niż przed rokiem, znowu bardzo udany.

Spotkanie z chóralną interpretacją pieśni morza odbyło się w auli UAM już po raz drugi. Program koncertu uległ delikatnej zmianie w porównaniu do tego ze stycznia br. - zamiast szwedzkiej pieśni Vem kan segla förutan vind? pojawiła się inna - doskonale znani Wielorybnicy grenlandzcy.

Szczegółowa relacja z festiwalu pojawi się za kilka dni.

 

* * *

 

(Niedziela, 7 grudnia, 10:00)

Zwycięstwem częstochowskiego duetu oJ taM zakończył się konkurs podczas III Szanta Claus Festiwal w Poznaniu. Jury pod przewodnictwem Jerzego Porębskiego przyznało II miejsce Marcinowi Magdziarowi, zaś III - grupie Indygo, która zdobyła również nagrodę publiczności. Wyróżnienia otrzymali Kamil Badzioch i Nikola Warda. W konkursie ostatecznie wzięło udział 15 wykonawców, w tym, co rzadkie, kilkoro solistów.

Sobotni koncert stał pod znakiem poezji morskiej. Refleksyjne klimaty dominowały podczas koncertów Waldemara Mieczkowskiego z przyjaciółmi, Gdańskiej Formacji Szantowej, czy też Flash Creep z przyjaciółmi (nie dojechał ostatecznie Paweł Hutny). Nie inaczej było podczas występu Starych Dzwonów, nareszcie w pełnym składzie.

Zabawa w tawernie festiwalowej trwała do 4:00 rano, a oprócz zespołów występujących wcześniej na krótki recital dał się namówić gość specjalny festiwalu, Grzegorz Tyszkiewicz.

 

* * *

 

(Sobota, 6 grudnia, 10:00)

W piątek kilkanaście minut po 19:00 wystartował III Szanta Claus Festiwal. Otworzył go, jak co roku tradycyjnym uderzeniem w dzwon, szef imprezy Maciej Olszewski. W Sali Wielkiej zaprezentowały się cztery zespoły. Poznański Sailor dał przekrój swojego repertuaru, były rzeczy znane sprzed lat, m.in. Baba ze stali, ale też nowe utwory. Pierwszy raz w Poznaniu pokazał się Klang. Ryczące Dwudziestki zaśpiewały m.in. Shenandoah przy akompaniamencie fortepianu (zagrał na nim Janusz Olszówka). Koncert zamknęli Sąsiedzi, pierwszy raz od lat grając z "Szyszką", czyli Rafałem Krzysztoniem. To również ich debiut w Poznaniu.

Koncert zakończył się około północy, a następnie najwierniejsi fani udali się do tawerny festiwalowej - restauracji "Sphinx" na Starym Rynku, gdzie trzy ostatnie zespoły zagrały jeszcze raz, tym razem w kameralnych warunkach. Były rarytasy, żarty muzyczne i rzeczy rzadko śpiewane. Świetny show Klangu, pokaz możliwości wokalnych RO20, a na koniec... Dominika Płonka śpiewająca z gitarą Latarnię Eddystone z repertuaru Czterech Refów! Warto odwiedzać tawerny festiwalowe!

W tej chwili zaczyna się koncert dla dzieci zespołu Klang, a już o 12:00 rekordowy konkurs z udziałem 18 podmiotów wykonawczych. Dalsze wieści z Poznania wkrótce!

 

* * *

 

(Piątek, 5 grudnia, 8:00)

Dzisiaj punktualnie o 19:00 komandor Maciej Olszewski da sygnał do rozpoczęcia III Szanta Claus Festiwal. Z okazji tego wydarzenia nasz portal uruchamia specjalny serwis informacyjny, w którym niemalże "na żywo" będą przekazywane informacje z Poznania. O atrakcjach czekających na szantymaniaków w ten weekend w stolicy Wielkopolski informowaliśmy już wielokrotnie. Oto garść najnowszych wieści:

- Przygotowania do festiwalu wchodzą w ostatnią, decydującą fazę. W środę odbyło się ostatnie spotkanie komitetu organizacyjnego. Dzisiaj wczesnym rankiem rozpocznie się montaż dekoracji w Sali Wielkiej Centrum Kultury "Zamek". Gotowa na przyjęcie gości jest też tawerna festiwalowa, mieszcząca się w piwnicach restauracji "Sphinx" na Starym Rynku.

- Zespół Sąsiedzi swój jubileuszowy koncert zagra w nietypowym składzie. Kłopoty zdrowotne uniemożliwiają przyjazd do Poznania Kamila Piotrowskiego. Zastąpi go Rafał Krzysztoń, jeden z założycieli Sąsiadów. Mimo niespodziewanych problemów zespół obiecuje dać z siebie wszystko zarówno na piątkowym koncercie, jak i później w tawernie festiwalowej.

- Do Poznania wybiera się duża grupa "przyjaciół". Skład formacji Flash Creep & Friends poza Izą Puklewicz i Maćkiem Łuczakiem stanowić będą Paweł Hutny, Piotr Ruszkowski i Cezary Sztendel. Z kolei Waldemar Mieczkowski oprócz przyjaciół z Gdańskiej Formacji Szantowej (ostatni oficjalny koncert!) zaprosił do wspólnego grania Jarosława Medyńskiego, Mariusza Kampera i Mariusza Wilke.

- Do konkursu (sobota godzina 12:00) zgłosiła się rekordowa liczba wykonawców! Na liście figuruje aż 18 podmiotów!!!!!!! Przyjedzie m.in. trójka posiadaczy nominacji do konkursu "Shanties", kilka zespołów i solistów znanych z konkursowych zmagań w całym kraju, ale też sporo debiutantów, czyli "świeżej krwi". Zaprezentują się następujący wykonawcy:

ALFABET MORSA

Kamil BADZIOCH

Rafał GOŁĄBOWSKI

GROGERS

INDYGO

KAPELA FU-FU

LEWIATAN

Marcin MAGDZIAR

MŁODE WYJCE

Łukasz NOWAK

OJ TAM

Mieszko OSIEWICZ

Ostrołęcka Formacja Szantowa BIAŁY PATYK

POMYSŁY ZNALEZIONE W TRAWIE

RAKI

Piotr ŚWIEŚCIAK

Nikola WARDA

WINDJAMMERS

 

Foto: Michał NOWAK (1), Paweł NOWAK (2-3), Natalia BAJ (4).

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 9:57, 6 grudzień 2008, wyświetlono: 1014 razy

jachu

wysłano: 23:31,5 grudzień 2008

Ale gdzie ten serwis informacyjny, bo ja ślepy jestem...
Odpowiedz na ten komentarz
Taclem

wysłano: 15:43,6 grudzień 2008

Strona festiwalu uboga że aż strach, więc pewnie to nie to... Może coś nie wypaliło jednak?
Odpowiedz na ten komentarz
Dziadzia

wysłano: 21:40,7 grudzień 2008

Musze przyznać, że wynik sobotniego konkursu mnie nie zdziwił... można by rzec, że podjeżdża monotonią... pozdrawiam
Odpowiedz na ten komentarz
Tomek

wysłano: 22:34,7 grudzień 2008

Czyżby kogoś piszącego poprzednie komentarze bolało, że nie został zaproszony na festiwal Szanta Claus do Poznania? No cóż....
Odpowiedz na ten komentarz
Co boli

wysłano: 9:34,8 grudzień 2008

Co boli...boli werdykt i to ostatnio boli regularnie, ale to nie moja broszka (zwykły ludź nie może na to nic poradzić, chyba że inaczej zaplanować wieczór)
Odpowiedz na ten komentarz
Grzywa

wysłano: 9:47,8 grudzień 2008

Nie wiem jak poprzednicy, ale ja szlochałem przez cały tydzień dlatego, że nie zostałem zaproszony do Poznania. No cóż..:))
Odpowiedz na ten komentarz
Stłukla

wysłano: 10:14,8 grudzień 2008

Ja tak jak w zeszłym roku pojechałbym chętnie jako publicznośc, ale nie miałem forsy a oprócz tego osoba mi bliska potrzebowała mojej opieki i pomocy i postanowiłem zostac w 3city. A pozdrowienia ode mnie zawiózł Waldek Mieczkowski bo Go o to ładnie poprosiłem.
Odpowiedz na ten komentarz
jachu

wysłano: 10:46,8 grudzień 2008

jest niemożliwa? Dziadzia napisał:Musze przyznać, że wynik sobotniego konkursu mnie nie zdziwił... można by rzec, że podjeżdża monotonią... pozdrawiam Jak podejrzewam chodzi Ci o to, że laureaci konkursów powtarzają się od jakiegoś czasu (tzn. odkąd Ty na to zwróciłeś uwagę) - nic nowego. A może po prostu są dobrzy?
Odpowiedz na ten komentarz
Ktosik

wysłano: 12:34,8 grudzień 2008

wyczuwam dość ciężkawy klimat tej wymiany uwag. Prawda - zespół oJ taM w tym roku był prawie bezkonkurencyjny ale na uwage zasługuje też fakt, że jednak zmieniał się (trochę ale jednak) skład zespołów konkursowych co za monotonią werdyktu nie przemawia a raczej za formą tego własnie zespołu. I szczerze nie zdziwią mnie kolejne wygrane oJ taM, jednak, co jest fajne, ciągle udaje mi się pozostawać w stanie niepweności kto ostatecznie wygra. O gustach i guścikach się nie dyskutuje - jury kieruje się swoimi wielopoziomowymi wytycznymi i pewnie w tych własnie wygranych pewna logika jest. Uwaga do Ano - jeśli sam werdykt powoduje to, że masz ochote zostać w domu lub inaczej planować wieczór to tylko świadczy o Twoim stosunku do reszty zespołów - takim stosunkiem sam wystawiasz całej reszcie świadectwo. Ja na takie imprezy dla samego werdyktu nie chodzę. Tak z ciekawości - kibicowaleś komuś konkretnemu? Pozdrawiam.
Odpowiedz na ten komentarz
mn

wysłano: 12:38,8 grudzień 2008

1. oJ taM dopiero teraz uzyskało nominację na konkurs "Shanties". Wcześniej wygrywało konkursy nienominujące... 2. Marcin Magdziar jak na razie wygrał bodaj tylko "Szantki"... 3. Cała trójka laureatów z Poznania wystąpiła miesiąc wcześniej w konkursie "Tratwy", ale kolejność była zupełnie inna... Więc jaka powtarzalność?? Każdy konkurs jest niepowtarzalny, zespoły mogą grać w różnych miejscach, warunkach, przy zupełnie odmiennych składach jury i... to jest właśnie ciekawe! Konkurs z 15 podmiotami wykonawczymi i z piątką solistów - pokażcie mi drugi taki :)
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI