Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Ken Stephens wystąpi na "Kubryku"!

Bardzo miła wiadomość dotarła do nas z Łodzi. Na rozpoczynającym się jutro festiwalu "Kubryk" wystąpi Ken Stephens, znakomity brytyjski szantymen, autor znanych pieśni Herzogin Cecille i Flukey Alley. Ostatni raz był w Polsce 10 lat temu.

Fot. archiwum "Kubryku"Ken Stephens (1999 r.)

Ken Stephens jest dobrze znany polskim miłośnikom szanty i pieśni żeglarskiej. Pierwszy raz w Polsce pojawił się w 1987 r., podczas pamiętnego "brytyjskiego najazdu" na krakowski festiwal "Shanties" (obok m.in. Stana Hugilla, Roda Shearmana i Iana Woodsa). Przyjechał wtedy z zespołem Solent Breezes. W kolejnych latach bywał w Polsce częstym gościem, występował m.in. na festiwalach "Bezan" w Tarnowie, "Szkuta" i "Szanty w Stodole" w Warszawie, "Wiatrak" w Świnoujściu, "Kubryk" w Łodzi, "Jeziorak Shanties Meeting" w Iławie.

Jego postać wywarła spory wpływ na polską scenę szantową. Zespół Cztery Refy nagrał razem z nim kasetę "Almost Live", która ukazała się w 1991 r. Stylizowane na szanty utwory autorskie Kena Stephensa włączały do swego repertuaru polskie zespoły. Największym hitem stała się u nas bez wątpienia Herzogin Cecille z polskimi słowami Henryka Czekały, śpiewana od ponad 20 lat przez Mechaników Shanty. Coraz bardziej znana jest też pieśń Flukey Alley, spolszczona przez Marka Wiklińskiego, śpiewana przez niego w zespołach V i Sąsiedzi.

Fot. Teresa BrykczyńskaKen Stephens i Jerzy Rogacki (1988 r.)

Ken Stephens pojawia się na scenie w bardzo różnych "konfiguracjach". Obok wspomnianego już Solent Breezes trzeba wymienić tu zespoły Spindrift, Bosun's Call i Windwytch (duet z Fioną Murfitt). Po raz ostatni wystąpił w Polsce w 2000 r. podczas ostatniej, piątej edycji iławskiego "Jeziorak Shanties Meeting". Jego przyjazd do Polski po 10 latach przerwy będzie niewątpliwie sporym wydarzeniem. Kena zobaczymy na scenie w Łódzkim Domu Kultury zarówno w piątek, jak i w sobotę.

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 15:40, 13 maj 2010, wyświetlono: 1442 razy

Paweł Jędrzejko

skąd: Sosnowiec / Poland

wysłano: 13:36,17 maj 2010

Kochani Sądziedzi!!!!
SERDECZNE GRATULACJE Z OKAZJI ZDOBYCIA NAGRODY PUBLICZNOŚCI KUBRYKU 2010!!!!
Uściski!
Banana Boat
(Synchro et consortes)
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI