Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Nasza YAPA

W dniach 13-15 marca w Łodzi na deskach Sali Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej odbędzie się Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej "Yapa". Będzie to już 34 edycja przeglądu, który jak zawsze składa się z 4 koncertów: dwóch ...

W dniach 13-15 marca w Łodzi na deskach Sali Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Łódzkiej odbędzie się Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej "Yapa". Będzie to już 34 edycja przeglądu, który jak zawsze składa się z 4 koncertów: dwóch konkursowych dla początkujących wykonawców, koncertu gwiazd oraz finałowego koncertu laureatów konkursu. "Yapa" to niezwykła okazja do posłuchania piosenki turystycznej, a także poezji śpiewanej, do zabrania jej potem ze sobą na szlak. Specyficzny klimat, jaki tworzy się na te kilka dni przeglądu jest zjawiskiem, w którym warto uczestniczyć.

"Yapa" nie jest jedyną imprezą z muzyką turystyczną i poetycką w Polsce. Takich jest wiele. Ale na pewno jest jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i nie dająca się pomylić z niczym innym. Co roku w połowie marca gromadzi na trzy dni w Łodzi wszelkiej maści ludzi: wykonawców, wolontariuszy i publiczność, którzy chcą spotkać się, żeby pograć, pośpiewać i posłuchać. Łączy ich zamiłowanie do wszelkiego typu form przemieszczania się. Ludzie Ci włóczą się po górach, połoninach, jeziorach, morzach i... różnorakich przeglądach i festiwalach także.

To właśnie publiczność wyróżnia "Yapę" spośród wielu innych imprez. Publiczność śpiewa razem z wykonawcami, wyraża bardzo głośny aplauz przy użyciu strun głosowych, gwizdków, budzików, syren strażackich i czego się da. Równie głośno potrafi wyrazić niezadowolenie z nudzących konferansjerów czy zespołów - potrafi skutecznie ich zagłuszyć, a nawet skłonić do zejścia ze sceny. Jednak najczęściej pokazuje, jak wspaniale można się bawić siedząc przez trzy dni na twardych i ciasnych ławeczkach.

Skąd ta nazwa? Wymyślił ją pierwszy konferansjer Janusz "Mayta" Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna będąca na plakacie przeglądu. Publiczność przyjęła nazwę z entuzjazmem. Od początku "Yapa" jest organizowana przez studentów. Od samego początku związany był z nią Studencki Klub Turystyczny Płazik oraz Studenckie Radio "Żak", potem dołączyło również Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.

Informacje praktyczne na temat karnetów, noclegów, programu itp. znajdziecie na stronie www.yapa.art.pl

 

Tekst nadesłała Kamila Tomecka

 

Od redaktora: Na "Yapie" nie raz występowały zespoły ze sceny żeglarskiej. Gdy nie było jeszcze festiwali żeglarskich, pierwsze kroki stawiał tu m.in. łódzki Refpatent (późniejsze Cztery Refy). Na "Yapie" też, zanim trafiły na żeglarską scenę, występowały zespoły EKT Gdynia czy Mietek Folk. Ostatni raz w konkursie "Yapy" zespoły żeglarskie wystąpiły w 2006 r. Były to Indygo, Bra-de-li i Zespół o Wdzięcznej Nazwie. Na zdjęciu głównym zespół Cisza Jak Ta, w którym (pierwszy z prawej) występuje Mariusz Borowiec, jeden z organizatorów festiwalu "Wodnikus" w Kołobrzegu, na którym obok grup turystycznych, goszczą także szantymeni. Słowem, sporo nas łączy... oby było tego coraz więcej.

 

Kamil Piotrowski

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 12:17, 10 marzec 2009, wyświetlono: 829 razy

Trzeci

wysłano: 20:36,11 marzec 2009

Ciekaw jestem, jak zareaguje publiczność i jury na taką muzykę. Chłopaki grają doskonale, ale dość ciężko.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI