Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Nowa płyta zespołu Prawdziwe Perły - za darmo w internecie

Najnowsze dzieło Prawdziwych Pereł - "Na wygnaniu" - jest już dostępne w całości w internecie. Do wersji  mp3 i Vobis Ogg niedługo dołączy format Audio CD.

Fot. E.Madej

Folk inspirowany irlandzkimi brzmieniami, utwory traktujące o trudnym losie emigrantów - zarówno dzisiaj, jak i przed wiekami - tak najkrócej można opisać nową płytę śląskiego zespołu Prawdziwe Perły "Na wygnaniu". Krążek nie znajdzie się jednak na sklepowych półkach - będzie w całości dostępny w internecie.

 

Zespół Prawdziwe Perły działa od wielu lat na polskiej scenie, do tej pory głównie szantowej, uczestnicząc w najwięszych festiwalach w kraju i poza granicami. Nową płytę nagrał w pięcioosobowym składzie: Michał Gramartyka, Wojciech Harmansa, Michał Smoliński, Adam Ryszard Saczka i Michał Palka.

 

- Dwa miliony Polaków pracują poza granicami kraju. Wielu, jeśli nie większość z nich - w Irlandii. Odwiedziliśmy wyspę parę razy - opowiada Michał Gramatyka. - Przechadzaliśmy się po portowych uliczkach Cobh - znanego kiedyś jako Queenstown. Patrzyliśmy na zatokę przez okna tego samego budynku, spod którego w swoją ostatnią podróż ruszał Titanic. Graliśmy i śpiewaliśmy podczas pubowych sesji. Dźwiękami, które na całym świecie przywołują na myśl zieleń kraju rzuconego w ocean. W oparach ciemnego piwa oraz odwiecznego celtyckiego cidra dyskutowaliśmy o historii naszych dwóch ojczyzn - jakże podobnej. Wtedy wykuwała się koncepcja tej płyty. Opowieści o emigracji na inne ziemie. I o ucieczce w głąb siebie - porzuceniu nawyków, przyzwyczajeń - nowym początku - dodaje Gramatyka.

 

Zespół wskrzesza zapomniane brzmienia, zaprasza do tańca przy irlandzkich przyśpiewkach. Ale znajduje się też miejsce dla odniesień nieco dalszych - jest opowieść o dylemacie starożytnego poganiacza galerników "przebranżowionego" w budowniczego egipskich piramid. Albo dla powstańczego songu "Shan Van Vocht", w którym tytułowa "stara kobieta" nawołuje do oporu przeciw Anglikom. A wszystko to okraszone brzmieniem m.in. fletu irlandzkiego, gitary, akordeonu i pianina.

 

Premiera płyty odbędzie się 29 stycznia 2010 roku podczas festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach. Będzie ją można bezpłatnie ściągnąć (wraz z okładką) ze strony www.nawygnaniu.pl. Więcej informacji o zespole można znaleźć także na stronie www.prawdziweperly.pl.

 

Galeria

Informację wprowadził(a): Jolanta "Skrzypaczka" Gacka - godz. 23:43, 31 styczeń 2010, wyświetlono: 1520 razy

Gość

wysłano: 23:55,24 styczeń 2010

komentarz ćwiczebny.
Odpowiedz na ten komentarz
Stefan Mikulski

skąd: Brwinów / Poland

wysłano: 7:0,25 styczeń 2010

Też komentarz testowy.
Odpowiedz na ten komentarz
mrufa ;-)

wysłano: 8:52,25 styczeń 2010

byle do piątku ;-)
Odpowiedz na ten komentarz
Krzysztof Rubik

skąd: Sosnowiec / Poland

wysłano: 22:13,3 luty 2010

Skoro Prawdziwe Perły mają takich znakomintych wokalistow jak Adam Saczka - to nic dziwnego, że utwory i ich brzmienie i aranżacja pozostawiają konkurencję w tyle.Na dowod tego pooglądajcie co też nasz szantowy Adaś wyprawia na scenie - a raczej prezbiterium Katedry pod wez. N.M.P. w Sosnowcu.
A oto link
http://www.youtube.com/watch?v=MvL6AKwTbjE&feature=player_embedded#at=39
__________________
Felix
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI