Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Orkiestra Dni Naszych wywołuje Duchy

Znawcy drogi artystycznej zespołu Orkiestra Dni Naszych dobrze wiedzą, że niegdyś grupa ta grała zupełnie inną muzykę niż obecnie. Początki kariery ODN to piosenka poetycka, wykonywana przez duet Iwony i Jurka Kobylińskich. W 1995 r. ODN zasilili basista Mariusz ...

Znawcy drogi artystycznej zespołu Orkiestra Dni Naszych dobrze wiedzą, że niegdyś grupa ta grała zupełnie inną muzykę niż obecnie. Początki kariery ODN to piosenka poetycka, wykonywana przez duet Iwony i Jurka Kobylińskich. W 1995 r. ODN zasilili basista Mariusz Andraszek i skrzypek Michał Jelonek, a rok później nastąpił "zwrot żeglarski". Kasety "Mleczne oceany" i "Folk & Roll", zawierające folk-rockowe piosenki żeglarskie, w tym standardy (m.in. "Stary bryg") sprawiły, że zespół z Siedlec zaczął pojawiać się na scenach szantowych (nie wszystkich - nigdy nie wystąpił na tej najważniejszej, czyli "Shanties" w Krakowie).

W międzyczasie jednak Jurek Kobyliński nadal pisał piosenki nawiązujące do "poetyckich duchów przeszłości". "Piosenki te, niekoniecznie pasujące do ekspresji i dynamiki ODN, skazane były na niebyt do momentu, kiedy w 2007 roku, wraz z kolegami z ODN postanowiliśmy je zarejestrować i poddać koncertowej weryfikacji publiczności. Ten nowy projekt nazwaliśmy >Duchy<" - napisał jego lider na stronie www.duchy.art.pl. Dostępne są na niej wszystkie zarejestrowane utwory, 13 piosenek w formacie mp3. W niedługim czasie mają się ukazać również na płycie CD. Zespół Duchy powinien zainteresować wszystkich miłośników poetyckich klimatów. "Dla większości współczesnego świata >produktów< show businessu i lansowania artystów w profesjonalnych kampaniach reklamowych będziemy zapewne niezjadliwi. Trudno. W końcu trzeba zrobić coś dla siebie samego. No, może i dla garstki innych osób" - twierdzi Jurek Kobyliński. Patrząc na ilość fanów ODN wydaje się, że może być ich jednak całkiem sporo.

Duchy tworzą Jerzy Kobyliński (śpiew, chórki, gitara), Mariusz Andraszek (śpiew, chórki, bas, gitara), Michał Jelonek (skrzypce) i Paweł Chojnacki (perkusja).

Seria koncertów promocyjnych nowego wydawnictwa rozpoczyna się 18 lipca w Siedlcach. Później, niejako przy okazji występów Orkiestry Dni Naszych, Duchy wystąpią na festiwalach szantowych: 8 sierpnia w Serwach i dzień później w Węgorzewie. Natomiast 16 sierpnia zagoszczą na kultowej imprezie z piosenką poetycką i turystyczną - "Bieszczadzkich Aniołach".

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 18:2, 13 lipiec 2008, wyświetlono: 1882 razy

Agata0109

wysłano: 14:12,14 lipiec 2008

Projekt Duchy jest rewelacyjny . bardzo długo czekałam na to aby usłyszeć te piosenki. Sa zarówno nastrojowe i klimatyczne jak "Mikaszówka" oraz bardzoej rockowe jak "De gustibus non disputante est" . Polecam każdemu gorąco. P.S Ukłon dla zespołu za udostępnienie ich wszystkich za darmo na stronie internetowej, nie jest to częsta praktyka :)
Odpowiedz na ten komentarz
ewulecj

wysłano: 16:8,14 lipiec 2008

No wlasniwe zastanawialam sie co to za Duchy a tu widac ze znajome twarze i glosy tworzą cos nowego suuuuper do zobaczyska na serwach i w Wetlińskiej krainie
Odpowiedz na ten komentarz
K-H

wysłano: 16:46,7 wrzesień 2008

Zespół jest świetny, dziwi mnie, jak mało ludzi go zna. Powinni wygryźć te wszystkie Feel-e i tym podobne; z tym, że pewnie polska scena muzyczna nie jest zapewne przygotowana na coś tak wysmakowanego.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI