Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Perły i Łotry zmieniają nazwę!

Popularna grupa szantowa Perły i Łotry zmienia nazwę! Kolejny koncert zagrają już jako Prawdziwe Perły. Zmiana nazwy zespołu jest konsekwencją wieloletniego sporu między obecnymi członkami zespołu a Grzegorzem Majewskim, jednym z ...

Popularna grupa szantowa Perły i Łotry zmienia nazwę! Kolejny koncert zagrają już jako Prawdziwe Perły. Zmiana nazwy zespołu jest konsekwencją wieloletniego sporu między obecnymi członkami zespołu a Grzegorzem Majewskim, jednym z założycieli Pereł i Łotrów Shanghaju.

Przypomnijmy - zespół o tej nazwie powstał jesienią 1992 r. i przez kilka lat występował w składzie: Grzegorz Majewski, Sławomir Olko, Marek Razowski, Konrad Irzyk. W 1998 r. dwóch ostatnich zastąpili Wojciech Harmansa i Michał Gramatyka. W 2000 r. Grzegorz Majewski opuścił zespół, a następnie, skonfliktowany z jego członkami (do "Doktora", "Muzyka" i "Solo" dołączyli Adam Saczka, Michał Smoliński i Wojciech Paluszkiewicz), postanowił go rozwiązać, zastrzegając jednocześnie prawa do nazwy. Pozostali członkowie zespołu, już pod zmienioną nazwą "Perły i Łotry", kontynuowali działalność artystyczną, uważając się za "spadkobierców" PiŁS (m.in. obchody 10 i 15 rocznicy powstania zespołu). Grzegorz Majewski zaangażował się w projekt "Poles Apart", a następnie na kilka lat zniknął ze sceny. Przypomniał o sobie w grudniu ubiegłego roku wspomnieniową płytą "Szantypody", nagraną przez większość pierwotnego składu PiŁS (z Grzegorzem Pachlą, bez Sławomira Olko).

Jednocześnie "Mayasty" postanowił dochodzić swoich racji na drodze sądowej. W kolejnym pozwie (pierwsza sprawa toczyła się kilka lat temu) domaga się od zespołu zaprzestania korzystania z dotychczasowej nazwy oraz zapłaty odszkodowania. Pierwszym efektem owego pozwu jest postanowienie sądu o udzieleniu zabezpieczenia, tymczasowo zakazujące grupie używania nazwy "Perły i Łotry". Należy podkreślić, że postanowienie takie nie oznacza jeszcze uznania racji powoda - do jego wydania wymagane jest jedynie uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia (art. 730(1) § 1 kodeksu postępowania cywilnego).

W oświadczeniu opublikowanym na portalu Szanty24.pl członkowie zespołu (wśród nich Sławomir Olko - jeden z założycieli PiŁS, występujący przez pewien czas także w barwach PiŁ i wspierający zespół w studio) piszą m.in.: głęboko wierzymy w to, że naszą wartość postrzegacie przez pryzmat naszych artystycznych osobowości. Mamy nadzieję, że sądowe zamieszanie nie wpłynie na nasze, niezmiennie gorące i przyjazne, relacje z Wami - "perłową" publicznością.

 

Na zdjęciu: Adam Saczka i Michał Gramatyka (po lewej) oraz Grzegorz Majewski (po prawej) obserwują występ Toma Lewisa i Qftrów podczas The Tall Ships' Races w sierpniu 2007 r. (foto: Tomasz GOLIŃSKI).

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 10:2, 28 lipiec 2008, wyświetlono: 1247 razy

Dziadek Władek

wysłano: 14:1,28 lipiec 2008

Prawo - i interpretacja prawa. "art. 730(1) § 1 kodeksu" - artykuły i kodeksy. Na szczęście się na nim nie znam i nie zamierzam znać - bo będąc prawnikiem mógłbym go źle zinterpretować i zrobić komuś krzywdę. Tyle, że gdzieś tam wśród tego prawa jest człowiek. Często zapomina o tym właśnie - prawo. Skomentuję jednak zdjęcie - takie mało pogodne. Ludzie - na wyciągniecie ręki... Wiatr, żagle, szanty... Człowiek. I pieniądze. I - uraza sprzed wielu lat. To po prostu przykre. Zresztą "przykre" to chyba nie jest odpowiednie słowo. To słowo powinno mieć jakąś inną "wagę". Swoją drogą jestem ciekaw, co na to "szantowe środowisko" - przecież potrafi się jednoczyć - już nieraz to pokazało. Dobrze, że sprawa została przedstawiona, bo "utrąci" plotki. Czy podzieli ludzi - szantymenów, szanto "maniaków" i "fanów" czy też ich zjednoczy? Jeżeli tak - to przeciw czemu lub komu? Jaka będzie "sprawiedliwość ludu" - bo tak przecież lubimy ferować wyroki....
Odpowiedz na ten komentarz
Grzywa

wysłano: 15:58,28 lipiec 2008

Nie robiłbym z tego hałasu. Pozdrawiam, Grzywa. PS. "Prawdziwe Perły" - fajna nazwa. A co będzie, jak powstanie zespół "Sztuczne Perły"? Tez sprawa zawędruje do Sądu?:))
Odpowiedz na ten komentarz
Czarownica

wysłano: 17:41,28 lipiec 2008

...że tak się stało. Niepotrzebne to całe zamieszanie. Perły, to Perły. Wiadomo o których ludzi chodzi.
Odpowiedz na ten komentarz
tagio

wysłano: 23:11,28 lipiec 2008

Szkoda, że nie mogą grać jako jeden zespół tylko się kłócą ;-/ oj Polacy Polacy
Odpowiedz na ten komentarz
Paweł (Synchro) Jędrzejko

wysłano: 0:13,29 lipiec 2008

Trzymajcie się Perełki dzielnie: tyle lat ciężkiej pracy dla marki zespołu, który nie zszedł z Szantolimpu ani na chwilę musi się przełożyć na ostateczną decyzję sądu. Nie porzucaj nadzieję...
Odpowiedz na ten komentarz
Jaro20

wysłano: 0:29,29 lipiec 2008

A ja to wolę słuchać piosenek. "Perły i Łotry" czy "Prawdziwe Perły" zawsze będą dla mnie po prostu "Perłami" z kilkoma łotrami na pokładzie ;-))). Twórzcie, śpiewajcie i grajcie koncerty, po prostu róbcie swoje. Ufam, że sądowa sprawa zakończy się obustronnym kompromisem bez dużej szkody dla stron. gorąco pozdrawiam.
Odpowiedz na ten komentarz
yenjco

wysłano: 7:12,29 lipiec 2008

A wystarczyłoby robić swoje Panie Mayasty... Nie bez powodu został Pan wyrzucony z zespołu. Zabrał sobie Pan logo, nazwe i swoje piosenki juz wiele lat temu. Więc o co jeszcze chodzi ? Maciej Jędrzejko
Odpowiedz na ten komentarz
bongos

wysłano: 8:8,29 lipiec 2008

Jak to o co Maćku? O 100 000 zł
Odpowiedz na ten komentarz
Ania

wysłano: 9:30,29 lipiec 2008

Powiedzmy sobie szczerze: Grzegorz Majewski ma prawo do procesu sądowego i z niego korzysta. Możemy się zastanawiać, czemu obie strony nie piorą swoich brudów we własnym gronie, ale to ich sprawa. Póki co nic nie jest przesądzone ... a niestety muszę też przyznać, że świętowanie 10 i 15 urodzin PiŁSz przez PiŁ, które tylu latek nie miały, było niesmaczne ... przynajmniej dla mnie (ps. do działalności artystycznej nic nie mam, PiŁ są miłe dla ucha i chętnie ich słucham)
Odpowiedz na ten komentarz
Jeżynka

wysłano: 10:0,29 lipiec 2008

Panowie, proponuję abyście jako zespół debiutujący pod nazwą Prawdziwe Perły wystartowali w paru konkursach :-) Buziaki i pozdrowki serdeczne. Trzymam kciuki za rychłe rozstrzygnięcie sporu. Pozdr.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI