Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Pierwszy Wieczór Folkowy w Bytomiu

 

Kiedyś szanty były w Bytomiu bardzo popularne. Grano i śpiewano prawie wszędzie. Stąd przecież ruszyły na podbój szantowego świata zespoły Ryczące Dwudziestki i Segars. Z Bytomia pochodzi jeden z prekursorów szantowego grania ...

 

Kiedyś szanty były w Bytomiu bardzo popularne. Grano i śpiewano prawie wszędzie. Stąd przecież ruszyły na podbój szantowego świata zespoły Ryczące Dwudziestki i Segars. Z Bytomia pochodzi jeden z prekursorów szantowego grania Jerzy Porębski (dziś członek legendarnej grupy Stare Dzwony). W Bytomiu także mieszkają członkowie bardzo znanych już na rynku grup śpiewających szanty, m.in.: Henryk „Szkot” Czekała (Mechanicy Shanty), Irek Herisz i Marcin Placek (Segars), Wojtek Paluszkiewicz (Perły i Łotry), Paweł Konieczny (Banana Boat).

 

Jeszcze parę lat temu działało tu kilka młodych zespołów żeglarskich, w tym aż dwa żeńskie. Mam na myśli grupy Kant oraz Passat (ten ostatni właśnie się reaktywował!). Było też męskie trio „V”. Muzyki żeglarskiej można było posłuchać w tawernie szantowej należącej do Ryczących Dwudziestek, gdy jej zabrakło pałeczkę przejął Jameson Pub (z przerwami, ale jednak). Niestety, od ponad pół roku i ten przybytek szantowego i folkowego grania w Bytomiu jest zamknięty. Trwa tam co prawda remont, ale wygląda na to, że będzie trwał wiecznie. Trudno się z tym pogodzić. Bytom, który kiedyś huczał od szant  - dziś ma tylko jedno  - festiwal “Wiosenne szantowisko”. Jest szansa, że to się zmieni. Trafiłem ostatnio na paru zapaleńców z 1 Harcerskiej Drużyny Wodnej i wspólnie zamierzamy wskrzesić "szantowy Bytom".

 

Z pomocą Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, gdzie od lat panują dobre szantowe klimaty, (trenują tu „Segars” i „Passat”, działa (znów!) redakcja papierowego Magazynu Miłośników Pieśni Morza „Szantymaniak” oraz biuro festiwalu „Wiosenne Szantowisko”)  - ruszamy z cyklem imprez pod nazwą “Wieczór folkowy”. Przyświeca nam prosta idea – stworzyć miejsce, gdzie w miarę regularnie (każdy trzeci czwartek miesiaca!) będą koncertować zespoły szantowe i folkowe, zwłaszcza nasze - bytomskie i śląskie.

 

Drodzy kochani szantymeni i folkmeni ze Śląska (i Zagłębia too) chcemy Was słuchać także tu, u siebie, a nie tylko w Krakowie, Warszawie czy na Mazurach!. Przyjeżdżajcie i zagrajcie... dla nas. Ruszamy już 21 go października o godz. 18-tej koncertem bytomskiej grupy Segars, która w Bytomiu pojawia się tylko podczas „Wiosennego Szantowiska”. Teraz zaśpiewają wreszcie na scenie kameralnej MDK.

 

Segarsi w przyszłym roku obchodzić będą swoje 10te urodziny. To grupa, która od początku istnienia związana jest z Bytomiem i MDK nr 1. Śpiewają głównie a cappella, ale w kilku piosenkach używają też gitary, fletu, bodhranu. W repertuarze mają szanty polskie, angielskie i nawet holenderskie. Te ostatnie włączyli do repertuaru po kilku wizytach na festiwalach w Holandii. Bywali też w Niemczech i Danii. W Polsce coś ostatnio rzadko ich słychać, ale mam nadzieję, że odtąd będą grywali w Bytomiu już częściej. Wydali kasetę i dwie płyty (będą w sprzedaży podczas koncertu). Zapraszam więc na „Pierwszy Wieczór Folkowy” z grupą SEGARS - Kamil Piotrowski oraz bytomska 1 Harcerska Drużyna Wodna.

 

Kiedy: 21.X.2004

Godzina:  18.00

Gdzie:  MDK nr 1, Bytom, ul. Powstańców Warszawskich 12 (30 m od PKP)

Wstęp: bezpłatny.

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 19:45, 18 październik 2004, wyświetlono: 1022 razy

Dziadek Władek

wysłano: 20:9,19 październik 2004

Nie tylko Kraków, Warszawa, Warszawa, Warszawa - no i jeszcze kilka innych Warszaw... Grajmy i śpiewajmy też u siebie - tak "na co dzień". Udanego bytomskiego śpiewania, pozdrowienia dla Segarsów i wszystkich, którzy nas przeniosą z Bytomia - do "Bytomia Szantowego". No i oczywiście dla wszystkich "Szantymaniaków". Stopy wody !!!
Odpowiedz na ten komentarz
RedNacz

wysłano: 8:16,20 październik 2004

się skusisz Władku, zapraszam serdecznie.
Odpowiedz na ten komentarz
zombie

wysłano: 1:54,23 październik 2004

witam serdeznie własnie sobie poczytałem chciałem powiedzieć ze byłm i widziałem a przede wszystkim słuszałem ojejq było to coś naprawde bardzo dobrego juz niemoge doczekać sie listopadowego czwartq myśle ze bedzie równie super
Odpowiedz na ten komentarz
ivan-1hdw-

wysłano: 20:40,23 listopad 2004

było fajnie oj było było tylko brakowało okrzyku- placek z solą(jacek solo bądź placek solo...:D)
Odpowiedz na ten komentarz
Yasieq

wysłano: 13:52,25 listopad 2004

... że przed zaistnieniem zespołu "V" z Markiem "wikliną" Wiklińskim na czele, grał i świetnie śpiewał zapomniany już chba zespół "Watersztagi", którego Marek był istotnym elementem, żeby nie zapomnieć o "Pytonie" - poźniejszym wokaliście boysbandu "Boom Box". Pozdrawiam!
Odpowiedz na ten komentarz
gafel

wysłano: 23:6,25 styczeń 2005

Plytka naprawde super, podobaja mi sie teksty i muzyka.Czekam na nastepne:))
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI