Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

PiŁS jak Radiohead, "Sail Ho" na każdą kieszeń!

W ostatnim czasie ukazuje się całkiem sporo reedycji starych nagrań szantowych, dzięki czemu młode pokolenia szantymaniaków mogą zapoznać się z perełkami "polskiego ruchu szantowego", starsi zaś - uzupełnić płytotekę. Wydawcy - Joter-Music (Cztery Refy), fundacja "Hals"

...

W ostatnim czasie ukazuje się całkiem sporo reedycji starych nagrań szantowych, dzięki czemu młode pokolenia szantymaniaków mogą zapoznać się z perełkami "polskiego ruchu szantowego", starsi zaś - uzupełnić płytotekę. Wydawcy - Joter-Music (Cztery Refy), fundacja "Hals" (Packet, Tonam & Synowie), stowarzyszenie "Nasze Miasto Wrocław" (Chór Wujów, Ryszard Muzaj), MTJ (Janusz Sikorski, Spinakery, Stare Dzwony) - systematycznie zamieniają stare, analogowe nagrania na dostosowane do wymogów współczesności wersje CD. W ubiegłym roku obszerna liczba wznowień (Ryczące Dwudziestki, Shantymen, Smugglers) ukazała się na rynku za sprawą firmy Medialogic. Wciąż jednak wiele jest nagrań bądź zupełnie niedostępnych, bądź dostępnych wyłącznie w postaci kaset magnetofonowych.

Pierwsze produkcje Pereł i Łotrów Shanghaju w swoim czasie narobiły wiele zamieszania wśród fanów szant. Wyczerpanie nakładu debiutanckiej kasety zespołu "Sail Ho" sprowokowało jednego z założycieli PiŁS, Grzegorza Majewskiego, do wprowadzenia w życie ciekawego pomysłu...

 

* * *

 

"SAIL HO" - PRAWDOPODBNIE PIERWSZA PŁYTA SZANTOWA NA KAŻDĄ KIESZEŃ!

 

Rewolucja w dystrybucji muzyki - mówili jedni. Śmierć wydawców, dystrybutorów i producentów - wieszczyli inni. Pierwsi z zadowolenia zacierali ręce, drudzy bili na alarm. Rozpętała się ogólnoświatowa dyskusja o przyszłości muzyki. Dyskusja, w której największymi zwycięzcami i beneficjentami okazali się Ci, którzy są w tym wszystkim najważniejsi - fani. Stało się! Znaleźli się odważni, którzy zrobili coś, co na zawsze zmieniło rynek muzyczny na całym świecie.

Kilka miesięcy temu megagwiazda światowa, grupa Radiohead na stronie www.inrainbows.com zdecydowała się na pionierski i wydawałoby się samobójczy krok, polegający na rozdaniu swojej świeżo nagranej płyty "In Rainbows" każdemu zainteresowanemu fanowi za cenę, którą gotów był zapłacić. Oznaczało to w praktyce tyle, że można było całkowicie legalnie pobrać nowe dzieło Radiohead uiszczając wcześniej dowolnie przez siebie wskazaną kwotę lub... nie uiszczając jej w ogóle. Strona bowiem świadomie dopuszczała możliwość wskazania kwoty 0,00 i nie był to błąd lub niedopatrzenie webmasterów. No cóż, na taki krok stać tylko najbogatszych, ale czy na pewno?

Z pewnością trochę jeszcze czasu upłynie, zanim któryś z zespołów szantowych zdecyduje się na opublikowanie tą metodą swojej najnowszej płyty, ale nie traćmy nadziei. Nie inaczej jest także w przypadku Pereł i Łotrów Shanghaju i ich najnowszego dzieła "Szantypody". Na malutkim i, bądź co bądź, niszowym rynku szantowym byłby to z pewnością krok samobójczy. Jednak pomysł zespołu Radiohead przypadł Perłom tak bardzo do gustu, że postanowiły przenieść go do środowiska szantowego.

Kiedy w grudniu 2007 r., po prawie 7 latach milczenia, Perły objawiły światu swoją nową płytę "Szantypody", wielu szantymaniaków pytało zespół, gdzie można nabyć jego pierwsze płyty. Okazało się, że wielu szantyfanów pamięta wcześniejsze albumy Pereł: "Sail Ho" czy "Pieśni po pracy", ale w większości mają problem z ich nabyciem. Obie płyty zostały bowiem wydane jedynie na kasetach magnetofonowych ("Sail Ho" w 1995 roku, a "Pieśni po pracy" w 1997 r.) i nigdy nie były wznawiane. O ile "Pieśni po pracy" są jeszcze dostępne w sklepiku Jurka Rogackiego, o tyle "Sail Ho" zostało całkowicie wysprzedane.

I właśnie te bezskuteczne poszukiwania, a ostatnio nawet i naciski szantymaniaków, aby coś z tym zrobić, doprowadziły do następującego pomysłu. Od dnia 17.02.2008 każdy zainteresowany może pobrać ze strony www.szantypody.pl całkowicie legalnie pierwszą płytę Pereł "Sail Ho" w postaci spakowanego pliku z utworami mp3 przygotowanymi bezpośrednio z płyty "matki" i ze skanem okładki. Warunkiem będzie zarejestrowanie swojego adresu e-mail oraz odpowiedź na proste pytanie z historii Pereł. Podczas rejestracji użytkownik będzie mógł zadeklarować czy i jaką kwotę chciałby zapłacić za ściągnięcie tej płyty. Wzorem Radiohead, jeśli ktoś nie będzie chciał płacić, to wpisze 0 PLN i również tę płytę będzie mógł pobrać.

Grzegorz Majewski

 

* * *

Już wkrótce więc każdy będzie mógł zapoznać się z pierwszymi nagraniami zespołu, którego późniejszej roli na naszej scenie szantowej i burzliwej przyszłości nikt wówczas (13 lat temu!) nie mógł jeszcze przewidzieć. A co z drugą kasetą zespołu, a więc "Pieśniami po pracy"? - Jurek Rogacki jest jedyną osobą, która może podjąć taką decyzję. Z tego, co wiem, to on też chciałby to wydać na CD, ale nie znamy póki co skali zainteresowanych. Ja w każdym razie nie mam nic przeciwko :-) - odpowiada Grzegorz Majewski.

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 14:19, 15 luty 2008, wyświetlono: 730 razy

stłukla

wysłano: 10:20,18 luty 2008

Chciałem tylko napisac , że płyta Smugglersów "Nagroda Publiczności" jest do pobrania na stronie zespołu bodajże od dwóch lat. Żeby ją pobrac należy ją pobrac. Nie przyszło nam do głowy , że przenosimy czyjś pomysł do światka szantowego. Stało się to ot tak po prostu bez tych wszystkich wykrzykników: pierwszy raz ! itd.
Odpowiedz na ten komentarz
Rogaty (dla przyjaciół)

wysłano: 14:33,18 luty 2008

Gratuluję znakomitego pomysłu. Nie jest on taki całkiem nowy. Kilku wykonawców (m in. Ula Kapała, Smugglersi, John Townley) też udostępniło swoje starsze nagrania całemu światu. Nowością jest tu raczej możliwość wyboru dowolnej opłaty z 0,00 PLN włącznie. Najlepiej byłoby, żeby wszyscy wykonawcy (a przede wszystkim wszyscy wydawcy) zrobili tak samo ale raczej nic na to nie wskazuje. Jeśli chodzi o kasetę "Pieśni po pracy", to poważnie zastanawiam się nad dalszym jej losem. Obserwując uważnie wskaźniki sprzedaży, zauważyłem alarmującą dynamikę wzrostu o ponad 300% !!! (konkretnie: w ub. roku prawie 20 szt. w porównaniu z rokiem poprzednim :-) ...i postanowiłem, mimo wszystko, sprzedawać resztki magazynowe do wyczerpania nakładu. Opcja wydania tego materiału na CD jest nadal otwartą sprawą. Być może "Szantypody", które na razie nieźle się sprzedają, wpłyną na ostateczną decyzję. Tak, czy inaczej, myślę, że i tak parę osób zajrzy w tej lub całkiem innej sprawie do „znanego i lubianego” sklepiku (www.joter.pl), zwłaszcza, że już niedługo będzie tam sporo nowości. Zapraszam i pozdrawiam wszystkich Szantymaniaków. W imieniu JOTER-MUSIC Jurek Rogacki
Odpowiedz na ten komentarz
jolanta

wysłano: 22:39,18 luty 2008

słyszałam,że sobotni koncert w Busku był REWELACYJNY a Piorunersi pokazali PROFESJONALIZM!!! Piorunersi,bardzo żałuję,że nie byłam świadkiem Waszego sukcesu. Byli za to inni i to też cieszy :) Pozdrawiam gorąco kapelę i życzę kolejnych,świetnych koncertów.
Odpowiedz na ten komentarz
alf

wysłano: 16:41,22 luty 2008

Stlookla, mowil ci już ktoś, że jesteś strasznie upierdliwy. Gdzie bys sie nie wpisał w necie , to ciągle coś ci się nie podoba. Wystawiasz sobie tym opinie zgorzknialego przemadrzalca. Nie jestes az taki idol...
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI