Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Polska kinematografia a sprawa bananowa

Kochani Szantymaniacy!
Stała sie rzecz wielka!

Otóż na wielkim ekranie, w dość głośnym ostatnio filmie pod tytułem "Hi-Way" możemy ujrzeć niejakiego Pawła Jędrzejko, znanego z zespołu Banana ...
Kochani Szantymaniacy!
Stała sie rzecz wielka!

Otóż na wielkim ekranie, w dość głośnym ostatnio filmie pod tytułem "Hi-Way" możemy ujrzeć niejakiego Pawła Jędrzejko, znanego z zespołu Banana Boat!

Nie jest to może rola oskarowa, jednak cieszy, że w takim przedsięwzięciu można ujrzeć znajomą twarz.

Film polecamy wszystkim, a Pawłowi gratulujemy występu.
Mamy nadzieję, że to nie ostatni szantymen ne srebrnym ekranie. :)

Informację wprowadził(a): Tomasz "tom-ash" Janiszewski - godz. 13:42, 15 maj 2006, wyświetlono: 800 razy

M. Nowak

wysłano: 18:24,15 maj 2006

A czy można prosić o więcej szczegółów? Nie widziałem filmu, a nie widzę Pawła wymienionego wśród obsady... Cztery Refy wystąpiły podobno w 1980 r. w filmie "Chłopcy, ahoj!" (reż. M. Adamek) - czy ktoś może wie coś więcej na ten temat?
Odpowiedz na ten komentarz
tom-ash

wysłano: 18:59,15 maj 2006

Rola to epizod, w którym Paweł dyskutuje przy stole na przyjęciu. Wygłasza tam krótką kwestię bardzo skomplikowanym językiem. Jeśli ktoś dobrze zna głosy Bananów, to nie powinien mieć problemu z wyłapaniem monologu Pawła ;) Co do obsady - jest w napisach po filmie ;)
Odpowiedz na ten komentarz
rogaty (dla przyjaciół)

wysłano: 21:9,15 maj 2006

W 1980 r. "Refpatent" (a nie Cztery Refy) wystąpił w filmie TVP "Chłopcy Ahoj!". Było to, jak na owe czasy, wielkie wydarzenie ... i pierwszy polski film poświęcony piesniom morskim. Ze znanych postaci wystapił tam też "Pestka" - Mirek Peszkowski. Główna inicjatorką tego pomysłu była Halina Stefanowska. Zdjęcia kręcono z wielim rozmachem na "Zaruskim", na Zatoce Gdańskiej, w Gdańsku i w Jastarni. Profesjonalne nagrania dźwiękowe powstały w studiu Radia Gdańsk. "Refpatent" wniósł do tego przedsięwzięcia kilka piosenek, m in. "Niech zabrzmi pieśń", "Cumy rzuć!, Żagle staw!". Skład: Krzysztof Kuza, Grzegorz Szumacher, Joanna Charkiewicz, Henryk Jóźwiak i niżej podpisany. Film był emitowany w 1980 r. a kilka lat później jeszcze podobno 2 razy. Niestety, mimo wielu różnych obietnic, również reżysera Mieczysława Adamka, do dziś nie udało mi się uzyskać żadnej kopii. W 1992 udało mi się nawet nawiązać kontakt ze wspomnianym reżyserem. Niewiele brakowało aby załapał się z nami (tzn. z Refami) na koncertowy rejs do Anglii na "Rutkowskim". Efekt jednak był taki, że ani nie powstał nowy film, ani nie dostałem obiecanej kopii na VHS, za to kontakt z nim znowu się urwał. Swoja drogą chętnie obejrzałbym wreszcie kiedyś ten film i wierzę, że kiedys mi się to uda. Jurek Rogacki
Odpowiedz na ten komentarz
M. Nowak

wysłano: 21:55,15 maj 2006

Co do napisów - sprawdzałem na stronie internetowej filmu - tam nie ma. Mam nadzieję, że na stronie Bananów pojawią się jakieś fotosy. Co do odpowiedzi Jerzego (dziękuję serdecznie za wyjaśnienia, miałem się zapytać o ten film już we Wrocławiu, ale jak zwykle wypadło z głowy) - oczywiście w ferworze szybkiego pisania pomyliłem Refpatent z Refami :) Uważam, że film ten należy zdobyć za wszelką cenę, wydobyć z archiwów TVP (czy gdzie on się tam znajduje). To powinna być ważna pozycja dla każdego fana szant w naszym kraju. Przy okazji nasunęła mi się pewna refleksja - szkoda, że tracimy tyle rzeczy z tego pięknego, początkowego okresu naszego ruchu szantowego. Nie tylko zresztą początkowego. Nie ma nagrań "Refpatentu" (specjalnie nie jest znana też historia tego, pionierskiego w końcu, zespołu), nie ma filmu "Chłopcy, ahoj!"... Konia z rzędem temu, kto dysponuje np. pierwszą kasetą Krewnych i Znajomych Królika. Niezbyt dostępna jest książka Jerzego Wadowskiego "Pieśni spod żagli" (choć pojawia się czasem na Allegro). Ze Smugglersów powszechnie dostępna jest tylko ostatnia płyta. Młodsze pokolenie raczej słabo kojarzy takie postacie jak M. Peszkowski, J. Pawełczyk, czy nawet J. Sikorski... Na szczęście powszechnie dostępna jest książka Marka Szurawskiego. Brakuje jednak opracowań dotyczących historii naszego ruchu szantowego. Na szczęście jest "Proza" na stronie 4 Refów... Brakuje takich wspomnień o konkretnych wykonawcach, płytach... Przy okazji prośba do Jerzego Rogackiego - bardzo brakuje mi na tej stronie felietonów z "Żagli" dotyczących utworów innych niż Refy wykonawców (a pamiętam, że były takie - choćby "Giganta" Smugglersów, "Słodkiej Jane" Mechaników, czy też utworów Pereł). Wiem, może to ma niewiele wspólnego z samym zespołem, ale dział "Proza" pełni rolę... hmmmm... ponadzespołową :) Mam nadzieję, że będą pojawiać się kolejne materiały o tej tematyce w naszym portalu :)))))
Odpowiedz na ten komentarz
jachu

wysłano: 8:35,16 maj 2006

rogaty (dla przyjaciół) napisał: W 1980 r. "Refpatent" (a nie Cztery Refy) wystąpił w filmie TVP "Chłopcy Ahoj!". ...chętnie obejrzałbym wreszcie kiedyś ten film i wierzę, że kiedys mi się to uda. Jurek Rogacki ...mam nadzieję, że da się kiedyś ten film oglądnąć. A to ci niespodzianka :o)
Odpowiedz na ten komentarz
rogaty (dla przyjaciół)

wysłano: 10:45,16 maj 2006

M. Nowak napisał: Na szczęście powszechnie dostępna jest książka Na szczęście jest "Proza" na stronie 4 Refów... Brakuje takich wspomnień o konkretnych wykonawcach, płytach... Przy okazji prośba do Jerzego Rogackiego - bardzo brakuje mi na tej stronie felietonów z "Żagli" dotyczących utworów innych niż Refy wykonawców (a pamiętam, że były takie - choćby "Giganta" Smugglersów, "Słodkiej Jane" Mechaników, czy też utworów Pereł). Wiem, może to ma niewiele wspólnego z samym zespołem, ale dział "Proza" pełni rolę... hmmmm... ponadzespołową :) Dział "Proza" będzie sukcesywnie rozbudowywany. Również w tym kierunku. Wszystko w swoim czasie (albo troszkę później :-) Pozdrawiam J.R.
Odpowiedz na ten komentarz
Mazurka

wysłano: 22:13,16 maj 2006

Przez cały czas się męczyłam skąd ja znam ten głos!!! A to szanowny Banan ;) Muszę powiedziec ze film "Hi Way" bardzo mi sie podobal No ale oczywiscie bardziej podoba mi sie Banana Boat! :D Niestety nie mogłam byc na Kubryku-ale mam dokładne relacje. Za to byłam na wcześniejszym koncercie w Łodzi w Gnieździe Piratów. Czekam na kolejne w Łodzi! :)
Odpowiedz na ten komentarz
Synchro

wysłano: 10:6,23 maj 2006

Kochani, ślicznie dziękuję za przemiłe komentarze - i cieszę się bardzo, że film Wam się podobał. Taki gombrowiczowski klimat z latającą, sterowaną pilotem bramą, słońcem i laserem (gdzie słońce zdecydowanie przeważa), przesiąknięty dziecinną fantazją, która jakby naprzekór siermiężnej rzeczywistości tworzy własny świat - to lubię. Żyje się lepiej, kiedy lekko dekadenccy, dowcipni i niezmiernie pogodni twórcy - bez kompleksów wobec dyktatu nuworyszów i niezależni od "tryndów" komercyjnego kina - skomentują ciepło to, czego i tak niemal wszyscy doświadczamy. Bawiłem się świetnie, tym bardziej, że złapana przez kamerę dyskusja z całą intelektualną śmietanką Uniwersytetu Śląskiego z Aleksandrem Nawareckin na czele była autentyczna :-) Uściski, Paweł "Synchro" Jędrzejko
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI