Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

RUBIN w Częstochowie

Jest takie powiedzenie żeglarskie: kto chce nauczyć się modlić, niech popłynie na morze. Coś w tym jest. Na morzu człowiek wiele zaczyna rozumieć. Oczywiste niebezpieczeństwo czające się tuż za burtą (przysłowiowe "trzy ćwierci od śmierci", groza żywiołu i ludzka

...

Jest takie powiedzenie żeglarskie: kto chce nauczyć się modlić, niech popłynie na morze. Coś w tym jest. Na morzu człowiek wiele zaczyna rozumieć. Oczywiste niebezpieczeństwo czające się tuż za burtą (przysłowiowe "trzy ćwierci od śmierci", groza żywiołu i ludzka bezradność wobec sił Natury wymuszają mniej lub bardziej pogłębioną autorefleksję o życiu, śmierci, i własnym miejscu i losie na tym padole. W tym względzie religijność ludzi morza jest czymś naturalnym, chociaż nie zawsze związanym z typowo religijną praktyką lub otwartą demonstracją przed światem, na co nie pozwalała i nie pozwala postawa "twardziela", jednak - jak pisał Conrad - tylko powierzchowna. Bardzo pięknym przejawem tej religijności są uświęcone niekiedy wielosetletnią tradycją religijne pieśni morskie, śpiewane przez żeglarzy co najmniej od czasów Kolumba.

Bardzo popularne w Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych nawiązują do bogatej tradycji morskiej tych krajów, a w wymiarze bardziej ogólnym - do burzliwej i pełnej dramatów historii zmagań człowieka z rzadko przyjaznym morzem. Od tego roku ten malowniczy fragment dziedzictwa kulturowego ludzi morza może stać się znany również w Polsce. Przyczynił się do tego niewątpliwie trwający od ponad 25 lat polski ruch szantowy, na tym polu fenomen w skali światowej. W Polsce mamy ponad 40 koncertów i festiwali szantowych w roku. Od lipca ubiegłego roku przybył nam jeszcze jeden...

 

22 lipca br. o godzinie 18.00 w reprezentacyjnej sali im. ks. Kordeckiego na Jasnej Górze odbędzie się kolejny specjalny koncert w ramach II. Jasnogórskich Spotkań Szantowych RUBIN 2006. Koncert zatytułowany Chodziła Matka Boska po morzu... wypełnią religijne pieśni morskie, polskie i ze świata oraz nastrojowe ballady, piosenki i pieśni kubryku, przeplatane fragmentami stosownych wierszy poetów polskich. Motto Żeglarskich Spotkań Jasnogórskich to jedna z myśli Jana Pawła II: Nie lękaj się. Wypłyń na głębię..., a całe spotkanie, pierwsze tego typu w Polsce i na świecie ma również charakter dorocznej pielgrzymki żeglarzy, zrodzonej z potrzeby chwili zadumy nad istotnymi sprawami "między morzem a lądem", również a może szczególnie w dzisiejszym świecie.

 

Wśród tegorocznych wykonawców znajdą się zespoły Ryczące Dwudziestki, Perły i Łotry, Drake i Gdańska Formacja Szantowa. Wystąpi także dawno nie słuchany w indywidualnym koncercie Ryszard Muzaj, który wraz z córką, utalentowaną wiolonczelistką, przypomni najlepsze swoje przeboje w specjalnym programie Jesienne zwierzenie.

 

Nad organizacją całości czuwa Fundacja Kultury Morskiej i Komitet Jasnogórski, którego organizacyjnym ramieniem jest również Stowarzyszenie "Rubin".

 

Morza jest pełno na Planecie Woda, a natura ludzka,

poszukująca absolutu, wszędzie jednakowa...

 

Program:

16.45 - Msza dla Pielgrzymów - z oprawą muzyczną w wykonaniu Ryczących Dwudziestek

18.00 - 20.45 - Koncert "Chodziła Matka Boska Po Morzu" w sali im. ks. Kordeckiego na Jasnej Górze, z udziałem zespołów:

Ryczące Dwudziestki

Drake

Perły i Łotry

Gdańska Formacja Szantowa

Ryszard Muzaj i Małgorzata Muzaj (w specjalnym koncercie piosenek Ryśka pt. Jesienne zwierzenie).

 

Prowadzi Marek Szurawski.

 

21.00 - Apel Jasnogórski z udziałem żeglarzy

 

Wieczorno-nocne szantowanie w tawernie Port, Częstochowa, ul. Dekabrystów (pawilon 27)

 

Szczegóły i dodatkowe informacje znajdziecie na stronach: www.fkm.com.pl

i pod telefonami 505 852 891 i 500 214 763.

 


 

Festiwal pod patronatem medialnym

miesięcznika Żagle

oraz Magazynu Miłośników Pieśni Morza SZANTYMANIAK 

i Wolnego Portalu Szantowego szantymaniak.pl

 

Informację nadesłał: Paweł Hutny /Drake/

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 16:0, 13 lipiec 2006, wyświetlono: 770 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI