Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Szantowa proza Jerzego Rogackiego

Gdyby ktoś się mnie spytał, gdzie w Polsce można posłuchać na żywo prawdziwych szant, bez wahania poleciłbym mu łódzki "Kubryk". XXV Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską rozpoczynają się już dzisiaj.

Przy okazji prac nad stroną

...

Gdyby ktoś się mnie spytał, gdzie w Polsce można posłuchać na żywo prawdziwych szant, bez wahania poleciłbym mu łódzki "Kubryk". XXV Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską rozpoczynają się już dzisiaj.

Przy okazji prac nad stroną festiwalową szef imprezy Jerzy Rogacki uzupełnił także dział "Proza" na stronie zespołu Cztery Refy. To niezwykłe miejsce w szantowym internecie - każdy fan może znaleźć tam kopalnię informacji na temat polskiego ruchu szantowego (i nie tylko) autorstwa wymienionego powyżej pioniera tegoż. Przede wszystkim cykl artykułów z "Żagli" o historii polskiego ruchu szantowego (10 części!), ale też relacje z "Shanties" z lat 1995-2001. Można sobie również przypomnieć prasowe dyskusje J.R. z Andrewem Goltzem i Markiem Remiszewskim, a także "kanoniczny" tekst "Szantowanie po polsku" (pierwodruk: "Rejs" nr 3/99, przedruk w książce "Dwadzieścia lat krakowskich Shanties"). To chyba najpełniejszy i najbardziej dobitny manifest zwolennika "szantowej ortodoksji" (zdaniem jednych) lub też (zdaniem innych) "szantowej normalności". Jest nawet praca magisterska Kasi Wasilewskiej-Strzałkowskiej (Samhain, Kochankowie Sally Brown, Morże Być) pt. "Szanty i pieśni żeglarskie w repertuarze zespołu Cztery Refy (1985-2005)".

Nowe elementy działu to arcyciekawy cykl "Sylwetki szantymenów", zawierający portrety wielkich tego ruchu: Stana Hugilla, Johnny'ego Collinsa, Louisa Killena, Erika Ilotta i zespołu Stormalong John, a także archiwalne relacje z "Kopyści" i Jeziorak Shanties Meeting.

Gorąco polecam - lektura obowiązkowa dla każdego prawdziwego fana szant.

 

Foto: Tomasz GOLIŃSKI

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 23:44, 14 maj 2009, wyświetlono: 829 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI