Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Szantowe Gliwice - Cztery Refy

Miłośnicy morskiego śpiewania w Gliwicach, nie muszą już czekać do października by posłuchać ulubionej muzyki. W marcu ruszył cykl koncertów piosenki żeglarskiej "Szantowe Gliwice".

Miłośnicy morskiego śpiewania w Gliwicach, nie muszą już czekać do października by posłuchać ulubionej muzyki. W marcu ruszył cykl koncertów piosenki żeglarskiej "Szantowe Gliwice".

"Szantowe Gliwice", czyli koncerty szant i piosenki żeglarskiej w Gliwicach rozpoczęła w marcu grupa Prawdziwe Perły. Tym razem, do matecznika Sąsiadów przybywają ich mentorzy, legenda polskiej sceny żeglarskiej, prekursor morskiego grania w Polsce, wykonawca wielu tradycyjnych i żeglarskich hitów - łódzka grupa Cztery Refy.

- "Gdy działała jeszcze w Gliwicach Taverna Folkowa Latarnia, w 2006 r. zorganizowaliśmy z nimi pierwszy koncert szant i piosenki żeglarskiej. Był to koncert pt. Szantowe Gliwice" - wspomina początki szantowej działalności Dariusz Opoka, prezes Stowarzyszenia GTW, organizator cyklu koncertów "Szantowe Gliwice".

Potem było jeszcze kilka podobnych, w różnych pubach Gliwic: "Szantowe Powitanie Lata" czy "Szantownia", ale to nazwa tego pierwszego posłużyła jako szyld obecnych koncertów.

Stowarzyszenie GTW, wraz z gliwickim zespołem folkowym Sąsiedzi i agencją INVINI są organizatorem Festiwalu Morza „Nad Kanałem“, którego trzecia edycja odbędzie się w październiku. Ponieważ jednak nikt nie chciał czekać aż do jesieni by posłuchać szant i piosenki żeglarskiej Stowarzyszenie postanowiło wskrzesić ideę żeglarskich koncertów pod nazwą „Szantowe Gliwice“. Pierwszy odbył się w marcu, przy okazji obchodów Dnia św. Patryka. Wystąpił zespół Prawdziwe Perły, a do klubu Rock’a, który przygarnął fanów mokrego folku, przyszło ponad 80 osób.

- "Największy problem w Gliwicach był zawsze z salą. Kluby, które do tej pory gościły szanty już nie istnieją (Spirala, Latarnia, Promil). Od jakiegoś czasu współpracowaliśmy przy innych projektach z klubem Rock’a, no i udało się ich przekonać do morskiego folku" - opowiada Opoka

Zespół Cztery Refy bywał już w Gliwicach, ostatnio na pierwszej edycji Festiwalu Morza „Nad Kanałem“, ale śląscy fani tego zespołu z pewnością pamiętają ich niezwykle długi koncert (ponad 4 godziny) w gliwickiej Spirali, sprzed 7-8 lat. Nie powinno to dziwić, Refy mają w swoim repertuarze ponad 200 tradycyjnych pieśni, w tym szant, pieśni kubryku czy folkowych melodii. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku. Wiele z nich śpiewanych jest także w języku angielskim. Tak jak na ostatniej płycie zespołu „Bound Away“. Od ponad 25 lat propagują w Polsce i na świecie, folklor morski, w tym właśnie szanty – marynarskie pieśni pracy. Wspaniałe harmonie głosowe, doskonali muzycy i nieprzebrany repertuar to ich wizytówka. To już jeden z niewielu zespołów w Polsce, który do morskiego repertuaru podchodzi bardziej tradycyjnie, wykonując go m.in. na akustycznych instrumentach: m.in. skrzypcach, fletach, koncertinie. Każdy ich koncert to dla miłośników ich muzyki wydarzenie. Sala śpiewa z nimi większość piosenek i rzadko obywa się bez bisów. Nie inaczej będzie z pewnością i tym razem.

Cztery Refy na "Szantowych Gliwicach", 29.04.2012, godz. 18:00, pub Rock’a (Rynek 18, Gliwice)

 

Bilety:

  • 15 zł - przedsprzedaż internetowa - KUP BILET
  • 20 zł - w dniu koncertu

Organizatorzy:

  • Stowarzyszenie GTW,
  • pub Rock’a,
  • Invini

Patroni medialni:

  • Gazeta Gliwicka,
  • Folk24.pl,
  • infogliwice.pl

 

Informację wprowadził(a): Kamil "KAMiL" Piotrowski - godz. 9:25, 23 kwiecień 2012, wyświetlono: 1863 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI