Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Szanty na Mazowszu już w piątek!

Już w najbliższy piątek, 14 maja, w sali widowiskowej „Matecznika Mazowsze” (czyli w siedzibie słynnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”), zagości bliska sercom szantymaniaków muzyka spod znaku wiatru i wody.

Fot. http://www.mazowsze.waw.pl

 

 

„Szanty na Mazowszu” to koncert prezentujący czołówkę polskich zespołów wykonujących muzykę spod znaku wiatru, wody i przygody: Stare Dzwony, Banana Boat, Zejman & Garkumpel oraz duet Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Poprowadzi go wraz z przyjaciółmi Marek Majewski – autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen, od niedawna wchodzący również w skład zespołu Stare Dzwony.

 

Program koncertu – jak informuje nas jego reżyser i organizator, Marek Majewski – został skomponowany tak, by pokazać różne style i odmiany tej muzyki. Kultowa grupa Stare Dzwony, od której praktycznie zaczął się fenomen polskiego rynku szantowego, dziś największego na świecie, zaprezentuje zarówno tzw. szanty klasyczne, jak i ballady morskie z różnych stron świata, z elementami muzyki etnicznej, a także piosenki autorskie. Wchodzący w skład zespołu duet Dominika Żukowska i Andrzej Korycki wystąpi poza tym osobno, wykonując piosenki poetyckie. Banana Boat, tradycyjna męska grupa wokalna ze Śląska, po mistrzowsku zaśpiewa na głosy zarówno klasyczne pieśni morskie, jak i muzykę z naszych czasów, w tym własną twórczość zespołu. Zejman & Garkumpel – zespół mający szczególne zasługi na niwie popularyzacji muzyki wiatru i wody wśród najmłodszych, od 25 lat wykonujący własne piosenki – zaprezentuje „szanty szuwarowo-bagienne”, tak popularne przy żeglarskich ogniskach, nie tylko na Mazurach.

 

Fot. http://www.mazowsze.waw.pl

 

Koncert rozpocznie się w piątek 14 maja, o godz. 19.30 w sali widowiskowej Centrum Folklorystycznego „Matecznik Mazowsze” w Karolinie, ul. Świerkowa 2, 05-805 Otrębusy. Obiekt ten znajduje się na terenie Pałacowo-Parkowego Zespołu Zabytkowego w Karolinie – dwunastohektarowej, zielonej oazy spokoju, sąsiadującej bezpośrednio z lasami nadleśnictwa Chojnów. To szczególne miejsce ze względu na: urokliwą atmosferę, dogodne położenie komunikacyjne, możliwości lokalowe, dobrą bazę noclegową i gastronomiczną, sprzyjający zdrowiu mikroklimat, a przede wszystkim na swojego Gospodarza, którym jest słynny Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie. Ten wielofunkcyjny obiekt (którego oficjalne otwarcie odbyło się 17 października 2009 r.) poza funkcją bazy szkoleniowo-warsztatowej i koncertowej Zespołu Mazowsze ma ambicje stać się miejscem realizacji interesujących i zakrojonych na szeroką skalę zamierzeń artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.

 

 

Skąd szanty w Mateczniku Mazowsze?


Fot. Tomasz GolińskiMarek Majewski

 

W grudniu ubiegłego roku zaproszono mnie do udziału w organizowanej tutaj imprezie bożonarodzeniowej dla dzieci – mówi Marek Majewski, pomysłodawca koncertu. –  Było to na tyle udane przedsięwzięcie, że pomyślałem sobie, czemu by w tym pięknym miejscu nie miały zabrzmieć moje ukochane szanty? Ponieważ od dawna staram się promować muzykę żeglarską wszędzie, gdzie tylko się da (m.in. w moich audycjach radiowych), zaraziłem tą ideą otwartych na nowe inicjatywy ludzi z Matecznika Mazowsze. Musiałem wprawdzie najpierw tłumaczyć, co to są szanty, ale koniec końców okazało się, że grunt nie był tak do końca nieznany. Jeden z organizatorów nie tylko znał to pojęcie, ale również nieobcy mu byli zaproponowani wykonawcy – reprezentanci różnych nurtów na polskiej scenie szantowej. Mam nadzieję, że koncert „Szanty na Mazowszu”, na który serdecznie zapraszam wszystkich szantymaniaków, będzie kolejnym krokiem w kierunku wychodzenia muzyki żeglarskiej z niszy. Może nawet – z Waszą pomocą – uda się zrobić z tego dużą cykliczną imprezę?


Podzielając optymizm Marka Majewskiego, przyłączamy się do jego apelu. Przybywajcie do Matecznika Mazowsze jak najtłumniej, bo dzięki temu może „zdobędziemy” dla szant kolejne miejsce na mapie Polski!

 

 

Rezerwacja biletów: tel. (22) 208-81-09, (22) 208-81-08, e-mail: info@mazowsze.waw.pl.

Więcej informacji: http://www.mazowsze.waw.pl

 

UWAGA: przejazd kolejką WKD na podstawie biletu w dniu koncertu jest BEZPŁATNY!

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Ela "Kwiatuch" Kołodziejczyk - godz. 2:54, 12 maj 2010, wyświetlono: 1038 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI