Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

The Tall Ships' Races 2008

Już po raz 52 na starcie regat The Tall Ships' Races, znanych także jako Operacja Żagiel (ang. Operation Sail) spotka się wszystko to, co kiedykolwiek udało się człowiekowi ożaglować. Impreza ta, będąca corocznym Świętem Żagli (nie tylko tych ...

Już po raz 52 na starcie regat The Tall Ships' Races, znanych także jako Operacja Żagiel (ang. Operation Sail) spotka się wszystko to, co kiedykolwiek udało się człowiekowi ożaglować. Impreza ta, będąca corocznym Świętem Żagli (nie tylko tych wielkich) sięga tradycją roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się zlot ok. 20 żaglowców, uznawany dzisiaj za pierwszą nieoficjalną Operację Żagiel.

 

Każdego roku na pokładach 70-100 jednostek z 15-20 krajów ok. 5-6 tysięcy ludzi w różnym wieku bierze udział w regatach odbywających się w systemie dwuetapowym: dwa odrębne wyścigi, rozdzielone towarzyskim etapem "cruise in company", w trakcie którego często mają miejsce tradycyjne już wymiany między załogami.

 

The Tall Ships' Races to wydarzenie zrzeszające ludzi o rozpiętości umiejętności żeglarskich, od wejścia na pokład suchą stopą, po studentów szkół morskich.  Prawdziwe żeglarskie greenhorny, żeglarze 'mazurscy', ludzie wyjęci z bezpiecznych domowych kapciuchów, płynący po przygodę życia, mają często jedyną i niepowtarzalną szansę stać się załogą, otrzeć się o żywioł morza i zakosztować wszystkiego, co zawiera się w terminie żeglarstwo: wspólnej pracy, prawdziwej szkoły charakterów, odnajdywania własnych granic i codziennego wychodzenia daleko poza nie.

 

Od pół wieku The Tall Ships' Races hołdują idei "sail training" - edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych, a także organizacji regat i zlotów. "Sail training" to jedyna taka szkoła życia, ograniczona wyłącznie horyzontem, z pokładem pod stopami i nieboskłonem nad głową, kształtująca pewien, wymagany w żeglarstwie i cechujący "ludzi morza" rys charakteru.

 

Jednak TTSR to nie tylko emocje związane z morzem, prestiżowe regaty i parady jednostek, to również żeglarskie święto na lądzie, skierowane zarówno do samych załóg, jak i turystów, których wabi piękno "białych ptaków oceanu", egzotyczne załogi i bandery oraz (a może wręcz głównie) imprezy organizowane przez poszczególne, po cichu rywalizujące ze sobą miasta, do których zawija na swojej trasie flota regat.

 

Tegoroczny start The Tall Ships' Races będzie miał miejsce w Liverpoolu. Miasto aspirujące do rangi Europejskiej Stolicy Kultury, zapowiada, że start regat połączony z obchodami 800-lecia portu Liverpool będzie największym festiwalem tej dekady. Meta pierwszego etapu znajduje się w Maloy - najmniejszym porcie, do jakiego kiedykolwiek w historii zawijała flota TTSR. Z tej kolebki Wikingów, otoczonej każdą możliwą formą krajobrazu, od piaszczystych plaż, po góry, fiordy i lodowce, armada uda się do Bergen - miejsca, w którym siedem wzgórz spotyka się z morzem. Miasto - przystań, którą "Times" nazwał "darem Neptuna dla ludzkości" znalazło się na liście 10 najbardziej wartych zobaczenia miejsc na świecie magazynu "National Geographic". Ostatnim miastem na trasie tegorocznych regat jest przesycone historią żeglarstwa, będące niegdyś siedzibą stoczni Holenderskiej Marynarki Wojskowej, Den Helder

 

Autor: Dobromira Matelak

Fot. Jolanta "Skrzypaczka" Gacka

Informację wprowadził(a): Jolanta "Skrzypaczka" Gacka - godz. 14:6, 18 czerwiec 2008, wyświetlono: 1014 razy

Brat

wysłano: 17:43,18 czerwiec 2008

Trochę się pochwalimy... W tym roku, w etapie z Bergen do Den Helder, popłynie Zawisza Czarny z połowa załogi niewidomą. Oczywiście będzie to trzecia edycja rejsu Zobaczyć Morze, którego pomysłodawcą jest Roman Roczeń. Więcej na www.zobaczycmorze.pl
Odpowiedz na ten komentarz
Dobromira 'Dobra' Matelak

wysłano: 20:7,18 czerwiec 2008

W całości tegorocznej edycji TSR weźmie udział zwycięzca etapu TRS 2003 - s/y Kapitan Głowacki... Więcej na: http://operacjazagiel2008.blog.onet.pl/ Ciągle jeszcze serdecznie zapraszamy do popłynięcia z nami:)
Odpowiedz na ten komentarz
KAmiL

wysłano: 0:47,19 czerwiec 2008

j.w.
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI