Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Wikingowie powracają!

Zespół Wikingowie powraca po kilku latach przerwy. Pierwszy koncert reaktywowanych Wikingów już w sobotę, 29 maja, w warszawskiej Tavernie 10B.

Fot. archiwum zespołu

Zespół Wikingowie powstał w 1994 r. w Radomiu. Po zdobyciu głównych nagród na kilku festiwalach ("Rafa", "Szanty w Mikołajkach", "Szanty we Wrocławiu") zaczęło być o nich głośno w szantowej Polsce. W 1996 r. wystąpili na krakowskim "Shanties". Zespół występował w składzie: Marcin Bednarczyk, Grzegorz Grzyb, Michał Piskor, Paweł Szarpak, Grzegorz Żołyniak.

Grupa była niemal stałym gościem najbardziej tradycyjnych festiwali szantowych w Polsce: łódzkiego "Kubryku" i iławskiego "Jeziorak Shanties Meeting". Na tym drugim wielokrotnie zdobywała nagrodę publiczności. W 1997 r. koncertowała nawet za granicą - na festiwalu w duńskim Korsør. Rok później ukazała się kaseta "Wikingowie", zawierająca głównie szanty i stylizowane na tradycyjne pieśni autorskie (m.in. Bijatyka, Maringo, Roller-Bowler).

W 2001 r. Wikingowie zawiesili działalność. W końcowym okresie występowali w czwórkę, bez Marcina Bednarczyka.

W nowym składzie oprócz wspomnianej czwórki znalazł się Michał Szymkiewicz, grający na akordeonie i concertinie. W tym składzie Wikingowie są zespołem warszawsko-krakowskim (w proporcjach 3:2).

Pierwszy po reaktywacji koncert Wikingów w sobotę, 29 maja o godzinie 21:00 w warszawskiej Tavernie 10B.

Zobacz także

W naszym archiwum

Informację wprowadził(a): Michał Nowak - godz. 15:28, 28 maj 2010, wyświetlono: 1820 razy

Stefan Mielgrawiczowielewicz

wysłano: 11:4,30 maj 2010

Bardzo dobry koncert! Chłopaki grali "po męsku", bez żadnej ściemy. Tu i ówdzie balladka, a przede wszystkim surowe męskie i mocne wokale w czystej niczym nie zmąconej harmonii!! Typowy zespół szantowy odwołujący się do korzeni, czyli do sedna. Kurde, aż ciarki przeszły!
Odpowiedz na ten komentarz
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI