Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Nowiny

Wrocławskie zespoły szantowe

Wrocław - jak na miasto organizujące festiwal szantowy przystało - poszczycić się może kilkoma prężnie działającymi zespołami.


Najstarszym i najbardziej znanym wrocławskim zespołem jest Orkiestra Samanta. Zespół ten istnieje od roku 1999 i ma już na swoim ...

Wrocław - jak na miasto organizujące festiwal szantowy przystało - poszczycić się może kilkoma prężnie działającymi zespołami.


Najstarszym i najbardziej znanym wrocławskim zespołem jest Orkiestra Samanta. Zespół ten istnieje od roku 1999 i ma już na swoim koncie wydaną w roku 2002 płytę "Kurs do domu", a także występy na większości festiwali szantowych w Polsce. Ich styl jest bardzo rozpoznawalny. Jak sami muzycy mówią, ich stylistyka opiera się w dużej mierze na "fascynacji dźwiękami z różnych kultur i stylów muzycznych napotkanych po drodze". Jako jeden z niewielu zespołów tego nurtu Orkiestra Samanta konsekwentnie utrzymuje w swoim składzie perkusistę. Ich brzmienie to połączenie mocnego uderzenia sekcji rytmicznej z melodyzującymi skrzypcami.


Innym zespołem który coraz śmielej atakuje szantową scenę jest Róża Wiatrów. Zespół ten (istniejący od 2002 roku) w ostatnim czasie przestał być zespołem konkursowym i stara się zyskać status szantowej gwiazdy. Róża Wiatrów reprezentuje styl piosenki korsarskiej. Refreny w ich piosenkach są mocne i melodyjne - wręcz zachęcają do wspólnego śpiewania. Ich brzmienie to połączenie siły basu i gitar z liryką flażoletu. Warto dodać, że właśnie ukazała się debiutancka płyta chłopaków w czerwonych koszulkach pt. "Korsarska brać".


Kolejnym zespołem wrocławskim jest Pod Masztem, który mam zaszczyt współtworzyć. Istniejemy od 2001 roku i od czasu do czasu pojawiamy się na konkursach różnych festiwali szantowych, zdobywając niekiedy jakieś miejsce czy wyróżnienie. O własnym stylu trudno jest pisać, więc powiem tylko, że bardzo chętnie słuchamy klasyki pieśni żeglarskiej, natomiast na scenie wolimy wykonywać własne kompozycje i jeszcze to, że dużą wagę przykładamy jeszcze do tekstów naszych piosenek.


Niedawno powstały w naszym mieście dwa nowe zespoły. Pierwszy z nich to zespół Za Horyzontem. Ciekawostką jest, że w tym zespole grają wyłącznie niewiasty (póki co, bo już krążą plotki...). Jak same mówią, chcą przełamać męski prymat w muzyce szantowej. Ich brzmienie to przyjemne, miękkie harmonie i melodyjne piosenki rozpisane na głosy. Zespół ten gra głównie piosenki autorskie. Dziewczyny zanotowały już pierwszy sukces konkursowy ( II-gie miejsce na "Rafie 2003").


Drugim z nowych wrocławskich zespołów są Majtki Bosmana. Założył i prowadzi tę formację dość dobrze znany we wrocławskim środowisku szantowym... Bosman (Michał Górzyński). Chłopaki (a jest ich trzech, w porywach - czterech) koncentrują się obecnie głównie na graniu standardów żeglarskich, chociaż powstają już ich pierwsze autorskie kompozycje. Swomi mocnymi, męskimi głosami zawsze potrafią rozruszać publiczność.


Aby obraz szantowego Wrocławia był pełny, wymienić należy jeszcze zespół Z Wiatrem, który obecnie zszedł do głębokiego podziemia, ale zacytuję to, co powiedział mi niedawno jeden z muzyków tego zespołu: "My wrócimy. Za rok, dwa albo i pięć. Ale wrócimy." Trzymamy za słowo.

Informację wprowadził(a): Robert Kolebuk - godz. 0:57, 20 luty 2004, wyświetlono: 1652 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI