Szantymaniak poleca:

Jesteś tutaj

Wykonawcy

The King Stones (dawno temu)

ZAKOŃCZYŁ DZIAŁALNOŚĆ

Zespół szantowy i folkowy, powstały w 1989 r. z inicjatywy uczniów wrocławskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Pierwszy skład: Piotr Lasko (akordeon, concertina, flażolety, śpiew), Damian Leszczyński (gitara, mandolina, śpiew), ...

Zespół szantowy i folkowy, powstały w 1989 r. z inicjatywy uczniów wrocławskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Pierwszy skład: Piotr Lasko (akordeon, concertina, flażolety, śpiew), Damian Leszczyński (gitara, mandolina, śpiew), Bartosz Jakubicki (harmonijka, flażolety, śpiew), Wojciech Hercuń (flety, flażolety, obój, śpiew), Witold Kilijański (gitara, śpiew), Mirosław Fiszer (skrzypce, śpiew). Zespół był pierwszą w Polsce grupą folkową, która starała sie grać i upowszechniać ludową muzykę z Bretanii, używając tradycyjnych instrumentów i wykonując własne aranżacje oryginalnych, bretońskich utworów z polskimi przekładami tekstów. W początkowym okresie zespół skupił się na repertuarze związanym z tradycyjną pieśną żeglarską, w późniejszym okresie jednak zaczął eksperymentować z utworami niezwiązanymi z morzem, głównie instrumentalnymi.

Zespół występował na wielu polskich festiwalach szantowych i folkowych, był też wielokrotnie nagradzany (m.in. na festiwalach "Shanties", "Wiatrak", "Kubryk"). W 1992 r. zmienił się skład, odeszli Hercuń i Kilijański, a dołączyli Adam Fyda (flety, flażolety, dudy) i Andrzej Wiciński (instrumenty perkusyjne, śpiew). Zespół rozpadł się w 1993 r. Członkowie kontynuowali rozmaitą działalność muzyczną w takich grupach, jak Breizh, Pint O'Dew, Coll, Delikatesy, Bal Kuzest.

Utwory The King Stones były wielokrotnie nagrywane przez inne zespoły folkowe i szantowe. W 2007 r. zespół North Wind nagrał na swojej pierwszej płycie kilka utworów The King Stones. Obecnie z zespołem współpracują Damian Leszczyński (jako autor tekstów) oraz Piotr Lasko (gościnne występy podczas koncertów North Wind w Poznaniu i Kędzierzynie-Koźlu).

Strona internetowa wykonawcy:

Informację wprowadził(a): Michał Nowak, wyświetlono: 3703 razy

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.
Copyright © 2004-2010 SZANTYMANIAK.PL. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Technologia: strony internetowe INVINI